სასწავლო პროგრამა ჟურნალისტებისთვის ეკონომიკაში, გეოპოლიტიკასა და პოლიტიკურ იდეოლოგიებში
2016 წლის 2 ივნისს საქართველოს სტრატეგიისა და საერთაშორისო ურთიერთობების კვლევის ფონდში დაიწყო სასწავლო კურსი ჟურნალისტებისთვის ეკონომიკაში, გეოპოლიტიკასა და პოლიტიკურ იდეოლოგიაში, რომელიც ხორციელდება კომპანია „JTI Caucasus”-ის ფინანსური მხარდაჭერით.
კომპანია "JTI Caucasus"-ის კორპორატიულ საქმეთა და კომუნიკაციების დირექტორი ოვიდიუ კარნეი მიესალმა პროგრამის მონაწილეებს და აღნიშნა, რომ კარგად ინფორმირებული ჟურნალისტები ქვეყანაში  განვითარებული ეკონომიკური და გეო-პოლიტიკურ მოვლენების მონიტორინგს უკეთესად ახორციელებენ.
საქართველოს საზოგადოებრივ საქმეთა ინსტიტუტის (GIPA) მასკომუნიკაციების პროფესორმა მაია მიქაშავიძემ ჩაატარა ლექცია მასმედიის როლისა და პოლიტიკურ პროცესებში მისი მნიშვნელობის შესახებ.
ორთვიანი სასწავლო კურსის ფარგლებში, სხვადასხვა მედიასაშუალებების წარმომადგენელი ახალგაზრდა ჟურნალისტები გაიუმჯობესებენ თეორიულ და პრაქტიკულ ცოდნას ისეთ საკითხებში, როგორიცაა ეკონომიკა და ფინანსები, საგარეო ვაჭრობა, ევროპული და ევროატლანტიკური ინტეგრაცია, საგარეო პოლიტიკა, ეროვნული უსაფრთხოება, მასმედია და პოლიტიკური კომუნიკაცია და პოლიტიკური იდეოლოგიები.
ეს სასწავლო პროგრამა არის უკვე მეხუთე პროექტი, რომელსაც ახორციელებს საქართველოს სტრატეგიისა და საერთაშორისო ურთიერთოებების კვლევის ფონდი კომპანია „JTI Caucasus”-სთან თანამშრომლობით.

Training Program for Journalists in Economy, Geopolitics and Political Ideologies
On June 2, 2016 the Georgian Foundation for Strategic and International Studies launched the Training Course for Journalists in Economy, Geopolitics and Political Ideologies, implemented with the financial support of “JTI Caucasus”.
Ovidiu Cernei, Director of Corporate Affairs and Communications at "JTI Caucasus" greeted the participants and outlined that well informed journalists will better monitor the economic and geo-political developments.
Professor of Mass Communication at the Georgian Institute of Public Affairs (GIPA), Maia Mikashavidze delivered a lecture on Mass Media and Political Leverages.
Within the framework of  the two month training course, young journalists representing various media outlets will increase their theoretical and practical knowledge in Economics and Finances, Foreign Trade, European and Euro-Atlantic Integration, Foreign Policy, National Security, Mass Media and  Political Communication and Political Ideologies.
Recent training program is already the fifth project implemented by the Georgian Foundation for Strategic and International Studies in cooperation with “JTI Caucasus”.