საჯარო ლექცია თემაზე „არჩევნები ამერიკის შეერთებულ შტატებში“
2016 წლის 17 ოქტომბერს საქართველოს სტრატეგიისა და საერთაშორისო ურთიერთობების კვლევის ფონდმა უმასპინძლა საქართველოში აშშ-ის საელჩოს ორგანიზებულ საჯარო ლექციას თემაზე „არჩევნები ამერიკის შეერთებულ შტატებში“. ლექცია წაიკითხა ორპარტიული პოლიტიკის ცენტრის დემოკრატიული პროექტის დირექტორმა ჯონ ფორტიემ.
ჯონ ფორტიე არის გაზეთ „Hill“-ისა და ჟურნალ „Politico“-ს მუდმივი მიმომხილველი, ხშირად მონაწილეობს  წამყვან ტელევიზიებში -  „ABC’s“, „CNN“, „Fox News“, CBS News“, „BBC“-ში - არჩევნებთან და სამთავრობო დაწესებულებებთან დაკავშირებული საკითხების განხილვაში.
ჯ. ფორტიემ ისაუბრა აშშ-ის საარჩევნო სისტემის თავისებურებებზე, იმ საფრთხეებზე,   რაც შეიძლება გაჩნდეს საარჩევნო პროცესსა და  სხვადასხვა საარჩევნო ციკლში ჰაკერული შეტევების შედეგად. მან ასევე შეაფასა ამჟამინდელი საპრეზიდენტო არჩევნები და მიმოიხილა ქვეყანაში არსებული წინასაარჩევნო ვითარება და საარჩევნო სისტემის რეფორმირების პერსპექტივები.
საჯარო ლექციას ესწრებოდა ეროვნული უსაფრთხოების  საკითხებზე მომუშავე საზოგადოება, ძირითადად, საჯარო მოხელეები  - ფონდის სხვადსხვა  სასწავლო პროგრამის ამჟამინდელი მონაწილეები თუ კურსდამთავრებულები.

Public Lecture - “Electoral System in the US”
On October 17, 2016 the Georgian Foundation for Strategic and International Studies hosted a public lecture on “Electoral System in the US” organized by the US Embassy in Georgia. The lecture was delivered by Dr. John C. Fortier, Director of the BPC’s Democracy Project.
Fortier has been a regular columnist for The Hill and Politico and a frequent commentator on elections and government institutions and has appeared on ABC’s CNN, Fox News, CBS News, BBC and others.
The speaker discussed the main features of the electoral system in the US, potential threats to an electoral process caused by hacker attacks and connections between various electoral circles; He also made an overview of the current pre-election situation in US and spoke about the prospects of reforming the electoral system.
The audience consisted of the representatives of national security community –mainly of the alumni and representatives of current cohorts of various programs for public servants implemented by GFSIS.