ფონდის უფროს მეცნიერ-თანამშრომელთა სემინარი უილიამსის კოლეჯის სტუდენტებისთვის
2017 წლის 17 იანვარს საქართველოს სტრატეგიისა და საერთაშორისო ურთიერთობების კვლევის ფონდის ორგანიზებით ჩატარდა ლექცია უილიამსის კოლეჯის სტუდენტებისთვის, რომელიც წაიკითხეს ფონდის უფროსმა მეცნიერ-თანამშრომელმა შოთა უტიაშვილმა და ფონდის ევროპული კვლევების ცენტრის დირექტორმა კახა გოგოლაშვილმა.
ლექციაზე მომხსენებლებმა სტუდენტებს მოკლედ გააცნეს თანამედროვე საქართველოს პოლიტიკური გარემო და მისი ადგილი მსოფლიო რუკაზე. შოთა უტიაშვილმა ისაუბრა საქართველოს წინაშე არსებული საფრთხეებისა და საქართველოს გეოპოლიტიკური მნიშვნელობის შესახებ. კახა გოგოლაშვილმა მიმოიხილა საქართველო-ევროკავშირის ისტორიული ურთიერთობები, ისაუბრა სამეზობლო პოლიტიკაზე,  აღმოსავლეთ პარტნიორობასა და  ორმხრივ ურთიერთობებზე, როგორიცაა ასოცირების ხელშეკრულება, უვიზო რეჟიმი, საერთო უსაფრთხოებისა და თავდაცვის პოლიტიკა და სხვა მნიშვნელოვანი ასპექტები.
ლექცია ჩატარდა უილიამს კოლეჯის სამკვირიანი სტაჟირების პროგრამის ფარგლებში, რომელიც გულისხმობს უილიამს კოლეჯიდან საქართველოთი დაინტერესებული სტუდენტების ჩამოყვანას, მათთვის საქართველოს ისტორიის, კულტურის, პოლიტიკის გაცნობასა და მათ სტაჟირებას სხვადასხვა სფეროში. ეს პროგრამა, სხვადასხვა სახით, 1987 წლიდან არსებობს.

Seminar for the Students of Williams College at Rondeli Foundation
On January 17, 2017 the Georgian Foundation for Strategic and International Studies (the Rondeli Foundation) organized a lecture for the students of Williams College. The lecture was delivered by Shota Utiashvili, the Senior Fellow and Kakha Gogolashvili, the Director of EU Studies Center at the Foundation.
The speakers made a brief overview of the political environment of modern Georgia and its place on the world map. Shota Utiashvili discussed the threats, the challenges and the geopolitical importance of Georgia. Kakha Gogolashvili talked about the historical background of relations between Georgia and the EU, touched upon the topics of European Neighborhood Policy and Eastern Partnership as well as bilateral dimension of the relations –Association Agreement, Visa liberalisation, the Common Security and Defence Policy (CSDP) and other important aspects.
The abovementioned lecture was conducted in the framework of a three-week-long internship program for the students of Williams College, interested in Georgian history, culture and politics. The scope of the program provides internship opportunities in various areas as well as includes a study visit to Georgia.
The program has been operating in different forms since 1987.
For more information about the program follow the link: https://international.williams.edu/williams-in-georgia/