სასწავლო ვიზიტი ტალინში, ესტონეთი
2017 წლის 13-17 მარტს პროგრამის - „საქართველოს საჯარო მოხელეთა პროფესიული შესაძლებლობების ზრდა გადაწყვეტილების მიღებასა და მოლაპარაკებების წარმართვის ტექნიკაში“ - ფარგლებში გაიმართა საქართველოს საჯარო მოხელეების სასწავლო ვიზიტი ტალინში, ესტონეთში, მოლაპარაკების წარმართვის ტექნიკისა და ევროინტეგრაციის საკითხების უკეთ გასაცნობად.
ვიზიტში მონაწილეობა მიიღეს პროგრამაში ჩართულმა სხვადასხვა სახელმწიფო უწყების 24-მა თანამშრომელმა.
სასწავლო ვიზიტი ითვალისწინებს საქართველოს საჯარო მოხელეების სტუმრობას ტალინში, რათა უკეთ  დაინახონ  საქართველო-ევროკავშირის თანამშრომლობის ფარგლებში არსებული მთავარი საკითხები, ასევე გაიღრმავონ  საერთაშორისო ურთიერთობებისა და მოლაპარაკებების უნარ-ჩვევები. ვიზიტის დროს მონაწილეებს ჩაუტარდათ სემინარები შემდეგ საკითხებში: აღმოსავლეთ პარტნიორობის პერსპექტივები; საქართველო-ევროკავშირის თანამშრომლობა; საინფორმაციო და საკომუნიკაციო ტექნოლოგიები - ელ. მმართველობა, ელ. სერვისები; ტრენინგი დიპლომატიური უნარ-ჩვევების განსავითარებლად; უსაფრთხოების ახალი გამოწვევები და სხვა.
სასწავლო ვიზიტის ფარგლებში მონაწილეები ინდივიდუალურად შეხვდნენ ესტონელ კოლეგებს სხვადასხვა საჯარო უწყებაში: შინაგან საქმეთა სამინისტროში, ესტონეთის მთავრობის ოფისში, ესტონეთის სტატისტიკის ცენტრში,  კულტურის სამინისტროში, საგადასახადო და საბაჟო საბჭოში, სოფლის მეურნეობის სამინისტროში, საგარეო საქმეთა სამინისტროში, ფინანსთა სამინისტროში, თავდაცვის სამინისტროში და ა.შ.
ვიზიტის ბოლოს ესტონეთში საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიანმა ელჩმა თეა ახვლედიანმა და ესტონეთის დიპლომატიური სკოლის დირექტორმა ეკე ნომმა პროგრამის მონაწილეებს ტრენინგის წარმატებით დასრულების დამადასტურებელი სერტიფიკატები გადასცეს.
პროგრამა ხორციელდება შვედეთის საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს მხარდაჭერითა და საქართველოს სტრატეგიისა და საერთაშორისო ურთიერთობების კვლევის ფონდისა და ესტონეთის დიპლომატიური სკოლის თანამშრომლობით. პროგრამაში მონაწილეობას იღებდნენ საქართველოს საჯარო უწყებების წარმომადგენლები.

Study Visit to Tallinn, Estonia
On March 13-17, 2017 the study visit for Georgian public servants in Negotiation Techniques and EU Integration under the framework of the program “Capacity – Building of the Georgian Leadership Community for Improved Decision-Making and Negotiation Skills” was held in Tallinn, Estonia.
In total, 24 Georgian public servants representing various governmental agencies participated in the program.
The study visit aimed at introducing to Georgian civil servants the central themes emerging from Georgia’s increasing co-operation with the EU, as well as strengthening their international communication and negotiation skills. The seminars covered the following subject areas: Perspectives of Eastern Partnership; Georgia-EU Cooperation; ICT, e-governance, e-services; Diplomatic Skills Training; New Emerging Security Challenges etc.
During the study visit, the participants had individual meetings with their Estonian counterparts at Ministry of Internal Affairs, Government Office of Estonia, Statistics Estonia, Ministry of Culture, Tax and Customs Board, Ministry of Rural Affairs, Ministry of Foreign Affairs, Ministry of Finance, Ministry of Defence,  etc.
At the end of the study visit, Ambassador of Georgia to Estonia, H.E. Tea Akhvlediani and Mr. Ekke Nomm, Director of the Estonian School of Diplomacy congratulated the participants on successful graduation and handed over the certificates.
The program that is supported by the Swedish International Development Cooperation Agency (SIDA) is implemented by the Georgian Foundation for Strategic and International Studies, while the study visit was organized by the Estonian School of Diplomacy.