რონდელის ფონდში დაიწყო ახალი პროექტი „ტრენინგი ჟურნალისტებისა და სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებისთვის - DCFTA-ს საკითხებში“
2017 / 09 / 25
2017 წლის 25 სექტემბერს საქართველოს სტრატეგიისა და საერთაშორისო ურთიერთობების კვლევის ფონდმა დაიწყო სასწავლო პროგრამა „ტრენინგი ჟურნალისტებისა და სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებისთვის - DCFTA-ს საკითხებში“. პირველი სალექციო კურსი გაიმართა თელავში.
ლექცია წაიკითხა ამავე პროექტის ხელმძღვანელმა და რონდელის ფონდის ევროპული კვლევების ცენტრის დირექტორმა კახა გოგოლაშვილმა, რომელიც დამსწრე აუდიტორიას ესაუბრა თავისუფალი ვაჭრობისა და ეკონომიკური ინტეგრაციის მოდელების შესახებ, ასევე  მიმოიხილა ევროკავშირსა და საქართველოს შორის ასოცირების შესახებ შეთანხმება და საქონლით ვაჭრობა: ტარიფები და წარმოშობის წესები.
ხუთი თვის განმავლობაში სასწავლო ტრენინგი ჩატარდება თბილისში და საქართველოს კიდევ ხუთ რეგიონში (ქუთაისი, თელავი, გორი, ახალქალაქი, მარნეული და ბათუმი). ტრენინგი ძირითადად განკუთვნილია იმ ჟურნალისტებისთვის, რომლებიც მუშაობენ ეკონომიკის, ბიზნესის, კლიმატის, სასოფლო მეურნეობის, ვაჭრობის, გარემოს დაცვისა და სხვა მსგავსი თემების მიმართულებით ასევე, DCFTA-ს მიმართულებით მომუშავე მცირე და საშუალო ბიზნესის, სოფლის მეურნეობის, პროფესიული გაერთიანებების, არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებისთვის და სხვა დაინტერესებული ჯგუფებისთვის (ადგილობრივი მთავრობა და მუნიციპალიტეტები).
აღნიშნული პროექტი ხელს შეუწყობს DCFTA-სა და ვაჭრობის შესახებ ჟურნალისტების მიერ გაშუქებადობის ხარისხს, ცენტრალური და რეგიონული არასამთავრობო ორგანიზაციების შესაძლებლობებს ამ მიმართულებით და გააძლიერებს  DCFTA-სთან დაკავშირებული პოლიტიკის რეფორმების მხარდაჭერას.
პროგრამას ახორციელებს საქართველოს სტრატეგიისა და საერთაშორისო ურთიერთობების კვლევის ფონდი,  USAID / ”მმართველობა განვითარებისთვის“ საქართველოში ფინანსური მხარდაჭერით.

The Rondeli Foundation launched a new project “(DCFTA) Awareness Raising Trainings for Journalists and Civil Society Organizations”
2017 / 09 / 25
On September 25, 2017 Georgian Foundation for Strategic and International Studies (Rondeli Foundation) launched the training program “Deep and Comprehensive Free Trade Area (DCFTA) Awareness Raising Trainings for Journalists and Civil Society Organizations”. The first round of the training was held in Telavi.
The lecture was delivered by Mr. Kakha Gogolashvili, the Director of the EU Studies at the Rondeli Foundation. He made a presentation on the Free Trade Economic Integration Models, made a general overview of the EU-Georgia Association Agreement (AA) and DCFTA as well as discussed the DCFTA Tariff elimination and Rules of Origin.
During the period of five months, the series of trainings will take place in Tbilisi and five regions of Georgia (Kutaisi, Telavi, Gori, Akhalkalaki, Marneuli and Batumi) mainly targeting local journalists reporting on economic policy, business climate, agriculture, trade, regulatory environment and other relevant topics as well as SMEs, industrial, agricultural unions, Professional Unions, NGOs working in DCFTA related fields and other stakeholder groups (local governments, municipalities).
The abovementioned project will enhance the quality of journalists’ reporting on trade and DCFTA as well as improve the capacities of the central and regional NGOs dealing with DCFTA and strengthen the support towards DCFTA-related policy reforms.
The training program is implemented by Georgian Foundation for Strategic and International Studies (Rondeli Foundation) with the support of USAID/Governing for Growth (G4G) in Georgia.