საქართველოს დამოუკიდელობის აღდგენა 30 წლის გადასახედიდან
„სახელმწიფოებრივი დამოუკიდებლობის აღდგენიდან 30 წელი გავიდა. რონდელის ფონდი გთავაზობთ ანალიზს, თუ როგორ მომზადდა საზოგადოებაში საქართველოს დამოუკიდებლობის აღდგენისთვის ნიადაგი, როგორ შეხვდა მას ქართველი საზოგადოება და შეიცვალა თუ არა ამ მოვლენათა შეფასება დამოუკიდებლობის 30-წლიან პერიოდში. ასევე განვიხილავთ თანამედროვე ქართული პოლიტიკის მახასიათებლებს, ხელისუფლებისა და ოპოზიციის ურთიერთმიმართების დინამიკას. მიმდინარე პროცესები გაანალიზებული იქნება 1918-1921 წლების დემოკრატიულ რესპუბლიკასთან შედარების ჭრილშიც“.
ოთარ ჯანელიძე - ისტორიის მეცნიერებათა დოქტორი, საქართველოს ეროვნული მუზეუმის მეცნიერ-თანამშრომელი, გორის სახელმწიფო უნივერსიტეტის პროფესორი, ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის პოლიტოლოგიის ინსტიტუტის მკვლევარი - „გარდამავალი პერიოდის არსი და თავისებურებანი საქართველოში (1990 წ. 14 ნოემბერი - 1991 წ. 9 აპრილი)”.
დიმიტრი შველიძე - ისტორიის მეცნიერებათა დოქტორი, თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის პროფესორი - „9 აპრილი - დამოუკიდებლობის აღდგენის გამოცხადება და ქართველი საზოგადოება“.
სტივენ ჯონსი - ამერიკელი ისტორიკოსი, მასაჩუსეტსის შტატის „მაუნტ ჰოლიოკის“ კოლეჯის პროფესორი, საქართველოს მეცნიერებათა ეროვნული აკადემიის უცხოელი წევრი, თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის საპატიო დოქტორი - „ციკლური პოლიტიკა: ქართული პოლიტიკის განმეორებადი მახასიათებლები“.

The Restoration of Georgia’s Independence From the 30-Year Perspective
30 years have passed since the restoration of Georgia's state independence. The Rondeli Foundation offers insight into the process of societal preparation for the restoration of Georgia's independence; how the Georgian society thought of it back then and whether the assessment of these events transformed throughout the 30-year period. In addition, we offer analysis of recurring themes in the Georgian politics such as the government-opposition power dynamics. Current processes will be analyzed in light of historical comparisons with the 1918-1921 Democratic Republic.
Moderator: Giorgi Badridze - Senior Fellow, Rondeli Foundation.
Otar Janelidze – PhD in history, Senior Researcher at the Georgian National Museum, Professor at Gori State University, researcher at the Institute of Political Sciences, Ilia State University – “The foundations and particularities of Georgia’s transitional period (November 14, 1990 – April 9, 1991)”.
Dimitri Shvelidze – PhD in history, Professor at Tbilisi State University – “April 9 – declaration of Georgia’s independence restoration and the Georgian society”.
Stephen F. Jones – American historian, Professor at Mount Holyoke College, MA., Foreign Member of the Georgian National Academy of Sciences, Honorary Doctor at Tbilisi State University – “Politics Redux: Recurring Patterns in Georgian Politics”.