სამი ზღვის ინიციატივა და საქართველო: პერსპექტივები და გამოწვევები
2023 წლის 11 აპრილს რონდელის ფონდმა საქართველოში რუმინეთის საელჩოსთან თანამშრომლობით უმასპინძლა დისკუსიას თემაზე „სამი ზღვის ჯგუფია და საქართველო: პერსპექტივა და გამოწვევები“.
დისკუსიის მიზანი იყო „სამი ზღვის გწყობის“ პლატფორმის გაფართოება და დაინტერესებული მხარეებს შორის დიალოგის ხელშეა.
დისკუსიას უძღვებოდა რონდელის ფონდის მკვლევარი ალექსი პეტრიაშვილი. მონაწილეობდნენ: საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილე თეიმურაზ ჯანჯალია, კიევის უნივერსიტეტის ასოცირებული პროფესორი ვიქტორია ვდოვიჩენკო, რუმინეთის ელჩი საქართველოში რაზვან როტუნდუ, ლიტვის ელჩი საქართველოში ანდრიუს კალინდრა, ევროკავშირი-ლესაქართველოს ბიზნესსაბჭოს გენერალური მდივანის მინისტრი.
აღსანიშნავია, რომ ისეთი პლატფორმები, როგორიცაა „სამი ზღვის ცენტრი“, განსაკუთრებით მნიშვნელოვანი ქვეყნები, რომლებიც ევროპული და ევროატლანტიკური გრძელვადიანი რეჟიმისკენ ესწრაფვიან, კერძოდ, საქართველოს და მოლდოვისთვის და დღემდე ბუნებრივია საქართველოსთვის, როგორც შავი ზღვის სახელმწიფოს, ამ ქვეყნის მონაწილეობისთვის. უფრო მეტიც, ენერგეტიკული და ციფრულ ინფრასტრუქტურულ პროექტებში ენერგეტიკულ ჩარტვა. ეს იქნება რეგიონული თანამშრომლობა, რომელიც მოიცავს შავი ზღვისა და ადრიატიკის ზღვის ქვეყნებს, ხოლო სამომავლოდ იგულისხმება ბალტიის ზღვის ქვეყნებთან ურთიერთობის გაღრმავებაც.
დისკუსიაში მონაწილე მონაწილეებს რას მოიცავს „სამი ზღვის ორგანიზაციის“ პლატფორმა და როგორია უფრო მეტი ურთიერთთანამშრომლობის გზები, მაგალითად, საქართველო და უკრაინა. ხაზი გაეს ამ პლატფორმის მნიშვნელობისას 2022 წლის 24 თებერვლის შემდეგ, რაც რუსეთმა უკრაინაში დაასრულა აგრესია დაიწყო.
დისკუსიაში მონაწილე რუმინეთის ელჩმა აღნიშნა, რომ მიმდინარე წლის 6 სექტემბერს ბუქარესტში მორიგი სამიტი და იმედი გამოთქვა, რომ მასში აქტიურ მონაწილეობას მიიღებენ უინისა და საქართველოს წარმომადგენლები; ლიეტუვის ელჩმა თქვა, რომ ლიეტუვა მომავალ წელს იქნება ქვეყნის ქვეყანა და თავის მხრივ განლაგებულია, რომ „სამი ზღვის რეგიონის“ ავრცელებს ურთიერთობებს, რაც შეიძლება გამოიწვიოს რუსეთის ფაქტორმა. პოლონელი ექსპერტმა ილაპარაკა პლატფორმის სამხედრო-პოლიტიკურ მნიშვნელობასა და მის ამ განვითარებას ასპექტებზე, ხოლო ევროკავშირი-საქართველოს ბიზნესსაბჭოს გენერალურმა მდივანმა ზვიად ჭუმბურიძემ, სხვა საკითხებთან ერთად, ყურადღება გაამახვილა ანაკლიის ღრმაწყლოვანი პორტის მშენებლობის აუცილებლობაზე.
მომხსენებელთა გამოსვლების შემდეგ დისკუსია კითხვა-პასუხის წარიმართა. მონაწილეებმა ერთხმად აღნიშნეს, რომ ასეთი შეხვედრები ძალიან სასარგებლოა თავად „სამი ზღვის სერვისის“ შესახებ.

Three Seas Initiative (3SI): The right time and right place for the 3SI to be discussed in Georgia
On April 11, 2023 Rondeli Foundation, in cooperation with the Romanian Embassy in Georgia, hosted a discussion on "Three Seas Initiative (3SI): The right time and right place for the 3SI to be discussed in Georgia."
The purpose of the discussion was to expand the platform of the "Three Seas Initiative" and promote dialogue among the interested parties.
The discussion was led by Alex Petriashvili, Senior Fellow at Rondeli Foundation. The participants of the discussion were addressed by the opening remarks delivered by the Deputy Minister of Foreign Affairs of Georgia Teimuraz Janjalia. The main speakers of the event were Associate Professor of Kyiv University, Victoria Vdovichenko, Romanian Ambassador to Georgia, Razvan Rotundu, Lithuanian Ambassador to Georgia, Andrius Kalindra, Secretary General of the European Union-Georgia Business Council, Zviad Chumburidze and former senior analyst of the Polish Institute of Foreign Affairs, Arkadiusz Legic.
It should be noted that such platforms as the "Three Seas Initiative" are significant for countries that strive for European and Euro-Atlantic integration, in particular, for Georgia, Ukraine, and Moldova. Thus, as a Black Sea coastal state, it is natural for Georgia to participate in this initiative. Moreover, it is planned to involve Georgia in energy and digital infrastructure projects. It will be a regional cooperation that includes the member states of the Black Sea and the Adriatic Sea, and in the future, it is meant to deepen the collaboration with the Baltic Sea countries.
The participants discussed the ways of cooperation with the "Three Seas Initiative" platform for countries such as Georgia and Ukraine. The increasing importance of this platform was emphasized after February 24, 2022, when Russia launched a full-scale aggression in Ukraine.
The Romanian Ambassador participating in the discussion noted that another summit will be held in Bucharest on September 6, 2023, and expressed hope that the representatives of Ukraine and Georgia will take an active part in it; The Ambassador of Lithuania announced that next year Lithuania will take up the presidency and in turn, will put all efforts to reduce the Russian influence in the relations among the countries of the "Three Seas Initiative." The Polish expert spoke about the military and political importance of the platform and the aspects of its development in this direction. At the same time, the Secretary General of the EU-Georgia Business Council, Zviad Chumburidze, among other topics, focused on the need to construct the Anaklia Deep Sea Port.
An engaging Q&A session followed the discussion. The participants unanimously noted that such meetings are beneficial in disseminating information about the "Three Seas Initiative" and discussing the prospects of Georgia's integration.