,,თემის ახალგაზრდების ჩართულობა საქართველოს რეგიონებში'' პროექტის მონაწილე ახალგაზრდების დაჯილდოების ცერემონია
2023 / 06 / 17
15 ივნისს დაბა ადიგენის საჯარო სკოლაში რონდელის ფონდის პროექტის "თემის ახალგაზრდების ჩართულობა საქართველოს რეგიონებში" დაჯილდოების ცერემონია გაიმართა. ღონისძიებაზე 2023 წლის ვიქტორინის გამარჯვებულები დაბა ადიგენის, სოფელი მოხეს საჯარო სკოლებისა და ზარზმის აკადემიის მოსწავლეებს შორის გამოვლინდნენ, რომლებსაც გადაეცათ წამახალისებელი პრიზები და საგზურები რონდელის საზაფხულო ბანაკში.
ღონისძიება რონდელის ფონდის პრეზიდენტმა, ეკატერინე მეტრეველმა გახსნა და გამარჯვებული მოსწავლეები კომპიუტერული ტექნიკით, პლანშეტებით, საზაფხულო ბანკის საგზურებითა და სხვა წამახალისებელი პრიზებით დააჯილდოვა. ცერემონიას ესწრებოდნენ, როგორც აღნიშნული სკოლების დირექტორები და მასწავლებლები, აგრეთვე ადიგენის მუნიციპალიტეტის მერიის კულტურის, განათლების, სპორტის, ძეგლთა დაცვის, ახალგაზრდულ საქმეთა და ტურიზმის განვითარების სამსახურის უფროსი ზურაბ ბეთხოშვილი, რომელმაც სიტყვით მიმართა მოსწავლეებს და სკოლის ადმინისტრაციას.
აღნიშნული ინიციატივის მთავარი მიზანია, არაფორმალური საგანმანათლებლო პროგრამებით და აქტივობებით ხელი შეუწყოს ადგილობრივი ახალგაზრდების ინტეგრაციას, შიდა და საგარეო საკითხებზე ცნობიერების ამაღლებასა და უნარების განვითარებას. შედეგად, პროექტში მონაწილე საჯარო სკოლების 14-18 წლის მოსწავლეებს შესაძლებლობა ეძლევათ, უკეთ გააცნობიერონ სახელმწიფოს მმართველობის სისტემა, დაგეგმილი აქტივობები კი ორიენტირებულია ახალგაზრდების შესაძლებლობების, მედეგობის გაზრდაზე და მათი ღირებულებების ინკლუზიური, ტოლერანტული და დემოკრატიული საზოგადოების გაძლიერების გარშემო ჩამოყალიბებაზე. აღნიშნული პროექტი, უკვე მესამე წელია საქართველოს რეგიონებში მცხოვრები მოსწავლეების მიზიდულობის ცენტრად გადაიქცა და 1200-მდე ახალგაზრდას აერთიანებს მაღალმთიანი აჭარიდან და ადიგენის მუნიციპალიტეტიდან. ახალგაზრდების კულტურული და სოციალური ჩართულობა სადისკუსიო კლუბების, ახალგაზრდულ საგანმანათლებლო ჟურნალ „ჩემი სამყარო“-ზე დაფუძნებული ვიქტორინების, დედაქალაქში ვიზიტების, საზაფხულო ბანაკისა და დაჯილდოების ცერემონიის საშუალებით ხდება.
რონდელის ფონდის პროექტი "თემის ახალგაზრდების ჩართულობა საქართველოს რეგიონებში" 2019 წლიდან საქართველოში აშშ ს საელჩოს ფინანსური მხარდაჭერით ხორციელდება.

''Community Youth Engagement in the Regions of Georgia'' Project Participants Award Ceremony
On June 15, Rondeli Foundation organized an Award and Graduation Ceremony of the ''Community Youth Engagement in the Regions of Georgia'' project held at the Adigeni public school. The winners of the final quiz of 2023 from the public schools of Adigeni, the village of Mokhe and Zarzma Academy received special prizes and a trip to participate in Rondeli Summer Camp.
The event was opened by the President of Rondeli Foundation, Ekaterine Metreveli, and awarded the winning students with laptop computers, tablets, and participation in the Rondeli Summer Camp. The ceremony was attended by the principals and teachers of the beneficiary public schools, as well as the Head of the Culture, Education, Sports, Monument Protection, Youth Affairs, and Tourism Development Service of the Adigeni Municipality City Hall, Zurab Betkhoshvili, who addressed the students and the school administration.
The main goal of the project is to promote the integration of local youth, raise awareness of domestic and foreign affairs and develop skills through informal educational programs and activities. As a result, 14-18-year-old public school students participating in the project, on the one hand, have the opportunity to better understand the state government system, and on the other hand - the planned activities increase the capabilities and resilience of young people and help shape their values for strengthening an inclusive, tolerant, and democratic society. The mentioned project has become a center of attraction for students living in the regions of Georgia for the third year already and brings together about 1,200 young school students from the mountainous Adjara and Adigeni municipalities. Cultural and social engagement of the project participants are facilitated through discussion clubs, quizzes based on the youth educational magazine ''My World'', tours in the capital of Georgia, and participation in the Rondeli Summer Camp.
The Rondeli Foundation’s ''Community Youth Engagement in the Regions of Georgia''; project has been implemented since 2019 with the financial support of the U.S. Embassy in Georgia.