დისკუსია თემაზე „რუსეთ-საქართველოს შორის ოკუპირებული აფხაზეთის გავლით სარკინიგზო მიმოსვლის აღდგენის მოსალოდნელი პოლიტიკური შედეგები“
2023 / 07 / 20
2023 წლის 18 ივლისს რონდელის ფონდმა უმასპინძლა დისკუსიას თემაზე „რუსეთ-საქართველოს შორის ოკუპირებული აფხაზეთის გავლით სარკინიგზო მიმოსვლის აღდგენის მოსალოდნელი პოლიტიკური შედეგები“
რუსეთის ხელისუფლების მიერ ბოლო დროს გაკეთებული განცხადებები რუსეთ-საქართველოს შორის აფხაზეთის ოკუპირებული ტერიტორიის გავლით სარკინიგზო მიმოსვლის აღდგენის პერსპექტივაზე, მიუხედავად საქართველოს მთავრობის მხრიდან ამ საკითხზე მოლაპარაკებების გამართვის უარყოფისა, აჩენს კითხვებს, თუ რატომ გახდა ეს თემა კვლავ აქტუალური რუსეთისთვის. დისკუსიაზე განხლული იყო თუ ვის მოუტანს სარგებელს და ზიანს ეს პროექტი და რა საფრთხეებს შეიცავს მისი განხორციელება საქართველოსთვის. აგრეთვე, როგორ უკავშირდება ეს საკითხი, ერთი მხრივ, რუსეთ-უკრაინის ომს, დასავლეთის მიერ რუსეთისთვის დაწესებულ სანქციებსა და, მეორე მხრივ, საქართველოში შექმნილ პოლიტიკურ ვითარებასა და 2024 წლის საპარლამენტო არჩევნებს. რონდელის ფონდის მკვლევრებმა, ალექსი პეტრიაშვილმა, მამუკა კომახიამ და გიორგი ბადრიძემ გასცეს პასუხი ამ  თემასთან დაკავშირებულ კითხვებს.

Discussion - "Expected political consequences of the restoration of railway traffic between Russia and Georgia through occupied Abkhazia"
2023 / 07 / 20
On July 18, 2023, Rondeli Foundation  hosted a discussion - "Expected political consequences of the restoration of railway traffic between Russia and Georgia through occupied Abkhazia"
The recent statements made by the Russian authorities on the prospect of reestablishing railway traffic between Russia and Georgia through the occupied territory of Abkhazia, despite the refusal of the Georgian government to hold negotiations on this issue, raise questions as to why this topic has become relevant for Russia again. The discussion covered different matters, among them - who will benefit and what dangers this project implementation contains for Georgia, how this issue is related, on the one hand, to the Russia-Ukraine war and to the sanctions imposed by the West on Russia, and, on the other hand, to the political situation in Georgia and the 2024 parliamentary elections. Rondeli Foundation fellows, Alex Petriashvili, Mamuka Komakhia and Giorgi Badridze took part in the discussion.