ესტონელ ექსპერტთა ვიზიტი ჯავახეთსა და ქვემო ქართლში აზერბაიჯანელების ქართულ საზოგადოებაში ინტეგრაციის ხელშეწყობის პროექტის ფარგლებში
2013 / 10 / 24
2013 წლის 23-26 ოქტომბერს, საქართველოს სტრატეგიისა და საერთაშორისო ურთიერთობების კვლევის ფონდმა უმასპინძლა ესტონურ დელეგაციას  ეთნიკურად სომხებისა და აზერბაიჯანელების ქართულ საზოგადოებაში ინტეგრაციის ხელშეწყობის პროექტის ფარგლებში.
პროექტის მიზანს წარმოადგენს ეთნიკურად სომეხი და აზერბაიჯანელი უმცირესობების ჩართულობის გაზრდა ქართულ საზოგადოებაში, პოლიტიკის შემუშავებისა და გადაწყვეტილების მიღების პროცესებში.  პროექტი ხორციელდება იან ტონისონის ინსტიტუტთან ერთად, ესტონეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს ფინანსური ხელშეწყობით.
დელეგაციის წევრები იყვნენ: ანელი კიმელი - ესტონეთის სოფლის მეურნეობის სამინისტროს, სოფლის განვითარების დეპარტამენტის, ადგილობრივი ინიციატივების ბიუროს ხელმძღვანელი, კული ვოლმერი - ესტონეთის სოფლების მოძრაობა კოდუკანტის ხელმძღვანელი, კალე ჰამბურგი - ესტონეთის ფერმერთა გაერთიანების საბჭოს წევრი, ანდრუს ვილემი- იან ტონისონის ინსტიტუტის დირექტორი და კაურ სარვი - იან ტონისონის ინსტიტუტის განვითარების და თანამშრომლობის ცენტრის პროექტების მენეჯერი.
სამცხე-ჯავახეთსა და ქვემო ქართლში გამართულ შეხვედრებზე დელეგაციის წევრებმა გამართეს ჯგუფური დისკუსიები ადგილობრივი სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებთან სამომავლო პროექტებზე. სამცხე-ჯავახეთში ჯგუფური დისკუსიები ჩატარდა ფონდის რეგიონულ ოფისში.

Estonian Experts visit GFSIS in the Scope of the Development Cooperation Project in Javakheti and Kvemo Kartli
2013 / 10 / 24
On October 23-26, 2013 GFSIS hosted an Estonian delegation, under the framework of the project Helping to Integrate the Armenian and Azeri Minorities into Georgian Society.
Implemented in cooperation with Jaan Tonisson Institute (Estonia), funded by Estonian Development Cooperation, the project aims to increase civic activity of the Armenian and Azeri communities in Georgia, enhance their participation in policy and decision making process.
The delegation consisted of different experts:  Anneli Kimmel - head of the Local Initiatives Bureau at the Rural Development Department of the Estonian Ministry of Agriculture, Külli Volmer – head of Estonian Village Movement Kodukant, Kalle Hamburg - director of the board of Estonian Farmers Union, Andrus Villem - director of the JTI and Kaur Sarv - project manager of Development Cooperation Center of JTI.
In Samtskhe-Javaketi and Kvemo Kartli, the members of the delegation organized several group discussions/ brain storming sessions for local civil society representatives, focusing on different project ideas. The group discussions in Javakheti were held at the regional office of GFSIS in Akhalkalaki.