საჯარო ლექცია - რუმინეთის ნატოში გაწევრიანება და პროგრამის - პარტნიორობა მშვიდობისთვის - 20 წლისთავი
2014 / 04 / 08
2014 წლის 8 აპრილს საქართველოს სტრატეგიისა და საერთაშორისო ურთიერთობების კვლევის ფონდში საჯარო ლექცია გაიმართა. მომხსენებლები იყვნენ გაბრიელ დავიდოი - რუმინეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს სტრატეგიულ საქმეთა დეპარტამენტის გენერალური დირექტორი, უილიამ ლაჰიუ - ნატოს სამოკავშირეო ოფისის ხელმძღვანელი, ნატოს მოკავშირე ოფიცერი სამხრეთ კავკასიაში და თორნიკე ფარულავა - საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს უსაფრთხოების პოლიტიკისა და ევროატლანტიკური ინტეგრაციის დეპარტამენტის დირექტორის მოადგილე. საჯარო ლექციის თემა იყო რუმინეთის ნატოში გაწევრიანების ათწლიანი გამოცდილება და პროგრამის - პარტნიორობა მშვიდობისთვის - 20 წლისთავი.
ლექციაზე მრავალ საკითხზე ისაუბრეს, მათ შორის, ნატოს გაფართოების პერსპექტივებზე, სამხრეთ კავკასიის უსაფრთხოებაზე, უკრაინაში განვითარებულ ბოლოდროინდელ მოვლენებსა და რუსეთის მიერ ყირიმის ანექსიაზე. ასევე ნატოს სამშვიდობო ოპერაციებში საქართველოს მონაწილეობასა და წვლილზე.
ბატონმა ადრიან დავიდოიმ ნატოში რუმინეთის წევრობის ისტორიული ასპექტები და ქვეყნის ორგანიზაციაში გაწევრიანების გამოცდილება გააცნო დამსწრე საზოგადოებას. უილიამ ლაჰიუმ პროგრამაზე - პარტნიორობა მშვიდობისთვის - გაამახვილა ყურადღება და პოსტსაბჭოთა ქვეყნებისთვის მის მნიშვნელობაზე ისაუბრა. თორნიკე ფარულავამ კი საქართველოს ნატოში გაწევრიანების პერსპექტივები განიხილა. მოხსენებათა დასრულების შემდეგ სტუმრებმა აუდიტორიის შეკითხვებს უპასუხეს.

Public Lecture on Romania’s Accession to NATO and 20 Years of Partnership for Peace
On April 8, 2014 GFSIS hosted Mr. Adrian Gabriel Davidoiu, General Director, Department for Strategic Affairs, Ministry of Foreign Affairs of Romania. Mr. William Lahue, Head of NATO Liaison Office in Georgia, NATO Liaison Officer for South Caucasus and Mr. Tornike Parulava, Deputy Director of the Security Policy and Euro-Atlantic Integration Department, MFA Georgia. The topic of the public lecture was the lessons learned after 10 years of Romania’s accession to NATO and 20 years of Partnership for Peace.
The lecture and discussion engaged with a wide variety of topics, including the prospects for NATO enlargement, the security environment in the South Caucasus, recent events in Ukraine and Russian annexation of Crimea, Georgia’s contribution to NATO’s peacekeeping operations and so on. Mr. Adrian Gabriel Davidoiu provided a historic analysis of Romania’s NATO membership and the county’s experience of the accession process. Mr. William Lahue focused on the Partnership for Peace, emphasizing its importance and limits for former soviet countries.
Mr. Tornike Parulava spoke on the prospects of Georgia’s NATO membership. He provided several examples of how NATO membership had positively affected on relations between Russia and former soviet countries.