მრგვალი მაგიდა თემაზე - „სამხრეთ კავკასიის გეოპოლიტიკური დინამიკა“
2014 წლის 17 ივნისს საქართველოს სტრატეგიისა და საერთაშორისო ურთიერთობების კვლევის ფონდის ორგანიზებით გაიმართა შეხვედრა გერარდ ლიბარიდიანთან, ისტორიის პროფესორთან და სომხეთის პირველი პრეზიდენტის, ლევონ ტერ-პეტროსიანის ყოფილ მრჩეველთან. დისკუსიის თემა იყო სამხრეთ კავკასიის ქვეყნების გეოპილიტიკური დინამიკა მათ  მეზობლებთან - თურქეთთან და ირანთან- და ამ უკანასკნელთა უწყვეტი იმპერიული გავლენა. შეხვედრის დროს ლიბარიდიანმა დამსწრე საზოგადოების კითხვებს საფუძვლიანი და მკაფიო პასუხები გასცა.  სტუმრის პასუხები ეყრდნობოდა მის თანადროულ დაკვირვებებს და ფასდაუდებელ ცოდნას, რომელიც მას პრეზიდენტის მრჩეველად ყოფნის გამოცდილებამ მისცა.
ლიბარიდიანმა დისკუსია გახსნა საკუთარი ძირითადი თეორიული ჩარჩოს წარდგენით –  თანამედროვე იმპერიის განმარტება: სახელმწიფო, რომელიც დაარსდა დაპყრობების შედეგად, რომლის საზღვრები უსასრულოა და რომელიც ჩართულია ‘ცივილიზატორულ მისიაში’, რათა გაავრცელოს თავისი მთავარი ღირებულებები. მოცემულ თეორიულ კონტექსტში - ვინაიდან ზემოთხსენებული განმარტება ისტორიულად მიემართება რუსეთს, აშშ-ის, ევროპასა და თურქეთს - ლიბარიდიანის მოხსენება მიზნად ისახავდა აეხსნა სამხრეთ კავკასიის რეგიონში მიმდინარე გეოპოლიტიკური დინამიკა, შეეფასებინა შესაძლო შედეგები და სამომავლოდ განესაზღვრა ის ქმედებები, რომელიც თითოეული ქვეყნის ეროვნულ ინტერესს მოერგება. განიხილავენ რა საქართველო, სომხეთი და აზერბაიჯანი სად და როგორი იქნება რუსეთის შემდგომი ქმედებები, მათ მოლაპარაკებების ნებისმიერ დონეზე უნდა გაითვალისწინონ გასული ორი ათწლეული, რომელსაც ზოგი მიიჩნევს ცივი ომის გაგრძელებად და არა მხოლოდ ცივი ომის შემდგომ პერიოდად. ლიბარიდიანმა ერთმანეთს შეადარა რეაქცია რუსეთის ინტერვენციებზე და რეაქცია ნატოს ინტერვენციებზე და მოცემული დაკვირვებები გამოიყენა როგორც მაჩვენებელი იმპერიის ეროვნული ინტერესების დაპირისპირებისა იდეოლოგიურ პოზიციასთან. თითოეული ასეთი დინამიკა ყურადსაღებია, რათა შევძლოთ ვიწინასწარმეტყველოთ სად და როდის იმოქმედებს შემდგომში რუსეთი, რა იქნება აშშ-ის პასუხი და როგორი უნდა იმოქმედოს სამხრეთ კავკასიამ თავის ეროვნულ ინტერესებში რეგიონალურ და ეროვნულ დონეზე.
დისკუსიის ერთ-ერთი ძირითადი საკითხი იყო მთიანი ყარაბახის გაყინული კონფლიქტი. როგორც პრეზიდენტის მრჩეველი, ლიბარიდიანი მონაწილეობას იღებდა მოლაპარაკებებში. ამ საკითხთან დაკავშირებით მისი საბოლოო რეკომენდაციაა, რომ აზერბაიჯანსა და სომხეთს შორის ყარაბახთან მიმართებაში მოლაპარაკებები გაიმართოს პირისპირ, მესამე მხარის ჩაურევლად.

Round-table Discussion - “Geopolitical Dynamics of the South Caucasus”
On June 17, 2014, the Georgian Foundation for Strategic and International Studies organized a round-table discussion with the featured lecturer Dr. Gerard Libaridian, the professor of history and the former adviser to the first Armenian President, Levon Ter-Petrossian. The theme of the discussion was the geopolitical dynamics of the South Caucasus with their neighbors –Turkey and Iran – and their unrelenting imperial influences. During the meeting, Dr. Libaridian addressed the questions from the audience with in-depth, but sharp commentary based on contemporary observations and invaluable insight stemming from his experience as the Armenian presidential adviser.
The discussion opened with a layout of Dr. Libardian’s key theoretical framework, the definition of a modern empire: a state founded by conquest, whose boundaries are indefinite and who engages in a ‘civilizing mission’ in order to export its core values. In this theoretical context - as the definition historically applies to Russia, the US, Europe and Turkey - Dr. Libaridian’s discussion aimed to explain the current geopolitical dynamics in the South Caucasus region, to assess potential outcomes and determine which future actions would be in each country’s national interest. As Georgia, Armenia, and Azerbaijan consider where and how Russia will act next, the events of the last two decades, which some consider as the continuation of the Cold War and not just as its aftermath era, must be taken into consideration at any points of negotiation. Dr. Libaridian juxtaposed reactions to Russian interventions with those to NATO interventions and portrayed these developments as indicative of an empire’s national interest as opposed to ideological stance. Each of these dynamics must be considered in order to predict what and where will be Russia’s next actions; how the United States will respond and how the South Caucasus should proceed to act in their national interests on a regional and national basis.
At the core of this discussion was the perpetuating, or ‘frozen,’ conflict in Nagorno-Karabakh. As presidential adviser, Dr. Libaridian had participated in the negotiations. Dr. Libaridian stated that his final suggestion would be to have direct negotiations between Azerbaijan and Armenia regarding Karabakh without third-party intervention.