შეხვედრა ფრიდრიხ ებერტის ფონდის წარმომადგენლებთან
2016 წლის 19 ნოემბერს  საქართველოს სტრატეგიისა და საერთაშორისო ურთიერთობების კვლევის ფონდში გაიმართა უფროსი მეცნიერ-თანამშრომლების შეხვედრა ფრიდრიხ ებერტის ფონდის სამხრეთ კავკასიის ოფისის ხელმძღვანელთან - დოქტორ დიტმარ დირმოსერთან და რეგიონალურ კოორდინატორთან ქ-ნ იულია ბლეზიუსთან.
ფინანსური სტაბილურობისა და კონკურენტუნარიანობის კვლევის ცენტრის დირექტორმა, პროფესორმა მერაბ კაკულიამ და ევროპული კვლევების ცენტრის დირექტორმა კახა გოგოლაშვილმა გერმანელ სტუმრებთან ერთად მიმოიხილეს ქვეყანაში შექმნილი ეკონომიკური ვითარება: ეკონომიკური ზრდის ტემპები, უცხოური ინვესტიციების მოზიდვის პერსპექტივები, დასაქმების შესაძლებლობები და ქვეყნის საექსპორტო პოტენციალი.
შეხვედრაზე ხაზი გაესვა ევროკავშირთან ღრმა და ყოვლისმომცველი თავისუფალი სავაჭრო სივრცის შესახებ შეთანხმების განხორციელების შესაძლებლობებს და მოსალოდნელ სოციალურ-ეკონომიკურ სარგებელს. ბ-ნი კახა გოგოლაშვილის თქმით, აღნიშნული შეთანხმებით გათვალისწინებული მექანიზმები საქართველოს საშუალებას აძლევს გამოიყენოს რეგიონული პოტენციალი ეკონომიკური ზრდისა და სოციალური ტრანსფორმაციისთვის.
შეხვედრაზე  დაისახა საქართველოს სტრატეგიისა და საერთაშორისო ურთიერთობების კვლევის ფონდისა და ფრიდრიხ ებერტის ფონდის სამომავლო თანამშრომლობის პერსპექტივები. გერმანელმა სტუმრებმა აღნიშნეს, რომ მზად არიან ჩაერთონ  ეკონომიკური  ანალიზის თემაზე გამართულ ფართო საზოგადოებრივ დისკუსიებში და  ქართველ კოლეგებს თავიანთი მოსაზრებები და რეკომენდაციები გაუზიარონ.

Meeting with Representatives of Friedrich Ebert Foundation
On November 19, 2016 Director of the Center for Financial Stability and Competitiveness at the Georgian Foundation for Strategic and International Studies (GFSIS), Prof. Merab Kakulia and Director of EU Studies at  GFSIS, Mr. Kakha Gogolashvili met with the Head of Friedrich Ebert Foundation’s South Caucasus Cooperation Office in Georgia Dr. Dietmar Dirmoser and the Regional Coordinator, Ms. Julia Bläsius.
The parties discussed the overall economic performance in Georgia: trends of economic growth, foreign investment perspectives, employment opportunities and the export potential of the country. The special focus was set on implementation capabilities and the feasible social-economic benefits of the Deep and Comprehensive Free Trade Area (DCFTA) Agreement with EU. Within the frameworks of DCFTA instruments, Georgia can direct the regional trade potential in favor of its economic growth and social transformation, Mr. Gogolashvili said.
The Senior Fellows of GFSIS outlined the future cooperation perspectives with Friedrich Ebert Foundation. The German counterparts expressed openness to contribute to much wider public discussions and exchange of expert opinions and recommendations to eliminate institutional gaps and foster economic development and sustainability in Georgia.