პოლიტიკური დებატები: უსაფრთხოების სექტორის რეფორმა
2016 წლის 16 სექტემბერს სასტუმრო ქორთიარდ მერიოტში “კოალიცია ევრო-ატლანტიკური საქართველოსთივის” ორგანიზებით გაიმართა პოლიტიკური დებატები სახელწოდებით - “არჩევნები 2016 - უსაფრთხოების სექტორის რეფორმა”. აღნიშნულ დებატებში მონაწილეობა მიიღეს საპარლამენტო არჩვნებში მონაწილე პოლიტიკური პარტიების ლიდერებმა და წარმომადგენლებმა. შეხვედრის ფარგლებში, მათ ამომრჩევლებს წარუდგინეს საკუთარი ხედვა ეროვნული უსაფრთხოების სექტორის განვითარებასა და რეფორმირებასთან დაკავშირებით. ასევე განიხილეს საქართველოს ეროვნული უსაფრთხოების საქტორის მდგომარეობა და მათი სამომავლო რეფორმები უსაფრთხოების მიმართულებით.
დებატები კონკრეტულად სამი ძირითად მიმართულებით განვითარდა. მათ შორის:
ეროვნული უსაფრთხოების სექტორის რეფორმა, მასთან დაკავშირებული საკანონმდებლო, ინსტიტუციური და დემოკრატიული კონტროლის საკითხები; შინაგან საქმეთა სამინისტროსა და სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის ტრანსფორმაციის პერსპექტივები; საქართველოს თავდაცვის სექტორის რეფორმა, შეიარაღებული ძალების ნატოსთან თავსებადობის ხარისხი და ქართული ჯარის მოდერნიზაციის პერსპექტივები.
შეხვედრაზე “კოალიცია ევრო-ატლანტიკური საქართველოსთივის” წევრი ორგანიზაციების წარმომადგენლება, როგორებიცაა საქართველოს სტრატეგიისა და საერთაშორისო ურთიერთობების კვლევის ფონდი, საქართველოს ატლანტიკური საბჭო და საერთაშორისო გამჭირვალობა ასევე დამსწრე ექსპერტებმა და აკადემიური წრის წევრებმა ისაუბრეს უსაფრთხოების სექტორში არსებულ მდგომარეობაზე, პრობლემებსა და გამოწვევებზე.

Political Debates Security Sector Reform
On September 16, 2016 the Coalition for Euro-Atlantic Georgia organized a political debates “Elections 2016 – Security Sector Reform” at Hotel Courtyard by Marriott, Tbilisi. Leaders and representatives of Goergian political parties participated in the debate. During the meeting, they presented their visionს on development and reformation of national security sector. They also discussed current state of Georgia’s national security sector and future plans of its development.
The political debates were focused on three main directions, such as National security sector reform, its institutional and legislative components, as well as relevant democratic control mechanisms; The perspectives of transformation of the Ministry of Internal Affairs and the State Security Service; The national defence system reform/transformation, perspectives of achieving desired level of NATO interoperability and modernization by Georgian Armed Forces.
The representatives of member organizations of the Coalition like Georgian Foundation for Strategic and International Studies, Atlantic Council of Georgia, Transparency International Georgia as well as other participating experts/academics commented on the current state of national security sector, its most acute shortcomings and reformation necessities, and posed relevant questions to the participating political parties’ leaders.
The event was attended by Diplomatic Corps and Media representatives.
The political debated was supported by by the East-West Management Institute’s “Advancing CSO Capacities and Engaging Society for Sustainability” Project (ACCESS).