დისკუსია - „საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიები - რა იგეგმება კრემლის კულუარებში?“
2016 წლის 27 ოქტომბერს საქართველოს სტრატეგიისა და საერთაშორისო ურთიერთობების კვლევის ფონდში გაიმართა პანელური დისკუსია „საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიები - რა იგეგმება კრემლის კულუარებში?“.
დისკუსიას უხელმძღვანელა სტრატეგიული კვლევების ცენტრის თავმჯდომარემ ირაკლი მენაღარიშვილმა, ხოლო მოხსენებითი სიტყვით გამოვიდნენ თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტისა და ილიას უნივერსიტეტის მოწვეული პროფესორი მამუკა კომახია და  GIPA-ს  პროფესორი თორნიკე შარაშენიძე.
მომხსენებლებმა ისაუბრეს აფხაზეთისა და „სამხრეთ ოსეთის“ რეგიონებში კრემლის პოლიტიკის ფორმირების შესახებ, ასევე თუ როგორ იყენებს კრემლი საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებს, როგორც ეფექტური საგარეო-პოლიტიკურ იარაღს საქართველოზე ზეწოლისთვის.
მამუკა კომახიამ იმსჯელა იმის შესახებ, თუ რომელი სახელმწიფო უწყებები და საჯარო მოხელეები ქმნიან და ახორციელებენ კრემლის პოლიტიკას საქართველოსთან, განსაკუთრებით კი, აფხაზეთსა და „სამხრეთ ოსეთთან“ დაკავშირებით.
დისკუსიას ესწრებოდნენ ფონდის სხვადასხვა სასწავლო კურსის მონაწილეები, ასევე არასამთავრობო ორგანიზაციებისა და მედიის წარმომადგენლები.

On October 27, 2016 the panel discussion "Behind the Scenes: Kremlin’s Policies Towards Georgian Occupied Territories" was held at the Georgian Foundation for Strategic and International Studies.
The discussion was moderated by Irakli Menagarishvili, Chairmen of the Strategic Research Centre. The speakers included Mamuka Komakhia, Invited Proffesor, TSU, Ilia State University and Tornike Sharashenidze, Proffesor, GIPA.
During the event, the speakers discussed the policy of Kremlin in the regions of Abkhazia and “South Ossetia”, how Kremlin seeks to exploit the occupied territories of Georgia as effective policy instruments to exert pressure on Georgia.
Mamuka Komakhia identified the state agencies and public officials behind the development and implementation of the Kremlin’s policies towards Georgia and especially in terms of the breakaway regions of Abkhazia and “South Ossetia”.
The audience included the participants of different training courses implemented by the Foundation, as well as the representatives of non-governmental organizations and media.