ქართველი და რუსი ექსპერტების შეხვედრა-დისკუსია
2016 წლის 30 ოქტომბერს საქართველოს სტრატეგიისა და საერთაშორისო ურთიერთობების კვლევის ფონდის ორგანიზებით პროექტის „ექსპერტები რუსულ-ქართული ურთიერთობის ნორმალიზაციის გზების ძიებაში“ ფარგლებში გაიმართა ქართველი და რუსი  ექსპერტების სამუშაო შეხვედრა.
პროექტის მონაწილეებმა განიხილეს რუსეთ-საქართველოს ურთიერთობებთან დაკავშირებული ფართო სპექტრის საკითხები, როგორიცაა: საქართველო-რუსეთის პოლიტიკური განვითარება,  საპარლამენტო არჩევნები საქართველოსა და რუსეთში, ამ ქვეყნების საგარეო და საშინაო პოლიტიკის შედეგები, საქართველოს ევროპული მისწრაფებები, მათ შორის პროგრესი სავიზო ლიბერალიზაციასთან დაკავშირებით და ასოცირების შესახებ შეთანხმების მიღწევა, რუსეთ-უკრაინის კრიზისი, „ნორმანდიული ოთხეულის“ შეხვედრის შედეგები, რუსეთსა და თურქეთს შორის ურთიერთობების დათბობა და სირიაში მიმდინარე მოვლენების გავლენა სამხრეთ კავკასიის ქვეყნებზე.
ამავე დღეს, აღნიშნული პროექტის ფარგლებში, გაიმართა მრგვალი მაგიდა „საქართველო და რუსეთი: ურთიერთობის სტატუსი, პრობლემები, სამომავლო პერსპექტივა“, რომელშიც მონაწილეობა მიიღო ოცზე მეტმა ექსპერტმა. ღონისძიებაზე მისასალმებელი სიტყვით გამოვიდა საქართველოს პრემიერ-მინისტრის სპეციალური წარმომადგენელი რუსეთთან ურთიერთობების საკითხებში ზურაბ აბაშიძე და ფრიდრიხ ებერტის ფონდის სამხრეთ კავკასიის ოფისის ხელმძღვანელი იულია ბლეზიუსი.
დისკუსიის თემატიკა მოიცავდა საქართველო-რუსეთთან დაკავშირებულ სხვადასხვა საკითხს - პოლიტიკურ  ურთიერთობებს, ეკონომიკასა და კონფლიქტებს.
ექსპერტებმა რუსეთთან ურთიერთობის საკითხებში საქართველოს პრემიერ-მინისტრის სპეციალურ წარმომადგენელ ზურაბ აბაშიძესთან ერთად ასევე განიხილეს ქართულ-რუსული ურთიერთობების ეკონომიკური, სავაჭრო და კულტურული ასპექტები და ისაუბრეს რეგიონულ და საერთაშორისო დონეზე საერთო ინტერესების შესახებ.
პროექტის მიზანია საქართველო-რუსეთის ურთიერთობებისთვის ალტერნატიული არხის გახსნა და გრძელვადიანი მშვიდობის უზრუნველყოფის საქმეში წვლილის შეტანა, ასევე - მხარეებს შორის არსებული ურთიერთობის ფორმატის განვითარება.
პროექტი ხორციელდება ფრიდრიხ ებერტის ფონდისა და შვედეთის საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს ფინანსური მხარდაჭერით.

Roundtable Discussion of Russian and Georgian Experts
On October 30th, 2016 the Georgian Foundation for Strategic and International Studies organized a confidence-building meeting of project participants and a roundtable discussion for the experts in the framework of the project "Georgian and Russian Experts Searching Ways for Normalisation".
The project participants discussed the wide range of topics related to the Russian-Georgian relations including: main political developments in their respective countries, parliamentary elections in Georgia, Russian Duma elections, implications from internal and external policies, Georgia’s European aspirations: progress on visa liberalization and AA implementation, Russia-Ukraine crisis, the outcome of the Normandy contact group meeting, Russian-Turkish rapprochement and implications for Syria and South Caucasus.
The second event "Georgia and Russia: Status of Relations, Problems, Perspectives" organized in the scope of the abovementioned project was a roundtable discussion for more than 20 Georgian and Russian experts. The welcome address was delivered by Amb. Zurab Abashidze, Special Representative of the Prime Minister of Georgia for Relations with Russia and Julia Bläesius, Director FES South Caucasus.
The panels of the roundtable included various aspects related to Georgia and Russia: political relations, economy as well as conflicts and regional stability.
The group of experts, together with the Special Representative of the Prime Minister of Georgia for Russian Issues -Amb. Zurab Abashidze, also discussed the trade and cultural aspect of Russia-Georgia relations as well as common interests on regional and international level.
The project aims to raise confidence between Georgian and Russian experts, identify ways for further normalization of Russia-Georgia relations through experts' contributions as well as to assist the existing formats of consultations between the parties to receive the new momentum.
The project is funded by Friedrich Ebert Stiftung (FES) and Swedish International Development Cooperation Agency (Sida).