სასწავლო ტური ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლებისთვის
2019 წლის 11-12 ნოემბერს რონდელის ფონდის ორგანიზებით სამცხე-ჯავახეთისა და ქვემო ქართლის ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენელი 30 ახალგაზრდა ორდღიანი სასწავლო ტურის ფარგლებში, თბილისში რამდენიმე შეხვედრას დაესწრო.
11 ნოემბერს ქვემო ქართლისა და სამცხე-ჯავახეთის რეგიონების ახალგაზრდებს შეხვდა საქართველოს პარლამენტის ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე გიორგი ტუღუში და იმსჯელეს ეთნიკურ უმცირესობებს შორის პოლიტიკური ჩართულობის მნიშვნელობაზე. სასწავლო ტურის მონაწილეები ასევე შეხვდნენ საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს წარმომადგენელს, რომელმაც მონაწილეებს ეროვნულ უმცირესობებთან დაკავშირებული საგანმანათლებლო პროგრამები გააცნო.
12 ნოემბერს რონდელის ფონდში გაიმართა მრგვალი მაგიდა პოლიტიკური პარტიების ახალგაზრდული ორგანიზაციების ლიდერებთან, სადაც მონაწილეებმა განიხილეს რეგიონებში არსებული პრობლემები და პოლიტიკურ პარტიებთან სამომავლო თანამშრომლობის საკითხები. შემდეგ თინა ღოღელიანმა, საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატის, შერიგებისა და  სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სამოქალაქო თანასწორობის დეპარტამენტის ხელმძღვანელმა, მონაწილეებს გააცნო სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელმწიფო სტრატეგია და სამოქმედო გეგმა.
ვიზიტის დასასრულს შეხვედრა გაიმართა ორგანიზაციების NDI-ს, IRI-ს და ISFED-ის ხელმძღვანელებთან და წარმომადგენლებთან და იმსჯელეს საარჩევნო პროცესებისა და წინასაარჩევნო კვლევების შესახებ.
ორდღიანი სასწავლო ტური გაიმართა პროექტის „ეროვნული უმცირესობები პოლიტიკურ პროცესებში ჩართულობა მონაწილეობა უკეთესი მომავლისთვის“ ფარგლებში, ეუთოს ეროვნული უმცირესობების უმაღლესი კომისრის (HCNM) მხარდაჭერითა და აქტიური მონაწილეობით.

Study Tour for Representatives of Ethnic Minorities
30 representatives of youth from Samtskhe-Javakheti and Kvemo Kartli participated in the Study Tour organized by Rondeli Foundation on 11-12 November 2019.
On the first day, Giorgi Tugushi, the Deputy Chairman of the Human Rights and Civil Integration Committee of the Georgian Parliament discussed the importance of political engagement among ethnic minorities together with young people. The participants also met the representative of the Georgian Ministry of Education, Science, Culture and Sport, who introduced them to educational programs related to national minorities.
The next day, a round table discussion was held at Rondeli Foundation with the leaders of youth organizations of political parties, during which participants discussed problems in their regions and their future possible cooperation with political parties. Later, Tina Gogeliani, the Head of the Department for Civil Equality and Reconciliation at the Office of the State Minister of Georgia, presented the State Strategy for Civic Equality and Integration.
At the end of the visit, the participants met with representatives of the organizations NDI, IRI and ISFED and discussed the issues of election processes and election polls.
The two-day study tour was held as part of the project "National Minorities in Political Processes – Engagement for Better Future", with the support and active participation of the OSCE High Commissioner on National Minorities (HCNM).