ბოლო 24 საათი ახლო აღმოსავლეთში, 13 იანვარი
• ირანის ქალაქებში გრძელდება საპროტესტო აქციები. თეირანში უსაფრთხოების ძალებმა გამოიყენეს ცრემლსადენი გაზი და გახსნეს ცეცხლი. დემონსტრანტებს შორის არიან დაჭრილები;
• აშშ-ს პრეზიდენტმა დონალდ ტრამპმა კიდევ ერთხელ განაცხადა, რომ ირანს ვერ ექნება ატომური იარაღი და ამ ქვეყნის ხელისუფლებას მოუწოდა არ დახოცოს საკუთარი მოქალაქეები;
• სარაკეტო შეტევა განხორციელდა ერაყის ქ. ალ-ბალადის სამხედრო ბაზაზე, სადაც ამერიკელი სამხედროებიც არიან განთავსებული. ბაზაზე ჩამოვარდა “კატიუშას” ტიპის 8 რაკეტა. შედეგად დაიჭრა ამავე ბაზაზე განთავსებული 4 ერაყელი სამხედრო მოსამსახურე;
• პროირანულმა სამხედრო დაჯგუფება “ჰეზბოლამ” განაცხადა, რომ მთელ ახლო აღმოსავლეთში იწყებს ოპერაციებს ამერიკელი სამხედროების რეგიონიდან გაძევების მიზნით;
• აშშ-მა დაადასტურა, რომ მათ ჩაატარეს კიდევ ერთი ოპერაცია ირანის ისლამური რევოლუციის გუშაგთა კორპუსის ყუდსის ძალების ერთ-ერთი ლიდერის აბდულ რეზა შაჰლაის წინააღმდეგ იემენში. თუმცა, იგი გადარჩა;
• რუსეთის, თურქეთის, ლიბიის მთავრობისა და აჯანყებულების მონაწილეობით მოსკოვში იმართება მოლაპარაკებები, რომლის მიზანი ლიბიაში ცეცხლის შეწყვეტაა;
• თურქეთის ხელისუფლება აცხადებს, რომ დააჩქარებს სტამბოლის არხის მშენებლობას, რომელსაც ააგებენ ბოსფორის სრუტის დასავლეთით და რომელიც ერთმანეთს დააკავშირებს შავ და მარმარილოს (შესაბამისად, ხმელთაშუა) ზღვებს.

The last 24 hours in the Middle East, January 13
• Demonstrators still are in the streets of Iran’s main cities condemning Iranian authorities for shooting down a Ukrainian passenger plane. Security forces in Tehran used tear gas and opened fire against the protesters. Some demonstrators have reported being injured;
• US President Donald Trump affirmed that Iran will not be able to have access to nuclear weapons. He called on authorities of Iran not to kill their citizens;
• Four Iraqi soldiers have been wounded when 8 Katyusha type rockets slammed into an Iraqi air base north of Baghdad which has housed troops from the United States.
• Hezbollah, a pro-Iranian militant group, claims it has launched operations in the Middle East to expel US forces from the region;
• The United States confirmed that on the night the U.S. assassinated Qassim Suleimani the U.S. launched a similar operation to kill a top Iranian commander Abdul Reza Shahlai in Yemen. He survived, but a lower-level Quds Force operative was killed, and Shahlai went into hiding.
• Russia hosts a meeting of Libya's rival leaders in Moscow — a mediation effort closely coordinated with Turkey aimed at a ceasefire in Libya;
• Turkish authorities report that they will accelerate the construction of the Istanbul Canal, which will connect the Black and Marmara (respectively Mediterranean) seas.