მეორე ბილიკი – ქართველი და რუსი ექსპერტების დიალოგი
12-თვიანი პროგრამა მიზანად ისახავდა საქართველოსა და რუსეთს შორის ურთიერთობისთვის ალტერნატიული გზის შექმნასა და გრძელვადიანი მშვიდობის უზრუნველყოფაში წვლილის შეტანას.  პროექტის შედეგად ორივე ქვეყანაში შეიქმნა ნდობაზე ორიენტირებული ექსპერტების ჯგუფები. შემდგომში ქართველი და რუსი ექსპერტებთან ერთად დიალოგში მონაწილეობას ასევე აფხაზი და ოსი წარმომადგენლებიც მიიღებენ.
პროექტი მოიცავს დებატებს საქართველო-რუსეთის ურთიერთობაზე, პოლიტიკის დოკუმენტების შემუშავებას, სტამბოლში ექსპერტების რეგიონალურ შეხვედრაზე აღნიშნული დოკუმენტების განხილვასა და შემუშავებული დოკუმენტების გავრცელებას შავი ზღვის შვიდ ქვეყანაში ფონდის მიერ გამოცემული კვარტალური ბიულეტენების მეშვეობით. დოკუმენტები აგრეთვე განთავსდება ფონდის ვებგვერდზე და მედია წყაროების მეშვეობით პირდაპირ მიეწოდება საქართველოსა და რუსეთის მთავრობებს, ისევე, როგორც აფხაზეთისა და სამხრეთ ოსეთის მმართველობას.
პროექტი ხორციელდება ევროკომისიის ფინანსური მხარდაჭერით. პროექტის მართვას ახორციელებს გაერთიანებული ერების განვითარების პროგრამა ნდობის აღდგენისა და ადრეული რეაბილიტაციის მექანიზმის (COBERM) მეშვეობით.

The overall objective of the 12 months long project was to open a second track of interaction between Georgia and Russia and through this contribute to finding solutions for the long term and sustainable peace. The project purpose was to make a sustainable effort to build a nucleus of the confidence oriented experts in both countries. Further, the existing group of the Georgian and Russian experts engaged Abkhazians and Ossetians in the dialogue.
The project entailed debate on the future of Georgia-Russia relations, wrote of joint Policy Papers, discussed of the policy papers at the regional meeting of experts in Istanbul and disseminated of the elaborated papers, reports and the recommendations through the GFSIS bulletins in seven Black Sea countries, as well as posted it on web-sites, and communicated via media directly to Governments of Georgia and Russia, as well as Abkhaz and South Ossetian authorities.
The project was funded by European Commission and administered by UNDP through the Confidence Building Early Response Mechanism (COBERM).