რატომ ვერ აღიქვამს დადებითად საქართველოს მოსახლეობა ეკონომიკურ ზრდას
ბოლო ორი წელია, რაც საქართველოს ეკონომიკისთვის დამახასიათებელია ზომიერი ეკონომიკური ზრდა. კერძოდ, თუ 2016 წელს მთლიანი შიგა პროდუქტის ზრდამ შეადგინა 2,8 პროცენტი, 2017 წელს უკვე იყო 4,9 პროცენტი, ხოლო 2018 წლის პირველ ნახევარში კი მთლიანი შიგა პროდუქტის ზრდა, 2017 წლის პირველ ნახევართან შედარებით, უკვე 5,4 პროცენტია. ამ ზრდის მიუხედავად, სოციოლოგიური გამოკითხვის თანახმად, მოსახლეობის განწყობა ხელისუფლების მიერ გატარებული ეკონომიკური პოლიტიკის მიმართ მაინც უარყოფითი რჩება, ხშირად ისმის, რომ ეს ეკონომიკური ზრდა არ აისახება ადამიანების კეთილდღეობაზე, რომ ქვეყანა არასწორი მიმართულებით ვითარდება.
ამ პრობლემასთან დაკავშირებით ერთმანეთისგან უნდა გავმიჯნოთ ის პრობლემა, რომელიც ზოგადად არის დამახასიათებელი მთლიანი შიგა პროდუქტის მაჩვენებლისთვის, იმ პრობლემისგან, რაც არის საქართველოში გატარებული არასწორი ეკონომიკური პოლიტიკის შედეგი.
თავიდანვე უნდა ითქვას, რომ დღეს ეკონომისტები პრაქტიკულად შეთანხმებული არიან, რომ მთლიანი შიგა პროდუქტი ძალზე უხეშად ასახავს ეკონომიკაში არსებულ ვითარებას და ადამიანების კეთილდღეობის შესაფასებლად პრაქტიკულად დიდად არ გამოდგება. ამ პრობლემასთან დაკავშირებით საფრანგეთის პრეზიდენტის ნიკოლა სარკოზის (Nicholas Sarkozy) ინიციატივით, გლობალური ფინანსური და ეკონომიკური კრიზისის კვალობაზე შეიქმნა ეკონომისტთა ავტორიტეტული კომისია, ეკონომიკაში ნობელის პრემიის ლაურეატების ჯოზეფ სტიგლიცის, ამარტია სენის და ცნობილი ფრანგი ეკონომისტის ჟან-პოლ ფიტუსის ხელმძღვანელობით, რომელმაც მოამზადა უნიკალური ანგარიში იმის შესახებ, თუ რატომ არ იძლევა მთლიანი შიგა პროდუქტის მაჩვენებელი სწორი დასკვნების გაკეთების საშუალებას.
ხსენებული კომისიის ანგარიშში მოყვანილია არაერთი თვალსაჩინო მაგალითი, როცა მთლიანი შიგა პროდუქტი ადამიანთა კეთილდღეობის ზრდას კი არ ასახავს, არამედ, პირიქით, მისი ზრდა შესაძლოა ამ კეთილდღეობის შემცირებითაც კი იყოს გამოწვეული. ასე, მაგალითად, რაც მეტი იქნება ავტოსაგზაო შემთხვევა, მით უფრო გაიზრდება მთლიანი შიგა პროდუქტი. კერძოდ, თუ დაზიანდება საგზაო ინფრასტრუქტურა, მისი რემონტისათვის გაწეული ხარჯით, ასევე დაზიანებული ავტოსატრანსპორტო საშუალების რემონტისათვის გაწეული ხარჯით, დაშავებული ადამიანების მკურნალობისათვის საჭირო ხარჯითა და მათი გარდაცვალების შემთხვევაში - შესაბამისი სარიტუალო ხარჯით გაიზრდება მთლიანი შიგა პროდუქტი.
ის, რომ მთლიანი შიგა პროდუქტის მაჩვენებელი ვერ ასახავს ადამიანთა კეთილდღეობას, ეს ეკონომისტებში უკვე აღარ არის საკამათო. ამ პრობლემის გადასაწყვეტად ისინი ცდილობენ შექმნან სხვადასხვა მაჩვენებლები, რომლებიც ადამიანის კეთილდღეობის სხვადასხვა ასპექტის ასახვას შეძლებენ. ერთ-ერთი ასეთი მაჩვენებელია, მაგალითად, ადამიანისეული განვითარების ინდექსი. ცალკე უნდა აღინიშნოს ბედნიერების ინდექსი, რომელიც ბოლო წლებში სულ უფრო და უფრო პოპულარული ხდება.
ამ მაჩვენებლების მრავალფეროვნებასთან ერთად ეკონომისტები მაინც მიიჩნევენ, რომ უარის თქმა მთლიანი შიგა პროდუქტის გამოყენებაზე შეცდომა იქნება, რადგან, არაერთი ნაკლოვანი მხარის მიუხედავად, ის გარკვეულად მაინც ახერხებს ეკონომიკის ზრდის შეფასებას. იმავდროულად, ყოველთვის უნდა გვახსოვდეს, რომ ეს ზრდა არ უნდა გაიგივდეს ადამიანთა კეთილდღეობის ზრდასთან.
როგორც ზემოთ აღინიშნა ცალკე პრობლემაა, თუ რის ხარჯზე მიიღწევა საქართველოში მთლიანი შიგა პროდუქტის ზრდა, რაც შესაძლებლობას მოგვცემდა აგვეხსნა ის გარემოება, თუ რატომ ვერ აღიქვამს მოსახლეობა ამ ზრდას დადებითად.
მაშინ, როცა 2018 წლის პირველ კვარტალში მთლიანი შიგა პროდუქტის ზრდამ, 2017 წლის შესაბამის პერიოდთან შედარებით, 5,3 პროცენტი შეადგინა, განსაკუთრებით მაღალი ზრდა დაფიქსირდა ეკონომიკური საქმიანობის ისეთ სახეობებში, როგორიცაა სამთო მოპოვებითი მრეწველობა – 11,4 პროცენტი, ელექტროენერგიის, აირისა და წყლის წარმოება და განაწილება – 10,0 პროცენტი, სასტუმროები და რესტორნები – 10,9 პროცენტი, საფინანსო საქმიანობა – 9,1 პროცენტი, ოპერაციები უძრავი ქონებით, იჯარა და მომხმარებლისათვის მომსახურების გაწევა – 13,4 პროცენტი, სხვა კომუნალური, სოციალური და პერსონალური მომსახურების გაწევა – 13,4 პროცენტი და ფინანსური შუამავლობის მომსახურების არაპირდაპირი შეფასება – 13,6 პროცენტი.
როგორც ვხედავთ, ქვეყნის ეკონომიკურ ზრდაში განსაკუთრებული წვლილი აქვთ ეკონომიკური საქმიანობის ისეთ სახეობებს, რომლებიც ადამიანების კეთილდღეობაზე ან ვერანაირად, ან, უკეთეს შემთხვევაში, მცირედით აისახება. კერძოდ, უწინარეს ყოვლისა, ესაა საფინანსო საქმიანობა, ოპერაციები უძრავი ქონებით, იჯარა და მომხმარებლისათვის მომსახურების გაწევა, ფინანსური შუამავლობის მომსახურების არაპირდაპირი შეფასება. რაც შეეხება ეკონომიკურ ზრდას სასტუმროებისა და რესტორნების სფეროში, ეს უმთავრესად ტურიზმის განვითარებითაა გამოწვეული. ეს უკანასკნელი კი, უარყოფითი სავაჭრო ბალანსის პირობებში, სამომხმარებლო და სასურსათო კალათებში იმპორტული საქონლის ადგილობრივად წარმოებულზე ოთხჯერადი მეტობის ვითარებაში, ქვეყანას „ტურისტულ ხაფანგში“ მიაქანებს.
საქართველოს ეკონომიკური განვითარების თანამედროვე ეტაპისთვის დამახასიათებელი ეს სიმახინჯეები კიდევ უფრო განმტკიცდა 2018 წლის მეორე კვარტალში. კერძოდ, ამ პერიოდში, 2017 წლის შესაბამის პერიოდთან შედარებით, მთლიანი შიგა პროდუქტის ზრდა 5,5 პროცენტის დონეზე დაფიქსირდა, ხოლო, მაგალითად, საფინანსო საქმიანობა გაიზარდა 22,0 პროცენტით, ფინანსური შუამავლობის მომსახურების არაპირდაპირი შეფასება კი – 19,9 პროცენტით. როგორც ვხედავთ, ის ნეგატიური ტენდენციები, რომლებიც დამახასიათებელი იყო 2018 წლის პირველი კვარტალისათვის, კიდევ უფრო რელიეფურად გამოიკვეთა მეორე კვარტალში.
როცა წინმსწრები ტემპით იზრდება ეკონომიკური საქმიანობის ისეთი სახეობა, როგორიც საფინანსო საქმიანობაა, ნუ გაგვიკვირდება, რომ საქართველოს დაახლოებით 630 ათას მოქალაქის უმთავრესი პრობლემა ჭარბვალიანობაა. საქართველოს პრემიერ-მინისტრის, ბატონი მამუკა ბახტაძის განცხადებით, მოსახლეობის დიდი ნაწილი თავისი განკარგვადი შემოსავლის 25-30 პროცენტს, ხშირ შემთხვევაში კი – 40 პროცენტს, სესხების მომსახურებაზე ხარჯავს. რა თქმა უნდა, ამ პირობებში, მთლიანი შიგა პროდუქტის ზრდის ისეთი მკვეთრად გამოხატული ფაქტორი, როგორიც საფინანსო საქმიანობაა, არანაირად არ მეტყველებს მოსახლეობის კეთილდღეობის ზრდაზე.
იმისათვის, რომ ეკონომიკური ზრდა მეტ-ნაკლებად დადებითად აისახოს ადამიანების კეთილდღეობაზე, აუცილებელია ქვეყნის ეკონომიკა გადავიდეს ინკლუზიური ზრდის მოდელზე, რომელიც მოითხოვს ადამიანების მეტ ჩართულობას წარმოებაში და რომელზე აქცენტიც სწორად იყო გაკეთებული დოკუმენტში საქართველოს სოციალურ-ეკონომიკური განვითარების სტრატეგია – „საქართველო 2020“-ში. სამწუხაროდ, საქართველოს მთავრობის მიერ 2014 წელს დამტკიცებული ეს დოკუმენტი მალევე მიეცა დავიწყებას და არ განხორციელებულა.
იმედის მომცემად უნდა ჩაითვალოს საქართველოს მთავრობის ინიციატივა ქვეყანაში აშენდეს ელექტრომობილების ქარხანა. სწორედ ამ ტიპის პროექტები შეუწყობს ხელს არა მარტო ინკლუზიურ ეკონომიკურ ზრდას, არამედ – ქვეყნის ინდუსტრიალიზაციას ცოდნაზე დაფუძნებული ეკონომიკის შექმნისა და განვითარების გზით. ამ უკანასკნელისთვის კი სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია მსგავსი პროექტების მრავალფეროვნება და მეცნიერების და საუნივერსიტეტო განათლების დაფინანსების პრიორიტეტულობის სახელმწიფო პოლიტიკის რანგში აყვანა.

Why the Population of Georgia does not Perceive Economic Growth Positively
For the past two years, the Georgian Economy has been experiencing moderate economic growth. While GDP growth amounted to 2.8% in 2016, it had already increased to 4.9% in 2017. The growth of GDP in the first half of 2018  is already 5.4%. Despite this, polling suggests that public attitude towards the government’s economic policies remains negative. We often hear that economic growth is not being reflected in the welfare of citizens, or that the country is developing in a wrong direction.
In order to examine this issue, we must separate the problems that generally characterize GDP indicators from the problems of incorrect economic policy in Georgia.
It should be stated from the outset that most economists today agree that GDP provides a very rough image of the economic situation and is not much use for assessing the welfare of individuals. This is illustrated by a report initiated by the President of France, Nicholas Sarkozy and produced by an authoritative commission of economists parallel to the global financial and economic crisis. The commission was led by Nobel Prize winners in the economics, Joseph E. Stiglitz and Amartya Sen, and famous French economist, Jean-Paul Fitoussi. The unique report they prepared explains why GDP indicator does not provide enough information to make correct decisions.
The report of the aforementioned commission presents numerous clear examples, when GDP not only does not reflect the increase in human welfare, but rather GDP growth is sometimes actually caused by the reduction of human welfare. For instance, the higher the number of road accidents is caused the higher the GDP. More specifically, if road infrastructure is damaged, the cost of its repairs as well as the costs of repairing damaged vehicles, expenditure necessary for treatment of persons involved in the accident and, in the case of death, respective funeral prices, are added to the GDP.
The fact that GDP indicator cannot describe human welfare is no longer debated among economists and there have been multiple attempts at creating alternative indicators reflecting different aspects of human well-being. One such indicator is the Human Development Index. The Happiness Index, which is becoming more popular each year should also be mentioned.
Despite the diversity of such indicators, economists still believe that refusing to use GDP at all would be a mistake. Despite its many flaws, GDP indicator still manages to assess economic growth on a certain level. At the same time, we must always remember that this growth does not necessarily equal a growth in human wellbeing.
As already stated, what fuels economic growth in Georgia is a whole separate issue. Delving into this will enable us to explain why the population does not perceive economic growth positively.
With economic growth in the first quarter of 2018  at 5.3% as compared to the same period of the previous year, especially high growth was recorded in economic activities such as mining and quarrying – 11.4%, electricity, gas and water supply – 10%, hotels and restaurants – 10.9%, financial intermediation – 9.1%, real estate, renting and business activities – 13.4%, other community, social and personal service activities – 13.4% and financial intermediation services indirectly measured – 13.6%.
As you can see, the areas of high growth tended to be economic activities that either do not have impact on the well-being of citizens. Specifically, this includes financial intermediation, real estate operations, renting and consumer service and financial intermediation services indirectly measured. As for economic growth in the field of hospitality (hotels and restaurants), this is mainly caused by the development of tourism. Given Georgia’s negative trade balance and the quadruple amount of imported goods as compared to locally produced ones in consumer and food baskets, this is pulling the country towards a “tourist trap”.
This ugly situation, characteristic to the current stage of Georgia’s economic development, escalated in the second quarter of 2018. More specifically, the growth of GDP in this period was 5.5% as compared to the same period of 2017 while financial intermediation, for example, increased by 22% and financial intermediation services indirectly measured increased by 19.9%. Thus the negative trends characteristic to the first quarter of 2018 have become even more pronounced in the second quarter.
When an economic activity, such as financial intermediation, grows with such an excessive rate, it must not be surprising to us that the main problem facing about 630,000 Georgian citizens is over-indebtedness. According to the statement by Prime Minister Mamuka Bakhtadze, a large part of the population spends 25-30%, or even as much as 40% of their income on servicing loans. Naturally, given such conditions, the pronounced growth of a factor of GDP such as financial intermediation does in no way improve the welfare of citizens.
In order for the economic growth to be more-or-less positively reflected on human welfare, it is necessary for the economy of the country to move to an inclusive growth model, that requires more citizen involvement in production and which was correctly underlined in the document the Strategy of Georgia’s social-economic development – Georgia 2020. Unfortunately this document, confirmed by the Government of Georgia in 2014, was soon forgotten and was not implemented.
The initiative of the Government of Georgia to build an electric car factory in Georgia should be seen as heartening. It is exactly these kinds of projects that will facilitate not only inclusive economic growth but also the industrialization of our country by creating and developing a knowledge-based economy. For the latter, it will be vitally important to implement many such projects and to prioritize the funding of science and university education at a government policy level.