სამხრეთ კავკასიის უსაფრთხოების ფორუმი 2014
2014 წლის 18 ნოემბერს საქართველოს სტრატეგიისა და საერთაშორისო ურთიერთობების კვლევის ფონდისა და ევროპული და ჩრდილო-ატლანტიკური ურთიერთობების ცენტრის ორგანიზებით გაიმართა სამხრეთ კავკასიის უსაფრთხოების მეორე ფორუმი - ”რეგიონალური უსაფრთხოების ახალი გარემო ვითარება და გლობალური ცვლილებები”. ფორუმი განხორციელდა ვიზეგრადის საერთაშორისო ფონდისა და სლოვაკეიდის ფინანსური მხარდაჭერით და ორ დღეს გაგრძელდა.
შეხვედრის მსვლელობისას წამყვანმა სპეციალისტებმა და ანალიტიკოსებმა განიხილეს უსაფრთხოების რიგი გამოწვევები, რომლის წინაშეც დგას აღმოსვლეთ პარტნიორობის ქვეყნები. დისკუსია მიმართული იყო როგორც სამხრეთ კავკასიაზე, ასევე სხვა რეგიოანალური და გლობალურ საკითხებზე.
მნიშვნელოვანი მოხსენებები წარადგინეს : საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილემ დავით ჯალაღანიამ;  ნატოში სლოვაკეთის რესპუბლიკის მუდმივმა წარმომადგენელმა ელჩმა ტომას ვალასეკმა; საქართველოს შეიარაღებულ ძალთა პერსონალის მეთაურის მოადგილემ გენერალმა ვლადიმერ ჩაჩიბაიამ;  სლოვაკეთის შეიარაღებულ ძალთა პერსონალის მეთაურის მოადგილემ გენერალმა პაველ მაცკომ; საქართველოს ეროვნული უსაფრთხოების საბჭოს თავჯდომარის მოადგილემ ივლიან ხაინდრავამ; ვიზეგრადის ფონდის დირექტორმა კარლა ვურსტეროვამ; ევროპული და ჩრდილო-ატლანტიკური ურთიერთობების ცენტრის დირექტორმა რობერტ ონდრეიცაკმა.
დისკუსიაში მონაწილეობდნენ ვიზეგრადის ქვეყნებიდან მაღალი რანგის სახელმწიფო მოხელეები: სლოვაკეთის რესპუბლიკის საგარეო და ევროპულ საქმეთა სამინისტროს სახელმწიფო მდივანი  პეტერ ბურიანი; ჩეხეთის რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა მინისტრის პირველი მოადგილე პეტრ დრულაკი და უნგრეთის საგარეო საქმეთა და ვაჭრობის სამინისტროს უსაფრთხოების პოლიტიკისა და საერთაშორისო თანამშრომლობის სახელმწიფო მინისტრი, ისტვან მიკოლა.
ფორუმში მთლიანობაში მონაწილეობას იღებდა 30 მომხსენებელი და კრების თავჯდომარე სომხეთიდან, აზერბაიჯანიდან, საქართველოდან, თურქეთიდან, უკრაინიდან, აშშ-დან, ჩინეთიდან, გერმანიიდან, ბელგიიდან, პოლონეთიდან, უნგრეთიდან, ჩეხეთის რესპუბლიკიდან და სლოვაკეთიდან.
მოცემული წლიური კონფერენცია უკვე გახდა მთავარი ფორუმი გადაწყვეტილებების მიმღები პირებისთვის, აკადემიკოსებისათვის, ანალიტიკური ცენტრების წარმომადგენლებისთვის, ექსპერტებისა და მედიის წარმომადგენლებისთვის სამხრეთ კავკასიიდან და ვიზეგრადის ქვეყნებიდან, აგრეთვე რეგიონში ჩართული საერთაშორისო ორგანიზაციებისთვის, რომ განიხილონ ფართო რეგიონის გამოწვევები.

South Caucasus Security Forum 2014
On November 18, 2014, the Georgian Foundation for Strategic and International Studies and the Center for European and North Atlantic Affairs (CENAA) hosted the second South Caucasus security forum: “New Regional Security Environment and Global Changes”.  The forum was organized with the financial support from the International Visegrad Fund and Slovakaid and lasted for two days.
During the meeting, leading practitioners and analysts addressed a range of security challenges facing Eastern Partnership countries with the focus on the South Caucasus, as well as other regional and global affairs.
Keynote speeches were delivered by David Jalaghania, Deputy Minister of Foreign Affairs of Georgia; Ambassador Tomas Valasek, Permanent representative of the Slovak Republic to NATO;  General Vladimer Chachibaia, Deputy Chief of the General Staff of the Georgian Armed Forces;  General Pavel Macko, Deputy Chief of the General Staff of the Slovak Armed Forces; Ivlian Haindrava, Deputy Secretary of the National Security Council of Georgia; Karla Wursterova, director of the Visegrad Fund;  Robert Ondrejcak, Director of CENAA.
The panelists included high level government officials representing the Visegrád Countries: Peter Burian, State Secretary of the Ministry of Foreign and European Affairs of the Slovak Republic, Petr Drulák, First Deputy Minister of Foreign Affairs of the Czech Republic and István Mikola, State Secretary for Security Policy and International Cooperation of the Ministry for Foreign Affairs and Trade of Hungary.
The forum included up to 30 speakers and moderators from Armenia, Azerbaijan, Georgia, Turkey, Ukraine, US, China, Germany, Belgium, Poland, Hungary, the Czech Republic, and Slovakia.
The annual conference has already become the main forum for decision makers, academics, think-tank representatives, experts and media representatives from South Caucasus and Visegrád countries, as well as for international organizations involved in the region, to discuss the most challenging issues of the broader region.