საჯარო მოხელეთა სასწავლო პროგრამის პრეზენტაცია
2016 წლის 5 ნოემბერს საქართველოს სტრატეგიისა და საერთაშორისო ურთიერთობების კვლევის ფონდში გაიმართა საჯარო მოხელეთა სასწავლო პროგრამის პრეზენტაცია. პროექტი სახელწოდებით „საქართველოს საჯარო მოხელეთა პროფესიული შესაძლებლობების ზრდა გადაწყვეტილების მიღებასა და მოლაპარაკებების წარმართვის ტექნიკაში“ გახსნა ფონდის უფროსმა მეცნიერ-თანამშრომელმა, ეკონომიკის მეცნიერებათა დოქტორმა, პროფესორმა მერაბ კაკულიამ და მონაწილეებთან ძირითად მაკროეკონომიკურ მაჩვენებლებზე ისაუბრა.
8-თვიანი პროგრამის ფარგლებში, ჩატარდება ტრენინგები საჯარო პოლიტიკაში,  მოლაპარაკებების წარმოების უნარებში, პოლიტიკის დოკუმენტების შემუშავებასა და  საჯარო დისკუსიების წარმართვაში. პროექტის ფარგლებში, ესტონეთის დიპლომატიის სკოლის მხარდაჭერით მოეწყობა მონაწილეთა სასწავლო ვიზიტი ესტონეთში.
პროგრამა „საქართველოს საჯარო მოხელეთა პროფესიული შესაძლებლობების ზრდა გადაწყვეტილების მიღებასა და მოლაპარაკებების წარმართვის ტექნიკაში“ 2009 წლიდან ხორციელდება. 2015-2016 წლის სასწავლო კურსში მონაწილეობს  27 საჯარო მოხელე სხვადასხვა სახელმწიფო ინსტიტუტებიდან. პროექტის მიზანია ახალგაზრდა საჯარო მოხელეთა ლიდერული უნარების განვითარება, რათა მათ უკეთ შეძლონ საჯარო მმართველობის თანამედროვე გამოწვევებთან გამკლავება და უფრო ეფექტური  სტრატეგიული გადაწყვეტილებების მიღება. პროგრამას აფინანსებს შვედეთის საერთაშორისო განვითარების  სააგენტო (SIDA).

Program Opening for Public Servants
On November 5, 2016 an opening lecture of the program “Capacity Building of the Georgian Leadership Community for Improved Decision-making and Negotiation Skills” was held at the Georgian Foundation for Strategic and International Studies (GFSIS). Senior Fellow at GFSIS, Doctor of Economics Mr. Merab Kakulia delivered the opening seminar, discussing macroeconomic indicators with the participants.
The-eight-month long program entails training in public policy and negotiation skills, development of policy papers, public discussions and a study tour to Estonia carried out in partnership with the Estonian School of Diplomacy (ESD).
The program has been running since 2009. The new Cohort '15/16 represents 27 public servants from the Georgian Public Administration. The project is designed to assist the mid level government officials to gain leadership skills required to respond to the governance challenges and be more effective and efficient in their strategic decisions. The program is funded by the Swedish Agency for Development and Cooperation (Sida).