საღამოს დისკუსია საქართველოს გაზის ბაზრის ანალიზის შესახებ
2016 წლის 27 ნოემბერს საქართველოს სტრატეგიისა და საერთაშორისო ურთიერთობების კვლევის ფონდმა უმასპინძლა დისკუსიას - საქართველოს გაზის ბაზრის ანალიზი.
დისკუსიას უძღვებოდა ფონდის უფროსი მეცნიერ-თანამშრომელი, ელჩი ბ-ნი ირაკლი მენაღარიშვილი.  ღონისძიების სპიკერმა, ენერგოექსპერტმა ლიანა  ჯერვალიძემ მიმოიხილა საქართველოს ენერგობაზარზე არსებული ვითარება,  გაზის მიწოდება-დივერსიფიკაციის გამოწვევები, „გაზპრომთან“ მოლაპარაკებები და მისი შესაძლო გავლენა საქართველოს ენერგოუსაფრთხოებაზე. ღონისძიებას ესწრებოდნენ საქართველოში აკრედიტებული საელჩოების წარმომადგენლები, ჟურნალისტები და სფეროს ექსპერტები. ქ-მა ჯერვალიძემ ისაუბრა გაზის ბაზარზე არსებულ ისეთ მნიშვნელოვან საკითხებზე, როგორიცაა: მიწოდების არხების განვითარებისა და პარტნიორული ურთიერთობების გაღრმავების საჭიროებები, განსაკუთრებით ხაზი გაესვა ირანთან ენერგოთანამშრომლობის პერსპექტივას, როგორც გაზის მოწოდების ერთ-ერთ მნიშვნელოვან ალტერნატივას.  სადისკუსიო შეხვედრაზე ასევე მიმოიხილეს  ჩრდილოეთ-სამხრეთის ენერგოტრანზიტში საქართველოს ჩართულობა და მისი მასტიმულირებელი გავლენა ტრანსკავკასიურ გაზსადენზე. ქ-მა ჯერვალიძემ ასევე ისაუბრა სამხრეთ კავკასიის რეგიონისა და, კერძოდ, საქართველოს შესაძლო როლზე ევროპის გაზმომარაგების საკითხში.
საღამოს დისკუსიები საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლებსა და სამოქალაქო საზოგადოებას აცნობს ექსპერტულ აზრს  მიმდინარე აქტუალურ თემებზე და საშუალებას აძლევს, მონაწილეობა მიიღონ აქტიურ დისკუსიებში.

Evening Discussion on Georgian Gas Market
On November 27, 2016 Georgian Foundation for Strategic and International Studies (GFSIS) hosted an evening discussion on the topic Georgian Gas Market led by an Energy Analyst Ms Liana Jervalidze. The event was moderated by Ambassador Irakli Menagarishvili, Senior Fellow, GFSIS. The Georgian gas market, supply and diversification challenges, negotiations with Gasprom and its implications were discussed at the event attended by the representatives of diplomatic corps, media and expert community.
Ms Jervalidze presented an independent expert opinion on the ongoing key issues of Georgian gas market, such as need for diversification of gas supply routes and pipelines, development of partnerships in the field of energy and significance of the potential partnership with Iran as a considerable alternative of gas supply to Georgia. The discussion also covered the North-South energy transit through Georgia and its stimulation impacts on Trans-Caspian pipeline. Ms Jervalidze discussed the opportunity for the South Caucasus and Georgia as one of the key players of the Region to become a gas supplier to the European states.
The Event was marked by the active participation of the engaged audience.
GFSIS evening discussions aim at familiarizing representatives of international organizations and members of civil society with the expert opinion on hot topics emerging on the state agenda.