დედოფალ ელისაბედ მეორის გარდაცვალების თაობაზე
გიორგი ბადრიძე, საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი დიდი ბრიტანეთის და ჩრდილოეთ ირლანდიის გაერთიანებულ სამეფოში 2009-2013 წლებში
დედოფალ ელისაბედ II-ის გარდაცვალება ჭეშმარიტად გლობალური მასშტაბის მოვლენაა. დედოფალმა წარუშლელი კვალი დატოვა არა მხოლოდ გაერთიანებული სამეფოს ან ბრიტანული თანამეგობრობის ცხოვრებაში, არამედ მსოფლიო ისტორიაშიც. ის ტახტზე ავიდა 1952 წელს, როდესაც საბჭოთა კავშირს ჯერ კიდევ სტალინი მართავდა, და თავისი მმართველობის ხანაში გაერთიანებული სამეფოს 15 პრემიერ-მინისტრი, აშშ-ის 14 პრეზიდენტი და რომის 7 პაპი გამოიცვალა. იმ მრავალ ელჩს შორის, რომელთაგან მისმა უდიდებულესობამ რწმუნებათა სიგელი მიიღო, ერთ-ერთი მეც ვიყავი.
ელისაბედ II-ის ისტორიული როლი მხოლოდ მისი მეფობის სამოცდაათწლიანი ხანგრძლივობით არაა განპირობებული. მიუხედავად მისი, როგორც მონარქის, რეალური ძალაუფლების შეზღუდულობისა, რომელიც ძირითადად ცერემონიული ფუნქციების შესრულებამდეა დაყვანილი, დედოფლის პირადი წვლილი გაერთიანებული სამეფოს და თანამეგობრობის  საფუძვლიან გარდაქმნაში და დღევანდელი ფორმით შენარჩუნებაში წარმოუდგენლად დიდია.
როდესაც 1952 წელს მეფე ჯორჯ VI-ის მოულოდნელი გარდაცვალების შედეგად ტახტზე 26 წლის ელისაბედი ავიდა, ბრიტანეთი ჯერ კიდევ მსოფლიოს უდიდეს იმპერიას წარმოადგენდა, რომელიც თითქმის ყველა კონტინენტზე იყო გადაჭიმული. დეკოლონიზაციისა და შიდა რეფორმების შედეგად, რამდენიმე ათეული წლის განმავლობაში ის ერთ ნორმალურ ევროპულ სახელმწიფოდ გადაიქცა, ისე, რომ საერთაშორისო ასპარეზზე თავისი ზომისა და ძალისთვის არაპროპორციულად დიდი გავლენა შეინარჩუნა. იმ „რბილი ძალის“ გულში, რომელმაც ბრიტანეთს საშუალება მისცა დარჩენილიყო მიზიდულობის ცენტრად ათეულობით ახლად დამოუკიდებლობამიღებული ყოფილი კოლონიისთვის, სხვა ფაქტორებთან ერთად იყო მონარქიაც, რომლის რეპუტაციაც პირადად ელისაბედ II-ის ავტორიტეტმა განსაზღვრა. მეტიც, იმპერიალიზმის ყოველგვარი რომანტიზების გარეშე უნდა ვაღიაროთ, რომ ძნელად წარმოსადგენია სხვა ყოფილი იმპერია, რომლის საფუძველზე შექმნილი თანამეგობრობა არა მხოლოდ ყოფილი კოლონიების აბსოლუტურ უმრავლესობას გააერთიანებდა ნებაყოფლობით, არამედ ისეთ ქვეყნებსაც მოიზიდავდა, რომლებიც ამ იმპერიის ნაწილი არასდროს ყოფილან. ასეთებია მოზამბიკი, რუანდა, გაბონი და ტოგო (და კამერუნი, რომლის მხოლოდ მცირე ნაწილი იყო ბრიტანული). ასევე არის მაგალითები, როცა ქვეყნები გაურიცხავთ თანამეგობრობიდან დემოკრატიული სტანდარტების დარღვევისთვის - მაგალითად, ზიმბაბვე, რომელიც დღემდე უშედეგოდ ცდილობს უკან დაბრუნებას. ეს, ალბათ, ყველაზე მეტად რუსეთის მეზობლებს ენიშნებათ, რომელთა შენარჩუნებას საკუთარ „თანამეგობრობაში“ (სინამდვილეში კი, გავლენის ექსკლუზიურ სფეროში) ეს ყოფილი იმპერია ძალადობრივი მეთოდებით ცდილობს.
ელისაბედ II-ის სიცოცხლეში ისტორიული ცვლილებები, როგორც უკვე აღინიშნა, თავად გაერთიანებულ სამეფოშიც მოხდა. ქვეყანამ გადაიტანა სეპარატისტული ომი ჩრდილოეთ ირლანდიაში, რომელიც 1998 წელს დემოკრატიულ პრინციპებზე დაფუძნებული სამშვიდობო შეთანხმებით დასრულდა.  1999 წელს უელსმა, შოტლანდიამ და ჩრდილოეთ ირლანდიამ  რეგიონული თვითმმართველობა მოიპოვეს. 2014 წელს შოტლანდიაში ჩატარდა დამოუკიდებლობის რეფერენდუმი, რომელშიც უმრავლესობამ ხმა გაერთიანებულ სამეფოში დარჩენას მისცა. აქ აღსანიშნავია, რომ იმ ორ მთავარ ფაქტორს შორის, რომელმაც რეფერენდუმის ბედი გადაწყვიტა, ერთი ელისაბედ II-ისადმი შოტლანდიელების პატივისცემა და სიყვარული იყო. მეორე ფაქტორი  ევროკავშირში დარჩენის სურვილით იყო განპირობებული. ეს იმას ნიშნავს, რომ როგორც ბრიტანულ მონარქიას, ისე გაერთიანებული სამეფოს ერთიანობას წინ გარკვეული გამოწვევები ექნება გადასალახი.
შეუძლებელია არ გავაზიარო მის უდიდებულესობასთან ურთიერთობის ჩემი პირადი შთაბეჭდილებებიც. გაერთიანებულ სამეფოში უცხო ქვეყნის ნებისმიერი ელჩის მოღვაწეობა სახელმწიფოს მეთაურისთვის - მონარქისთვის რწმუნების სიგელის გადაცემით იწყება. როდესაც 2009 წლის 3 ივნისს მე მასთან შეხვედრის პატივი მერგო, ამ ფუნქციას დედოფალი ელისაბედი უკვე 57 წლის განმავლობაში რუტინულად ასრულებდა და დიდი და პატარა ქვეყნების, ალბათ, ასობით ელჩთან ურთიერთობის გამოცდილება ჰქონდა. ამის გარდა, ცერემონიის ყველა დეტალი მკაცრად არის გაწერილი პროტოკოლით და იმპროვიზაციის განსაკუთრებულ სივრცეს არ ტოვებს. ამის მიუხედავად, დედოფალმა შეხვედრისას სრული უშუალობის და სითბოს შთაბეჭდილება დატოვა, რომელსაც ჩემი ქვეყნისადმი, ჩემი  მოკრძალებული პიროვნებისა და ჩემი ოჯახის მიმართ გულწრფელი ინტერესი ემატებოდა. საქმე ისაა, რომ კარგად ვიცი, როგორ ტარდება მსგავსი ცერემონიები მრავალ, მათ შორის, საკმაოდ პატარა ქვეყნებში, სადაც ელჩებს ხშირად ერთგვარი კონვეიერის ნაწილად აგრძნობინებენ თავს (მაგალითად, ზოგჯერ სახელმწიფოს მეთაური ერთდროულად რამდენიმე ელჩისგან იღებს რწმუნების სიგელს). გარდა პროტოკოლის თავისებურებისა, როდესაც დედოფალი ყოველ ელჩს ინდივიდუალურად ხვდებოდა, ჩემი კოლეგებისგან ვიცი, რომ ის ყოველ ჯერზე ავლენდა თითოეული ქვეყნის შესახებ კარგ ცოდნას. მასთან რეგულარული შეხვედრები მთელი ჩემი ელჩობის პერიოდში გაგრძელდა, რაც მოიცავდა ყოველწლიურ დიპლომატიურ წვეულებებს, სადაც ის ყოველ ელჩს კვლავ სათითაოდ ესაუბრებოდა. 2011 წელს კი ამას დაემატა საქართველოს კათოლიკოს პატრიარქის ვიზიტი, რომლის ფარგლებშიც გაიმართა შეხვედრა „ერთი ერთზე“ მის უდიდებულესობასთან ბუკინგემის სასახლეში და თარჯიმნობის პატივი მე მხვდა წილად.
შესაბამისად, შემიძლია გაზვიადების გარეშე ვთქვა, რომ ხანგრძლივი დიპლომატიური კარიერის განმავლობაში, რომლის დროსაც პროფესიული თუ პირადი შეხება მქონია მსოფლიოს მრავალი ქვეყნის წარმომადგენლებთან, არ შევხვედრივარ სახელმწიფო მოღვაწეს, რომელიც უფრო დიდი პასუხისმგებლობით და პროფესიონალიზმით ეკიდებოდა თავისი მოვალეობების შესრულებას, ვიდრე დედოფალი ელისაბედ II.
დღეს მსოფლიო  თვალყურს ადევნებს დედოფალ ელისაბედ II-ის გამო ბრიტანეთში მიმდინარე სამგლოვიარო მოვლენებს. იმის მიუხედავად, თუ როგორი დამოკიდებულება შეიძლება გვქონდეს მონარქიის მიმართ, ძნელია არ დავინახოთ ის სიყვარული, რომელიც ბრიტანეთის ხალხმა გამოხატა მათი მონარქის მიმართ. ამის მიზეზი ერთდროულად ამ საზოგადოების ტრადიციების ერთგულებაცაა და თავად ელისაბედ II-ის განსაკუთრებული პიროვნული ღვაწლიც, რომელიც, როგორც ზემოთ უკვე მივანიშნე, თავისი მასშტაბით შორს სცდება იმ საკონსტიტუციო უფლებამოსილებებს, რომლითაც აღჭურვილია ბრიტანეთის საკონსტიტუციო მონარქია.
ორიოდ სიტყვით, ალბათ, თავად მონარქიული სისტემის მომავალზეც უნდა ითქვას. 21-ე საუკუნეში არაა გასაკვირი, რომ მონარქია ისტორიის გადმონაშთად მიიჩნეოდეს. ის სულ რამდენიმე ქვეყანაშია შემორჩენილი და აქედან ევროპის შემთხვევაში საუბარია წმინდა სიმბოლურ, ცერემონიულ როლზე, რომელსაც ეს ინსტიტუტი ინარჩუნებს. ამავდროულად, ბრიტანეთის პოლიტიკური სისტემა ბევრი თვალსაზრისით უნიკალურია, რადგან ის საუკუნეების განმავლობაში ევოლუციური პროცესის შედეგად ჩამოყალიბდა და მის ორგანულ ნაწილად რჩება მონარქია. მისი ფუნქცია და ფორმა ქვეყნის განვითარების ყოველ ეტაპზე ბუნებრივად ერგება ახალ რეალობას და მასში სრულიად პრაქტიკულ როლს ასრულებს (მაგალითად, სახელმწიფოს ერთიანობის შენარჩუნების თვალსაზრისით). მაგრამ უეჭველია, რომ მონარქიისადმი მილიონობით ბრიტანელის მხარდაჭერაში უდიდესი წვლილი სწორედ დედოფალ ელისაბედ II-ის მიმართ მათი პატივისცემის და სიყვარულის შედეგია, რომელიც მან ერის სამოცდაათწლიანი ერთგული მსახურებით მოიპოვა.

On the Death of Queen Elizabeth II
The death of Queen Elizabeth II is an event of truly global magnitude. She made a profound impact not only on the history of the United Kingdom and the Commonwealth she led for 70 years, but on that of the world. She ascended to the throne in 1952 when the Soviet Union was still ruled by Stalin, and reigned through 15 British Prime Ministers, 14 US Presidents and 7 Popes. I was among those many foreign ambassadors from whom Her Majesty received their letters of credence.
Queen Elizabeth II was one of the world’s longest-reigning monarchs, but this is not what determined her historic significance. Despite her limited real powers as a head of state, which were restricted to discharging mainly ceremonial functions, the Queen’s personal contribution to the process of the transformation of the United Kingdom and the Commonwealth she led can hardly be overestimated.
When, in 1952, after the sudden death of George VI, 26-year-old Elizabeth ascended to the throne, Britain was still the world’s largest empire, stretched over nearly all continents. Through a process of decades-long decolonization and internal reforms, the United Kingdom transformed into a normal European state, but in a way which preserved her disproportionate influence in relation to her size and power.  At the core of its “soft power”, which helped Britain to remain a center of gravitation for tens of newly independent former colonies, laid the British monarchy, whose reputation was largely based on the personal esteem and authority of Elizabeth II. Moreover, without romanticizing imperialism, we must admit that it is hard to think of many other empires providing a basis for a commonwealth which not only the absolute majority of former colonies would join voluntarily, but one which could also attract countries that had never been a part of the empire. Such countries include Mozambique, Rwanda, Gabon, and Togo (and Cameroon, only a small part of which was British).  There are also countries which were expelled from the Commonwealth for violating democratic standards – like Zimbabwe, which has unsuccessfully been trying to restore its membership. This might well seem unusual for Russia’s neighbors, whom it tries to keep in its own “commonwealth” (in reality, in a sphere of exclusive influence) through threats and violence.
During the lifetime of Elizabeth II,  the United Kingdom itself went through profound changes. The country experienced a separatist war in Northern Ireland, which ended with a peace agreement based on democratic principles. In 1999, through a process of devolution, Wales, Scotland and Northern Ireland gained regional autonomies. In 2014, Scotland held a referendum on independence, in which the majority voted to remain within the United Kingdom. It must be emphasized that one of two main factors which decided the outcome of the referendum was the respect and love of Scots for their Queen Elizabeth II. The other factor was based on their wish to remain part of the European Union. This implies that both the British monarchy and the unity of the United Kingdom will have certain challenges to overcome in the near future.
I must also share my personal impressions based on my interaction with Her Majesty. All foreign ambassadors to the United Kingdom start discharging their official duties by presenting their letters of credence to the head of state – the monarch. By the time, on 3 June 2009, I got a chance to present my credentials, Queen Elizabeth had been meeting ambassadors from countries of different significance and size routinely for 57 years. Every element of the ceremony, to the very last detail, was prescribed by protocol and left no room for improvisation. Still, the Queen managed to leave an impression of sincerity and warmth, demonstrating knowledge about my country and interest in my modest persona and my family. Knowing all too well how such ceremonies are conducted in other countries, where ambassadors are often left feeling they are on a conveyer belt (for instance, when heads of state receive credentials from groups of ambassadors at once), I appreciated the Royal protocol and the Queen’s royal courtesy even more.
I also know from my fellow ambassadors that, in every instance, the Queen displayed good knowledge about their countries and was well informed about international affairs. Our regular meetings lasted throughout my tenure, which included diplomatic functions at which she took time to speak with each ambassador individually. I also had the honor of participating in and interpreting a tête-à-tête meeting between the Queen and the Catholicos-Patriarch of Georgia Ilia II, during His Holiness’s official visit to London in 2011.
Based on this experience, I can say without exaggeration that throughout my long diplomatic career, during which I had professional and personal contacts with representatives of many foreign countries, I have yet to meet a statesman who takes their duties with greater diligence and professionalism than Queen Elizabeth II.
Today, the whole world is watching the Queen’s mourning ceremonies taking place in Britain. Whatever one’s attitude toward the monarchy, it is hard not to see the degree of love which British people have displayed toward their Queen. The reason behind such affection is both the loyalty of British society for their traditions and also the great personal contribution of Elizabeth II, which, as I said, extended far beyond her constitutional powers as defined by the British constitutional monarchy.
And perhaps I should say a few words about the future of the monarchic system. It should not be surprising that in the 21st century, many people consider the monarchy a relic of the past. Such a system has survived in just a handful of countries, of which all European monarchies maintain purely symbolic, ceremonial functions. However, it must be emphasized that the British political system is unique in many respects, including in the way it has formed over centuries through an evolutionary process, in which the monarchy has maintained an organic part. The monarchy has adjusted to the realities and the needs of each new phase in the country’s socio-economic and political development, and is currently performing quite a practical role, especially in maintaining the unity of the state.
It is beyond doubt that the loyalty of millions of Britons toward the monarchy is largely the reflection of their respect and fondness for Queen Elizabeth II, who earned it through her long and devoted service to her nation.