გვემუქრება თუ არა ახლო მომავალში ევროკავშირთან უვიზო მიმოსვლის რეჟიმის გაუქმება
ევროკავშირის მესამე ქვეყნებთან უვიზო მიმოსვლის რეჟიმის გაუქმების მექანიზმთან დაკავშირებულმა პირველმა ანგარიშმა, რომელიც ევროკომისიამ 2017 წლის დეკემბრის ბოლოს გამოაქვეყნა, ჩვენს საზოგადოებაში ვნებათაღელვა გამოიწვია, რადგან ევროსტატის მიერ დადგენილი მონაცემებით, უვიზო მიმოსვლის შემოღების შემდგომ გაიზარდა საქართველოდან ევროკავშირის ქვეყნებში არალეგალურად დარჩენილთა და თავშესაფრის მაძიებელთა რიცხვი. ადრე საქართველოს ოფიციალური სტრუქტურების მონაცემებით ასევე აღინიშნებოდა, რომ 2017 წლის მარტ-ნოემბერში ევროკავშირში გასული დაახლოებით 180 ათასი მოქალაქიდან ქვეყანაში არ დაბრუნდა 10 ათასი, რაც შეადგენდა 6.1%-ს. ამ მოქალაქეებმა, შესაბამისად, დაარღვიეს შენგენის სივრცეში სამთვიანი ყოფნის უფლება, რითაც შესაძლოა შეარყიეს ამ რეჟიმის გრძელვადიანი შეუფერხებელი არსებობის გარანტია.
მიუხედავად იმისა, რომ უვიზო მიმოსვლის უფლების შესახებ გადაწყვეტილებას ევროკავშირი ცალმხრივად, საკუთარი შიდა პროცედურებით იღებს, საქართველოსა და ევროკავშირს შორის არსებული ასოცირების შესახებ შეთანხმება ორივე მხარეს ავალდებულებს, რომ გაამარტივოს მოქალაქეთა გადაადგილება ერთი მხარის ტერიტორიიდან მეორე მხარის ტერიტორიაზე. შეთანხმებაში წერია: „მხარეები გააგრძელებენ მცდელობას, გაზარდონ მოქალაქეთა მობილურობა და გადადგამენ ეტაპობრივ ნაბიჯებს ერთობლივი მიზნის, კერძოდ, შესაბამის ეტაპზე უვიზო რეჟიმის შემოღების მიმართულებით...“ ეს დებულება იძლევა გარანტიას, რომ თუ საქართველო უპირობოდ დაიცავს „ვიზალიბერალიზაციის სამოქმედო გეგმის“ მოთხოვნებს და გააგრძელებს რეფორმებს მასში მოცემული ყველა მიმართულებით, მომავალში შესაძლებელი უნდა იყოს შენგენის ზონაში ჩვენი მოქალაქეების შესვლისთვის სავიზო მოთხოვნის სრულად გაუქმება. როგორც ცნობილია, დღევანდელი მდგომარეობით, საქართველოს მოქალაქეებს ყოველ ექვს თვეში შენგენის ზონაში უვიზოდ მხოლოდ სამი თვით ყოფნის უფლება აქვთ.
ასოცირების შესახებ შეთანხმების ეს სულისკვეთება პრაქტიკულად იმის გარანტიას იძლევა, რომ თუ რაიმე მიზეზის გამო ევროკავშირმა შეგვიჩერა მოკლევადიანი უვიზო მიმოსვლის უფლება, ეს უფლება კვლავაც აღდგება, როგორც კი მისი შეჩერების გამომწვევი ფაქტორები აღმოიფხვრება. რაც შეეხება უვიზო რეჟიმის განვითარებას და მის „ეტაპობრივ“ გავრცელებას გრძელვადიან ვიზიტებზე, ამ კონტექსტში ასოცირების შეთანხმების დებულებას „რბილი“ ხასიათი აქვს - მასში არც კონკრეტული ვადებია მითითებული და არც სხვა დეტალები. ამიტომ მისი სრული რეალიზაცია და განვითარების ტემპი განისაზღვრება ჩვენსა და ევროკავშირს შორის საერთო დაახლოების დინამიკით, ევროკავშირის ინტერესითა და ჩვენი მხრიდან აქტიური დიპლომატიური ძალისხმევით. სავიზო რეჟიმის შეჩერება, თუ ასეთი რამ მოხდა, უარყოფითად იმოქმედებს ამ ჩამოთვლილი პირობებიდან ორზე, როგორც მინიმუმ. ამიტომ ასეთ შემთხვევაში დაზარალდება საქართველოს მოსახლეობის ის ნაწილი, რომელსაც ევროკავშირში მოგზაურობა სურს, არამედ მთლიანად საქართველო-ევროკავშირის ურთიერთობების განვითარება, განსაკუთრებით კი, მოქალაქეთა გადაადგილების ლიბერალიზაციის პროცესის ტემპი.
ევროკავშირის მიერ 2017 წლის მარტში განახლებული უვიზო მიმოსვლის რეჟიმის სწრაფი გაუქმების მექანიზმი მონიტორინგს უწესებს იმ ქვეყნებს, რომლებმაც ეს რეჟიმი სავიზო დიალოგის შედეგად მიიღეს, კერძოდ, დასავლეთ ბალკანეთის კანდიდატ და პოტენციურ კანდიდატებსა და აღმოსავლეთ ევროპის ევროკავშირთან ასოცირებულ ქვეყნებს. დიალოგის ძირითადი დანიშნულება ევროკავშირის პარტნიორ ქვეყნებში რიგი რეფორმების დაჩქარება იყო. იმ შემთხვევაში, თუ შესაბამისი რეფორმები, რომელთა ნუსხაც ე.წ. ვიზალიბერალიზაციის სამოქმედო გეგმით იყო დადგენილი, არ გრძელდება და, დამატებით, მიგრაციული ტენდენციები ამ ქვეყნებიდან ევროკავშირის მიმართულებით უარესდება, შესაძლებელია აღნიშნული მექანიზმის ამოქმედება, რაც კონკრეტულ ქვეყანასთან უვიზო მიმოსვლის რეჟიმის (დროებით) შეჩერებას ითვალისწინებს.
რა შემთხვევაში ხდება სწრაფი შეჩერების მექანიზმის ამოქმედება ევროკავშირის მიერ?
2017 წლის მარტში უვიზო მიმოსვლის შეჩერების მექანიზმში შეტანილი შესწორებებით შეჩერების შესახებ პროცედურების დაწყება შესაძლებელი გახდა ევროკომისიის მოთხოვნის საფუძველზე (არა მარტო წევრი ქვეყნის) და მისი ამოქმედების ვადები მნიშვნელოვნად შემცირდა. ასევე დაკონკრეტდა პირობები, რომელთა არსებობის შემთხვევაშიც შესაძლებელია მექანიზმის ამოქმედების მოთხოვნა:
- არალეგალური მიგრაციის - იმ პირთა რაოდენობის, რომლებსაც უარი ეთქვათ შენგენის არეალის ქვეყანაში შესვლაზე ან რომლებიც დარჩნენ იქ რეჟიმით დადგენილი ვადის გასვლის შემდეგ - მნიშვნელოვანი ზრდა (50%-ით);
- თავშესაფრის მაძიებელ პირთა რაოდენობის მნიშვნელოვანი (50%-ით) ზრდა. იმ პირობებში, როდესაც განაცხადის დაკმაყოფილების წილი დაბალია (3-4%);
- რეადმისიის საკითხებში ქვეყნის მხრიდან თანამშრომლობის შესუსტება;
- თუ ევროკავშირის რომელიმე წევრი სახელმწიფოს უსაფრთხოებას ზიანი ადგება პარტნიორი ქვეყნის მოქალაქეების მხრიდან კრიმინალური მოქმედების გახშირების გამო;
- ევროკომისიას ასევე აქვს უფლება მოითხოვოს უვიზო რეჟიმის შეჩერება იმ ქვეყნებთან, რომლებიც არ ასრულებენ ვიზალიბერალიზაციის პროცესთან დაკავშირებულ მოთხოვნებსა და დაპირებებს.
აღსანიშნავია, რომ ზემომოყვანილი მოთხოვნები ინდიკატიური ხასიათისაა და ყოველ კონკრეტულ სიტუაციაში, მოცემული საფრთხეების გათვლისწინებით, შესაძლოა უკანონო მიგრაციის ზრდის უფრო ნაკლები (ვიდრე 50-ია) მაჩვენებლის შემხვევაშიც კი იქნეს შეჩერების შესახებ გადაწყვეტილება მიღებული. იგივე ეხება მესამე ქვეყნიდან თავშესაფრის მაძიებელთა განცხადებების დაკმაყოფილების პროცენტს. ეს განმარტება მოცემულია ევროკომისიისა და ევროკავშირის საბჭოს 2017 წლის 17 თებერვლის ერთობლივ განცხადებაში.
უვიზო მიმოსვლის გაუქმების მექანიზმი ვრცელდება იმ 60 ქვეყანაზე, ვისთანაც ევროკავშირს ასეთი რეჟიმი აქვს. მისი ამოქმედება ძირითადად ხდება ევროკავშირის რომელიმე წევრი ქვეყნის განაცხადის საფუძველზე. ევროკომისია განიხილავს შესულ მოთხოვნას და არსებული რეალური ინფორმაციის გაანალიზების შედეგად შესაძლოა მოსთხოვოს წევრ სახელმწიფოს პარტნიორ ქვეყანასთან სიტუაციის „მშვიდობიანად“ მოგვარება, თუ, მისი აზრით, ეს შესაძლებელია. შემდეგ ეტაპზე, თუ სიტუაცია არ მოგვარდა, ევროკომისია შეიმუშავებს გადაწყვეტილების პროექტს, რომლის განხილვასაც ევროკავშირის საბჭო იწყებს კენჭისყრის შედეგად მოპოვებული ხმათა უმრავლესობის საფუძველზე. ამ მომენტიდან ერთი თვის განმავლობაში საბჭომ კვალიფიცირებული უმრავლესობით უნდა დაამტკიცოს/უარყოს გადაწყვეტილების პროექტი. თუ გაუქმების შესახებ გადაწყვეტილება მიღებულია, უვიზო მიმოსვლა ქვეყანას 9 თვით შეუჩერდება. ამ პერიოდის განმავლობაში კი ევროკომისია და წვერი ქვეყნები გააგრძელებენ ქვეყანასთან კონსულტაციებსა და მოლაპარაკებებს უვიზო მიმოსვლის აღდგენის პირობებთან დაკავშირებით. თუ გასული ცხრა თვის თავზე შესაბამის პირობებს ქვეყანა არ დააკმაყოფილებს, ევროკომისია მიიღებს გადაწყვეტილების „გადავადების“ შესახებ დადგენილებას. უვიზო მიმოსვლის რეჟიმი საბოლოოდ მხოლოდ მაშინ აღდგება, როდესაც ევროკომისია მიიჩნევს (და წევრი ქვეყნები ამას დაადასტურებენ), რომ მისი გაუქმების მიზეზები აღმოფხვრილია.
რა თქმა უნდა, ჩვენი მოქალაქეებისთვის მნიშვნელოვანია იმის გაგება, თუ რა შეფასებას აძლევს საქართველოს ევროკომისიის ანგარიში და რამდენად რეალურია ევროკავშირთან უვიზო მიმოსვლის გაუქმება ახლო მომავალში?
ევროსტატის მონაცემებით 2017 წლის პირველ ნახევარში უვიზო მიმოსვლის რეჟიმის მონიტორინგთან დაკავშირებულ მონაცემებში საქართველოში არ შეიმჩნევა რაიმე სახის მნიშვნელოვანი გაუარესება. ქვევით, ცხრილში მოყვანილია იმ ძირითადი მაჩვენებლების ტენდენციები, რომლებიც მოქმედებენ უვიზო მიმოსვლის შეჩერების შესახებ გადაწყვეტილების მიღებაზე.
ევროკომისიის ანგარიშში აღნიშნულია, რომ საქართველო ძირითადად ასრულებს ვიზალიბერალიზაციის დიალოგის ფარგლებში აღებულ ვალდებულებებს და აგრძელებს რეფორმებს მიგრაციის და საზღვრის დაცვის ინტეგრირებული მართვის, კორუფციასთან და ორგანიზებულ დანაშაულთან ბრძოლის სფეროში. საქართველოს ბევრი მიმართულებით უკეთესი მაჩვენებლები აქვს, ვიდრე ალბანეთს ან მოლდოვას, რომელთა შესახებაც ასევე აღნიშნულია ანგარიშში.
მაჩვენებელი |
შეფასება |
უარი ქვეყანაში შესვლაზე |
ამ მაჩვენებლის გაუარესება არ შეიმჩნევოდა ზოგადად 2017 წლის პირველ ნახევარში. თუმცა აპრილ-მაისში ტენდენცია იყო მკვეთრად ზრდადი. ყველაზე მეტი უარი მოქალაქეებს ეთქვათ საბერძნეთის, პოლონეთისა და საფრანგეთის საზღვრების გადაკვეთაზე |
არალეგალურად მყოფი მიგრანტების რაოდენობა |
2015 და 2016 წლებში ეს რაოდენობა შესაბამისად 5400-5200 იყო. 2017 წლის პირველ ნახევარში ეს რაოდენობა საგრძნობლად არ გაზრდილა, თუმცა მნიშვნელოვანი ზრდა დაფიქსირდა გერმანიაში. |
განაცხადები თავშესაფრის მოთხოვნაზე |
2016-ში ეს მაჩვენებელი (8700) წინა წელთან შედარებით 8-9%-ით გაიზარდა. 2017 წლის პირველ ნახევარში კი ზრდის ტენდენცია 2016 წლის მეორე ნახევართან მიმართებაში აღარ შეინიშნებოდა. თუმცა 2017 წლის მაის-ივნისში წინა წლის იგივე პერიოდთან ზრდა 20%-ს შეადგენდა. |
თავშესაფრის მაძიებელთა აღიარების მაჩვენებელი |
აღიარების მაჩვენებელი (recognition rate) 2016 წელს მცირედ გაიზარდა და 6.48% მიაღწია. 2017 წლის პირველ ნახევარში იგივე მაჩვენებელი თითქმის არ შემცირებულა (დაახლოებით 6.1%). |
დაბრუნების გადაწყვეტილებების აღსრულება (return rate) |
2016 წელს ეს მაჩვენებელი 55.9% იყო. 2017 წელს ეს მაჩვენებელი თითქმის უცვლელი დარჩა. |
საქართველოს ევროკავშირთან თანამშრომლობა უკანონო მიგრანტების რეადმისიის საქმეში დახასიათებულია, როგორც სამაგალითო. თუმცა აღსანიშნავია, რომ უკანონო მიგრაციის მაჩვენებლებით თავად საქართველო ბევრად აღემატება უკრაინას და დასავლეთ ბალკანეთის ქვეყნების უმეტესობას. პრაქტიკულად, ალბანეთის გარდა, დასავლეთ ბალკანეთის ყველა სახელმწიფოს ბევრად უკეთესი დინამიკა აქვს, ვიდრე საქართველოს - მცირდება მათგან ევროკავშირში გასულ უკანონო მიგრანტთა რიცხვი, მნიშვნელოვნად მცირდება თავშესაფრის მაძიებელთა რიცხვი, ასევე აღსანიშნავია, რომ, გარდა მოლდოვისა (48%), ყველა დანარჩენ შეფასებულ ქვეყანას (დასავლეთ ბალკანეთის და აღმოსავლეთ ევროპის რვა სახელმწიფოს) უკეთესი მაჩვენებლები აქვს მიგრანტების დაბრუნებასთან დაკავშირებით.
ანგარიშში ასევე ხაზგასმულია, რომ საქართველოდან წარმოშობილი კრიმინალი ერთ-ერთი ყველაზე აქტიური და მზარდია ევროპაში და საფრთხეს უქმნის წევრი ქვეყნების მოქალაქეების სიმშვიდეს. ასევე მნიშვნელოვან პრობლემად აღიქმება საქართველოს ტერიტორიის გამოყენება სხვადასხვა სახის დანაშაულის ტრანზიტისთვის, როგორიცაა ფულის გათეთრება, ფსიქოტროპული საშუალებების ტრანზიტი თუ არაკანონიერი მიგრაცია.
დასკვნის მაგივრად
ამ ეტაპზე, საბედნიეროდ, არ ჩამოყალიბებულა პირობები, რომელთა გამოც ევროკომისიამ ან რომელიმე წევრმა სახელმწიფომ შესაძლოა მოითხოვოს ჩვენ ქვეყანასთან უვიზო მიმოსვლის გაუქმება. თუმცა აუცილებელია მხედველობაში ვიქონიოთ ის რისკები, რომლებიც შესაძლოა გაიზარდოს, თუკი ქვეყანაში სტაბილურად არ გაუმჯობესდება ეკონომიკური და სოციალური ფონი. შესაძლოა ახლო მომავალში მკვეთრად გაიზარდოს ევროკავშირში თავშესაფრის მაძიებელთა რიცხვი, რადგან ამ ეტაპზე ჩვენ ამ მაჩვენებლით ანგარიშში მოყვანილ ქვეყნებს შორის უკვე ერთ-ერთი პირველები ვართ. ასევე ყურადღება უნდა მივაქციოთ ყველა მოყვანილი პარამეტრის ტენდენციებს არა მარტო ევროკავშირის მასშტაბით, არამედ ცალკეულ წევრ ქვეყნებთან მიმართებით, რადგან ნებისმიერ ცალკე აღებულ ქვეყანასთან მაჩვენებლების მკვეთრი გაუარესება, შესაძლოა, ამ სახელმწიფოს მხრიდან საქართველოსთვის უვიზო რეჟიმის შეჩერების მოთხოვნის საფუძველი გახდეს. ამ კონტექსტში განსაკუთრებით უარყოფითი ტენდენციები იკვეთება გერმანიასთან, საფრანგეთსა და საბერძნეთთან, ნაწილობრივ იტალიასთან და პოლონეთთან მიმართებით, რაც გამოიხატება ქვეყანაში შეშვებაზე უარში, თავშესაფრის მაძიებელთა რიცხოვნობის ზრდაში და სხვა. განსაკუთრებული ყურადღება უნდა მივაქციოთ ევროკავშირის ქვეყნებში ჩვენი მოქალაქეების კანონდარღვევათა და კრიმინალურ საქმიანობათა სტატისტიკას. ამ თვალსაზრისით გერმანია, საფრანგეთი და ესპანეთი განსაკუთრებით ხშირად გამოთქვამენ შეშფოთებას. თუ სათანადო ზომები არ გატარდება, მომავალში ეს საკითხები შესაძლოა ასევე გახდეს უვიზო მიმოსვლის შეჩერების მიზეზი.

Are we in Danger of the Suspension of Visa-Free Travel with the European Union in the Nearest Future?
2018 / 02 / 09
Author: Kakha Gogolashvili, Director of EU Studies Center at Rondeli Foundation
The first Report regarding the mechanism for the suspension of visa-free travel by the EU with the third countries, published by the European Commission at the end of December 2017, caused quite a stir in our society as, according to the data of Eurostat, the number of Georgians seeking asylum in the European Union or remaining there illegally has grown after the enactment of the visa-free regime. Earlier, according to the data of Georgian official structures, about 10,000 citizens (6.1%) out of 180,000 travelling to the European Union from March to November 2017, had not returned to Georgia. These citizens, therefore, violated the time limit of entering the Schengen area for three months without visa, which might have shaken the possibility of a long-term, unhindered existence of this regime.
Despite the fact that the European Union makes the decision about granting to third states visa-free regimes unilaterally, through its own internal procedures, the Association Agreement between Georgia and the European Union obligates both parties to simplify the movement of citizens from the territory of one to the other.  The Agreement says:  “The Parties shall continue to endeavor to enhance mobility of citizens and shall take gradual steps towards the shared objective of a visa-free regime…” This statement guarantees that if Georgia follows the Visa Liberalization Action Plan (VLAP) unwaveringly and continues its reforms in all fields required by VLAP, in the future, it should be possible to fully abolish the requirement of visa for Georgian citizens to enter the European Union. As is well known, as of today, Georgians can only stay in Schengen area visa free for three months out of every six months.
Such a spirit of the Association Agreement practically guarantees that if for some reason the European Union decides to suspend a short-term visa free regime, it will be restored again, as soon as the causes of the suspension are eradicated. As for the development of the visa-free regime and its gradual expansion to long-term visits, in this context the respective provisions of Association Agreement have a “soft” nature – there are no specific dates named or any other details. Hence, its full realization and the pace of development depend upon the dynamics of approximation between Georgia and the European Union, the interests of the Union and active diplomatic efforts from our side. The suspension of the visa free regime, should this happen, will negatively influence at least two of the listed conditions. In such a case, not only the part of the population of Georgia that wants to travel to the European Union will suffer, but also the whole process of development of EU-Georgia relations, especially the pace of the process of liberalization of the movement of citizens.
The visa free regime rapid suspension mechanism modified by the European Union in March 2017 introduced the regular monitoring of performance of the countries that got this regime through visa dialogue, more specifically the candidate and potential candidate countries from the Western Balkans and the Eastern European countries Associated with the European Union. The main purpose of the dialogue was to accelerate the pace of certain reforms in EU partner states. If the reforms determined by the Visa Liberalization Action Plan do not continue and in addition the migration trends from a certain country towards the European Union is worsening, a mechanism could be used which would (temporarily) suspend visa free regime with a country in question.
In what Cases does the European Union Trigger the Quick Suspension Mechanism?
According to the March 2017 amendments to the suspension mechanism of the visa free regime, the procedure can now also be launched upon the request of the European Commission (not just a member state) and the time necessary for the enactment has been reduced significantly. The conditions necessary for triggering the suspension mechanism have also been specified:
• Illegal migration – significant growth of the number (about 50%) of those refused entry to Schengen area or staying longer than allowed;
• Significant increase (about 50%) of the number of people seeking asylum, when the share of granted asylum applications is low (3-4%);
• Weakening of cooperation in the field of  readmission from side of a partner country;
• If the security of a member state of the European Union is being harmed due to increased criminal activities by the citizens of a partner country;
• The European Commission also has a right to request the suspension of visa free regime with the countries that do not fulfill the requirements and promises considered during the visa liberalization dialogue.
It should be noted that the requirements listed above are indicative and in any given case, taking the existing threats into account, the decision about the enactment of the suspension mechanism can also be made even if the growth of illegal migration is less than 50%. Same holds true for the share of granted asylum applications for the citizens of a third country. This is explained in the 17 February 2017 joint statement of the European Commission and the Council of the European Union.
The visa free regime suspension mechanism covers 60 countries with which the Union has such regimes. It is usually enacted at the request of one of the member states. The European Commission discusses the request and as a result of the analysis of existing information, it might ask the member state to resolve the issue with a partner country through “peaceful means,” if it considers such a thing to be possible. At the next stage, if the issue is not resolved, the European Commission will formulate a draft decision, which is then considered by the Council of the European Union through ballot, with a majority vote. Within a month from the beginning of the discussion, the Council must either confirm or reject the draft decision through qualified majority. If the decision about the suspension has been made, the visa free regime for a specific country will be suspended for nine months. In this period, the European Commission and member states will continue consultations and negotiations with the partner country regarding the conditions of restoring visa free regime. If, after nine months, the country does not meet the set conditions, the European Commission will make a decision about the postponement of the decision. The visa free regime will only be restored when the European Commission considers (and the member states confirm) that the reasons for its suspension have been eradicated.
Of course, it is important for our citizens to know how the Report of the European Commission assesses Georgia and How Realistic is the Suspension of Visa Free Regime with the European Union in Nearest Future?
According to Eurostat, there was no serious worsening in the data related to the visa free regime with Georgia in the first half of 2017. The table below reflects the trends of major indicators that affect the decision regarding the suspension of the visa free regime. The Report of the European Commission points out that Georgia generally fulfills the obligation taken in terms of the visa liberalization dialogue and continues reforms in the fields of migration and integrated border management, security as well as combating corruption and organized crime. In many fields, Georgia has better results than Albania or Moldova, which are also mentioned in the Report.
Indicator
Assessment
Refusal of Entry to Country
The worsening of this indicator was not noticeable in the first half of 2017. However, the trend was growing in April and May. The most number of refusals was recorded during the entry to Greece, Poland and France.
Number of Illegal Migrants
This number in 2015 and 2016 was 5400 and 5200 respectively. The number did not increase significantly in the first half of 2017; however, a sharp increase was recorded in Germany.
Asylum Applications
In 2016, the indicator (8,700) grew by 8-9% as compared to the previous year. In the first half of 2017, the trend of growth as compared to the previous year was no longer noticeable; however, the growth compared to the same period of the previous year amounted to 20% in May-June 2017.
Share of Approved Asylum Applications
Recognition rate grew in 2016 and reached 6.48%. Same indicator almost did not change in the first half of 2017, amounting to about 6.1%.
Return Rate
The rate was 55.9% in 2016. It remained almost the same in 2017.
The cooperation between the European Union and Georgia in terms of the readmission of migrants is characterized as exemplary. However, it should also be noted that Georgia far exceeds Ukraine and the majority of Western Balkan states in terms of illegal migration. Practically, all Western Balkan states except Albania have better dynamics than Georgia – the number of illegal migrants to the EU is decreeing.  The number of asylum seekers shows significant downward trend too. It should also be noted that all assessed countries (Western Balkan states and eight countries of Eastern Europe) except Moldova (48%) have better return rates than Georgia.
The Report also underlines that the criminal activity originating from Georgia is among the highest and fastest growing in Europe, threatening the public tranquility of the EU citizens. The usage of the territory of Georgia for various sorts of criminal transit, such as money laundering, transit of psychotropic medications and illegal migrants, is also considered to be a serious problem.
Instead of Conclusion
At this stage, fortunately, conditions have not formed that would lead the European Commission or any member state to demand the suspension of visa free travel with our country. However, we should consider the risks that could grow if the economic and social background of the country does not improve. The number of those seeking asylum to the European Union might increase sharply in the nearest future, as we are one of the top countries discussed in the Report in this regard. We should also pay attention to the trends of all these indicators not only with regard to the European Union in general but in the cases of specific member states as well, given the fact that the worsening of these indicators in the case of a specific country might cause it to demand suspending visa free regime for Georgia. In this regard, negative trends are noticeable in the cases of Germany, France and Greece and also in part with Italy and Poland, which is manifested in the refusals to entry in the country, growth of the number of asylum seekers and others. We should pay a very close attention to the statistics of legal violations and criminal activities of Georgian citizens in the European Union. In this regard, Germany, France and Spain often state their concern. If appropriate measures are not taken, in the future these issues might also become grounds for the suspension of visa free regime with the European Union.