მეჯლისის არჩევნები ირანში - პოლიტიკური წინაპირობები და შედეგები
ირანის ისლამური რესპუბლიკის საპარლამენტო არჩევნების საბოლოო შედეგები ოფიციალურად ჯერ არ გამოცხადებულა (11 ოლქში განმეორებითი არჩევნები უნდა ჩატარდეს), თუმცა უკვე გამოქვეყნებული მონაცემებით, კონსერვატორები 219 მანდატს მიიღებენ 290-კაციან მეჯლისში, ე.წ. „რეფორმისტემა“ მხოლოდ 20 მანდატი მოიპოვეს, გამარჯვებულებს შორის 35 დამოუკიდებელი კანდიდატია, ხოლო თითო მანდატი კი ტრადიციულად რელიგიურ უმცირესობებს - ზოროასტრებს, სომეხ ქრისტიანებსა  და ებრაელებს ერგოთ.
თეირანში ყველაზე მეტი ხმა მიიღო ქალაქის ყოფილმა მერმა და 2013 წლის  არჩევნებში პრეზიდენტობის ერთ-ერთმა კანდიდატმა მოჰამად ბაღერ ყალიბაფმა. სწორედ მას მოიაზრებენ ირანელი ექსპერტები მეჯლისის დღევანდელი სპიკერის -  ალი  ლარიჯანის  შემცვლელად. 2000-2005 წლებში ყალიბაფი იყო ირანის შინაგან საქმეთა მინისტრი, შემდგომ, წლების განმავლობაში - რევოლუციის გუშაგთა კორპუსის საჰაერო ძალების სარდალი. ყალიბაფს  საინტერესო ჰობი აქვს - თავისი პირველი პროფესია რომ არ დაივიწყოს, ზოგჯერ თვითმფრინავის (სამოქალაქო „ბოინგს“) შტურვალს მიუჯდება ხოლმე.
ირანის ისლამური რესპუბლიკის მეჯლისის წლევანდელი არჩევნები ქვეყნისათვის უმნიშვნელოვანეს პერიოდში ჩატარდა და უკიდურესად გამწვავებულ საგარეო და საშინაო პრობლემებს დაემთხვა, რაც აუცილებლად აისახებოდა მეჯლისს დეპუტატთა პოლიტიკურ ორიენტაციასა და ქვეყნის საგარეო თუ საშინაო პოლიტიკის შემდგომი კურსის ჩამოყალიბებაზე.
ბოლოდროინდელი საგარეო-პოლიტიკური ურთიერთობების გართულება ირანსა და დასავლეთს შორის აშშ-ის პრეზიდენტ დონალდ ტრამპის მიერ ირანის ბირთვულ პროგრამაზე 2015 წელს მიღწეული საერთაშორისო შეთანხმებიდან (Joint Comprehensive Plan of Action -JCPOA-ე.წ. „ერთობლივი ყოვლისმომცველი სამოქმედო გეგმა“) გასვლასა და აშშ-ის მხრიდან ირანის მიმართ მკაცრი ეკონომიკური სანქციების ხელახალ დაწესებას მოჰყვა. ამან  მძიმე დარტყმა მიაყენა როგორც ირანის პრეზიდენტ ჰასან რუჰანისა და მის მთავრობას, რომლის ყველაზე დიდ დამსახურებად სწორედ დასავლეთთან მიღწეული  ზემოხსენებული  შეთანხმება მიიჩნეოდა, ისე ირანის ეკონომიკას, რომელიც ძირითადად ნავთობის ექსპორტიდან მიღებულ მოგებაზეა დამოკიდებული. შედეგად, ქვეყანაში მალევე გამწვავდა სოციალური  მდგომარეობა - ირანული ვალუტის, რიალის, სერიოზულ დევალვაციას პირველადი მოხმარების საქონლის ფასების მკვეთრი ზრდა მოჰყვა. საქმე იქამდე მივიდა, რომ ირანის სტატისტიკურმა სამსახურმა ქვეყნის ეკონომიკურ მონაცემთა გამოქვეყნება შეწყვიტა.
აშშ  თავის დასავლელ მოკავშირეებსაც უბიძგებდა ანალოგიური ქმედებებისაკენ, რასაც ევროკავშირის ქვეყნები დიდი ენთუზიაზმით არ შეხვდნენ - მათ ალტერნატიული, კომპრომისული გზების ძიება დაიწყეს 5+1 ფორმატის ბირთვული შეთანხმების გადარჩენისა და ირანთან ეკონომიკური ურთიერთობების შესანარჩუნებლად.
ევროკავშირის ქვეყნების მხრიდან კომპრომისების მიღწევის მექანიზმების შემუშავების გაჯანჯლებას ირანმა დემონსტრაციულად უპასუხა ბირთვული შეთანხმებიდან (JCPOA) ეტაპობრივი გასვლით, რაც გამოიხატა ურანის გამდიდრების პროგრამის ნაწილობრივი აღდგენით. ირანმა შეტყობინება გაუგზავნა შეთანხმების ხელმომწერ გერმანიას, დიდ ბრიტანეთს, ჩინეთსა და რუსეთს, რომ იგი აჩერებს ბირთვული ხელშეკრულებით გათვალისწინებული გარკვეული ვალდებულებების შესრულებას, კერძოდ, უარს ამბობს დაიცვას ურანისა და მძიმე წყლის რეზერვების ლიმიტი.
ბირთვული მოლაპარაკებებში ჩართული ირანელი დიპლომატების განმარტებით, მათი  საპასუხო ქმედებები გამოიწვია საერთაშორისო ხელშეკრულებიდან (JCPOA) ერთ-ერთი მხარის - აშშ-ის გასვლამ. აღსანიშნავია, რომ ხელშეკრულებაში    განსაზღვრული იყო ის შემთხვევაც, თუკი რომელიმე მხარე დაარღვევდა შეთანხმების პირობებს.
აშშ-ის ამ ნაბიჯებს თავისი ლოგიკა ჰქონდა - ეკონომიკური სანქციების გაუქმებით  და დასავლურ ბანკებში ყადაღამოხსნილი ასობით მილიონი ირანული ნავთობდოლარებით  ყველაზე მეტად ისარგებლა ირანის „რევოლუციის გუშაგთა კორპუსმა“ და  მისი სპეცრაზმის - „ყოდსის“  ხელმძღვანელობამ. ირანის  სამხედრო    გააქტიურებამ სირია-ერაყის მიმართულებით კიდევ უფრო გაართულა   ურთიერთობები აშშ-სთან, ზოგ ევროპულ ქვეყანასთან, განსაკუთრებით კი, ისრაელსა და თურქეთთან. რუსეთმა, კიდევ ერთმა მოთამაშემ ახლო აღმოსავლეთში, კარგად გამოიყენა ეს წინააღმდეგობები და უფრო გაიმყარა თავისი პოზიციები როგორც სირიაში, ისე რეგიონში.
„ყოდსის“ გენერალი სოლეიმანი თავისი სპეცრაზმით, ლიბანური „ჰეზბოლას“  და ერაყული შიიტური მილიციის ძალებით, ტერორისტული ორგანიზაცია „ისლამური სახელმწიფოს“  ზეობისა (2011-2016 წლები) და მათი ლიდერ ალ ბაღდადის მიერ ერაყ-სირიის ტერიტორიაზე სუნიტურ/არაბულ ხალიფატის ჩამოყალიბების (იმ დროისთვის საკმაოდ რეალური) მცდელობის დროს ყველაზე სერიოზულ სამხედრო წინააღმდეგობას უწევდა ხალიფატს. იმ პერიოდში ირანელების ინტერესები  ამერიკის ინტერესებს დაემთხვა, გენერალი სოლეიმანიც საკმაოდ ეფექტურად თანამშრომლობდა აშშ-ის სადაზვერვო სამსახურებთან. იგი ყველაზე გავლენიან სამხედრო მეთაურად ჩამოყალიბდა რეგიონში და დიდი პოპულარობა მოიპოვა როგორც თავის სამშობლოში, ისე ერაყსა (ქურთების რეფერენდუმის შედეგების  გადაწყვეტის საკითხში) და  სირიაში.
„ისლამური სახელმწიფოს“ (ხალიფატის) დასუსტებისა და ამერიკელი ჯარისკაცების სირიიდან ნაწილობრივი გაყვანის შემდეგ სირიაში ბაშარ ასადის ალავიტური რეჟიმის გადასარჩენად მებრძოლი გენერალი ამ მიზნით რუსეთთან თანამშრომლობაზე წავიდა, რამაც, შესაძლოა, გადამწყვეტი როლი ითამაშა მის შემდგომ ქმედებებში. ჩამოუყალიბებელი და სუსტი მთავრობის პირობებში, ირანისა და პირადად გენერალ  სოლეიმანის გავლენა ერაყში იმდენად დიდი იყო, რომ ამან იქაური შიიტების (აიათოლა სადრის მიმდევრები) გაღიზიანება გამოიწვია, რასაც ქ. ნაჯაფში, სადაც შიიტთა წმინდა ადგილი - იმამ ალის საფლავია, ირანულ საკონსულოზე ერაყელთა  შეტევა მოჰყვა. გენერალი სოლეიმანი შეეცადა ერაყელთა აგრესია რეგიონში ამერიკის პოლიტიკის წინააღმდეგ მიემართა. ამის შედეგი იყო უკვე ეგზალტირებული ბრბოს აშშ-ის საელჩოზე თავდასხმა. სირიაში აშშ-ის სამხედრო ბაზებზე სარაკეტო თავდასხმას კი, რაც სოლეიმანის მოკავშირე ძალებმა ერაყის ტერიტორიიდან განახორციელეს, პრეზიდენტ ტრამპის მკვეთრი რეაქცია და გენერლის ფიზიკური ლიკვიდაცია მოჰყვა.
ირანის სულიერი ლიდერის აიათოლა ხამენეის მიერ ეროვნულ გმირად შერაცხული გენერლის დასაფლავებას მსხვერპლი ახლდა - მგლოვიარე ხალხმა ერთმანეთი გადათელა. ამ ტრაგედიას  დაემატა სოციალური პრობლემების გამო (ბენზინის ფასების ზრდის  გასაპროტესტებლად) ქუჩებში გამოსული მოსახლეობის დაპირისპირება  პოლიციასთან.  თავიდან გამოსვლები  კონსერვატიული წრეების მიერ პრეზიდენტ რუჰანის რეფორმისტული მთავრობის წინააღმდეგ წაქეზებულ კომპანიას უფრო ჰგავდა, თუმცა სულ უფრო მზარდი მასობრივი გამოსვლების დროს სოციალური ლოზუნგები რეჟიმის, ანუ თვით „ისლამური რესპუბლიკის“ სისტემისა და მისი  ლიდერის - აიათოლა ხამენეის საწინააღმდეგო ლოზუნგებმა შეცვალა.
მრავალათასიან მიტინგებს თეირანსა და ირანის სხვა დიდ ქალაქებში რეჟიმი დაუპირისპირდა თავისი არცთუ მცირე რაოდენობის მომხრეების კონტრგამოსვლებით,  რაც  შემდგომ  საპროტესტოდ გამოსული მომიტინგეების, ე.წ.  „ბასიჯის“ (რევოლუციის გუშაგთა კორპუსთან დაკავშირებული ნახევრად შეიარაღებული მოხალისეთა რაზმები) წევრებთან შეტაკებებში გადაიზარდა. სხვადასხვა მონაცემით, ამ შეტაკებებს  რამდენიმე ასეულიდან 1500 კაცამდე შეეწირა.
მალე ქვეყანაში ახალი სკანდალი აგორდა: ირანის საჰაერო თავდაცვის ქვედანაყოფის სარაკეტო შეტევის შედეგად ჩამოვარდა თეირანის აეროპორტიდან ახლად აფრენილი უკრაინული სამგზავრო თვითმფრინავი, რომლის მგზავრებიც უკრაინის, კანადისა და ირანის მოქალაქეები (ძირითადად სტუდენტები) იყვნენ. ირანული მხარე რამდენიმე დღე დუმდა და არ ამხელდა, რომ კატასტროფა ქვეყნის საჰაერო თავდაცვის სისტემის შეცდომა იყო.
ფოტო: AFP
დაღუპული ირანელი სტუდენტების დასაფლავება მძლავრ საპროტესტო გამოსვლებში გადაიზარდა. ამას წინასაარჩევნოდ რეჟიმისა და მის ლიდერ  ხამენეის  საშინაო და საგარეო პოლიტიკის მანამდე არნახული  კრიტიკაც ახლდა, რამაც რეჟიმის უპრეცედენტო მობილიზაცია გამოიწვია. არჩევნებზე პასუხისმგებელმა  „ზედამხედველობის საბჭომ“, 93 წლის უხუცესი აიათოლა ჯანათის ხელმძღვანელობით,  სხვადასხვა მიზეზით, მრავალ  მოქმედ  დეპუტატსა და რეფორმისტების ფრთის სხვა მომხრეებს უარი უთხრა საარჩევნო სიებში რეგისტრაციაზე.
ამ ფონზე ჩატარებულ არჩევნებს დაემთხვა ქვეყანაში ჩინეთიდან შემოტანილი კორონავირუსის სწრაფი გავრცელება, დაავადებულთა ლეტალური შემთხვევების ზრდა, განსაკუთრებით, ირანის რელიგიურ ცენტრში, წმინდა ქალაქ ყუმში, რასაც ქვეყნის ხელისუფლება გულმოდგინედ მალავდა. სოცქსელებში გახმაურებულმა ციფრებმა მოსახლეობაში პანიკა გამოიწვია და ამან გავლენა იქონია არჩევნებში მონაწილეთა რაოდენობაზე.
აღსანიშნავია, რომ  ქვეყანაში ჯერ კიდევ  კორონოვირუსის გამოჩენამდე, თეირანში   ჩატარებული კვლების მიხედვით, გამოკითხულთა (43 000 გამოკითხული)  81% არ აპირებდა არჩევნებში მონაწილეობას.
ქვეყნის სულიერი ლიდერი აიათოლა ხამენეი არჩევნების მიმდინარეობისას ორჯერ  გამოვიდა სამთავრობო ტელევიზიით და მოსახლეობას არჩევნებში მონაწილეობისკენ მოუწოდა. საარჩევნო კომისიამ, თავის მხრივ, სარჩევნო ოლქების მუშაობის ვადა ორჯერ, ორ-ორი საათით გააგრძელა. დღის ბოლოს სამთავრობო ტელევიზიები აჩვენებდნენ მეჩეთებში განლაგებულ საარჩევნო ოლქებთან მათ დახურვამდე რამდენიმე წუთით ადრე  ხმის მიცემის მსურველთა რიგების კადრებს...
როგორც ზემოთ აღვნიშნეთ, იმ ფონის გათვალისწინებით, რაც არჩევნებს ახლდა, ქვეყნის პოლიტიკური ლანდშაფტი აუცილებლად შეიცვლება. დასავლეთთან ბირთვული შეთანხმების ფაქტობრივმა ჩაშლამ, ამერიკის მიერ ეკონომიკური სანქციების აღდგენამ, გენერალ სოლეიმანის მკვლელობამ ხელ-ფეხი გაუხსნა რეჟიმს, რომ განთავისუფლდეს ე.წ. რეფორმისტთა გუნდის გავლენებისაგან მეჯლისში.
შედეგად, მეჯლისის დეპუტატობა უკვე გაინაღდა ირანის ყოფილი ულტრაკონსერვატორი პრეზიდენტის -  აჰმადი ნეჟადის  კაბინეტის ათობით  წევრმა თუ პროვინციის გუბერნატორმა. როგორც ირანული პოლიტიკური გამოცდილება  გვიჩვენებს, ახლადარჩეულ მეჯლისში, იმ ზომიერ პოლიტიკოსთა და დამოუკიდებელ კანდიდატთა მცირე ნაწილისაც, რომელიც  მოხვდება პარლამენტში,   თავისი შეხედულებების გადახედვა და ერთგვარი გადაჯგუფება მოუწევს.
პრეზიდენტ რუჰანის მწვავე კრიტიკის მოსმენა უხდებოდა დათხოვილ მეჯლისში. ბევრად მეტი კრიტიკა ელოდება უკვე ახლადარჩეულ პარლამენტში. თუ გავითვალისწინებთ იმას, რომ ბოლო დროს რამდენჯერმე გაჟღერდა ჭორი მისი შესაძლო გადადგომის შესახებ, შესაძლებელია „მკაცრი ხაზის“ გამტარებელმა ახლადარჩეულმა დეპუტატებმა ოფიციალურად წამოაყენონ მისი იმპიჩმენტის საკითხი.
სავარაუდოა, რომ ქვეყნის სულიერი ლიდერი აიათოლა ხამენეი ასეთ ინიციატივას მხარს არ დაუჭერს. კონსერვატორებს რუჰანი დარჩენილ საპრეზიდენტო ვადაში „განტევების ვაცად“ უფრო „გამოადგებათ“.
იმისთვის, რომ პოლიტიკური სახე შეინარჩუნოს, პრეზიდენტ რუჰანის მოუწევს მკვეთრი ანტიამერიკულ და ანტიდასავლურ რიტორიკაზე გადასვლა, რაც ძალზე შეზღუდავს დასავლეთთან მოლაპარაკებების შესაძლებლობებს დღევანდელი თუ  მომავალი, ალბათ უკვე კონსერვატორი, პრეზიდენტის მმართველობის ვადებში.

The Majlis Elections in Iran – Political Preconditions and Results
Levan Asatiani, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Georgia to the Islamic Republic of Iran (2004-2009)
The results of the parliamentary elections of the Islamic Republic of Iran have not yet been announced officially (11 constituencies need to conduct voting again); however, according to the already published results, the Conservatives will be getting 219 mandates in the 290 mandate Majlis, the so-called Reformers got only 20 mandates, with 35 independent candidates also among the winners and a single mandate traditionally given to each religious minority – Zoroastrians, Armenian Christians and Jews.
The largest number of votes in Tehran was given to the former mayor of city and one of the candidates for the presidency in the 2013 elections, Mohammad Bagher Ghalibaf. The experts believe that he will be the successor of the incumbent Speaker of Majlis, Ali Larijani. In 2000-2005, Ghalibaf was the Minister of Internal Affairs of Iran, also serving as the Commander of the Islamic Revolutionary Guard Corps Air Forces in the following years. Ghalibaf has an interesting hobby – in order to not forget his original profession, he sometimes flies planes (civilian Boeings).
The Majlis elections this year were held in a highly important period for the country, coinciding with severely aggravated domestic and foreign policy problems which would have definitely influenced the political orientation of elected MPs and the further formulation of the country’s foreign or domestic policy course.
The recent complications in foreign relations between Iran and the West followed the US President Donald Trump’s withdrawal of his country from the 2015 agreement on Iran’s nuclear program (Joint Comprehensive Plan of Action -JCPOA) and the re-imposition of crippling economic sanctions against Iran. This dealt a heavy blow to the President of Iran, Hassan Rouhani, and his Cabinet whose main achievement was considered to be the aforementioned agreement with the West. These developments also damaged Iran’s economy which mainly depends on revenues from exporting oil. As a result, social problems were soon exacerbated in the country – the devaluation of Iran’s national currency, the rial, led to a sharp increase in the prices of goods. The situation came to a point when Iran’s statistics service stopped publishing economic data about the country.
The US was pushing its Western allies towards similar action which the European Union member states did not receive particularly enthusiastically – they started looking for alternative, compromise ways for saving the 5+1 format nuclear agreement and maintaining economic relations with Iran.
Iran demonstratively responded to the dragged-out process of the EU’s attempts at formulating mechanisms for reaching a compromise by gradually withdrawing from the nuclear agreement (JCPOA) which was manifested in the partial reinstatement of the uranium enrichment program. Iran notified the signatories of the agreement: Germany, the UK, China and Russia that it was stopping the fulfillment of certain obligations under the agreement; namely, refusing to maintain the limits of uranium and heavy water reserves.
According to the explanation given by Iranian diplomats involved in the nuclear talks, their response measures were caused by the withdrawal of one of the parties, the United States, from the international agreement (JCPOA). It must be pointed out that the agreement contained clauses determining situations when one of the parties of the agreement would violate its conditions.
These steps taken by the US have their own logic – the biggest beneficiary of the abolition of economic sanctions and the un-freezing of hundreds of millions of oil dollars in Western banks was Iran’s Islamic Revolution Guard Corps and the management of its special Quds Force. Iran’s military activation towards Syria-Iraq further complicated its relations with the US, some European countries and especially with Israel and Turkey. Russia, yet another player in the Middle East, used these confrontations very well and further strengthened its positions in Syria and the region as a whole.
General Soleimani of the Quds Force, with its special forces, aided by Lebanese Hezbollah and Iraqi Shia militias, offered the most serious military resistance to the terrorist organization Islamic State in its peak period (2011-2016) when its leader Al-Baghdadi was trying to create a Sunni-Arab caliphate on the territories of Iraq and Syria (which was quite realistic at the time). In that period, the interests of the Iranians coincided with those of the United States and General Soleimani cooperated with US intelligence services rather effectively. He rose to be the most influential military commander in the region and gained considerable popularity both in his own country as well as Iraq (on the issue of resolving the results of the Kurdish referendum) and Syria.
After the weakening of the Islamic State (caliphate) and the partial withdrawal of US forces from Syria, General Soleimani, who was fighting for the survival of Bashar Assad’s Allawi regime, started cooperating with Russia to accomplish this goal which possibly played the decisive role in his future actions. Given the malformed and weak central government, the influence of Iran and General Soleimani personally was so big in Iraq that it irritated local Shia Muslims (followers of Ayatollah Sadr) which fueled an attack by Iraqis on the Iranian Consulate in the city of Najaf where a holy place for Shia Muslims is located; namely, the grave of Imam Ali. General Soleimani tried to direct the aggression of the Iraqis towards the US policy in the region. The result of this was that the already frenzied crowds attacked the US Embassy. The missile attack on the US military bases in Syria, conducted by Soleimani’s allied forces from the territory of Iraq, caused a sharp reaction by President Trump, ending with the death of the General.
The funeral of General Soleimani, proclaimed as a national hero by the spiritual leader of Iran, Ayatollah Khamenei, produced casualties as several people died in a stampede. This tragedy was complemented by the confrontation with the police by crowds of people protesting against social problems (growth of oil prices). At first, the protests resembled a campaign encouraged by the Conservative circles against President Rouhani’s reformist Cabinet; however, during the increasingly large mass protests, social slogans were substituted by ones directed against the regime, the Islamic Republic System and its leader – Ayatollah Khamenei.
The regime confronted thousands-strong protests in Tehran and other large Iranian cities through counter-protests by its considerable number of supporters. The protests then turned into clashes with the members of the so-called Basij (para-military volunteer militias connected to the Revolutionary Guard Corps). According to various estimations, the casualties of these clashes ranged from several hundred to 1,500 people.
Soon, a new scandal arose in the country: a Ukrainian passenger airline, carrying Ukrainian, Canadian and Iranian citizens (mostly students) that had just taken off from Tehran airport, was shot down as a result of a missile attack by Iran’s air defense unit. Iran was silent for several days, not revealing that the catastrophe was a result of a mistake made by the country’s air defense system.
Photo: AFP
The funeral of the deceased Iranian students turned into a powerful protest. This was complemented with the previously unheard of criticism towards the domestic and foreign policies of the regime and its leader, Khamenei, ahead of the elections, causing an unprecedented mobilization within the regime. The Guardian Council that is responsible for elections, led by Ayatollah Jannati, refused registration in electoral lists to numerous incumbent MPs and other supporters of the reformer wing for varied reasons.
The elections held in such a situation coincided with the quick spreading of the novel coronavirus brought to the country from China with a growing number of lethal results, especially in the religious center of Iran, the holy city of Qom, which the government was covering up diligently. The numbers disseminated in social media caused panic which influenced the number of those participating in voting.
It must be pointed out that even before the appearance of the coronavirus in the country, the polls conducted in Tehran showed that 81% of those polled (43,000 respondents) did not plan on participating in the elections.
The spiritual leader of the country, Ayatollah Khamenei, appeared on state TV twice during the elections and called on the population to participate. The election commission extended the working time of the polling stations twice, two additional hours each time. At the end of the day, the government TV channels showed queues of those wishing to vote standing outside the polling station that were located in mosques…
As already pointed out above, given the situation accompanying the elections, the political landscape of the country will definitely change. The factual collapse of the nuclear agreement with the West, the re-instatement of economic sanctions by the US and the killing of General Soleimani enabled the regime to shed the influence of the so-called reformers in Majlis.
As a result, tens of former Cabinet members or provincial governors of the former ultra-conservative President Mahmoud Ahmadinejad have already obtained guaranteed seats in the Majlis. As Iran’s political experience shows, even the small number of independent politicians and moderates, who enter the newly elected Majlis, will have to review their stances and re-group.
President Rouhani was forced to hear severe criticism from the now disbanded Majlis. Much more serious criticism awaits him in the newly elected Parliament. If we take into account the rumors disseminated several times about his resignation, it could be that the newly elected hardliner MPs will officially initiate his impeachment procedure.
The spiritual leader of the country, Ayatollah Khamenei, will probably not support such an initiative. Rouhani will be much more useful for the Conservatives as a scapegoat during his remaining tenure.
In order to save face, President Rouhani will have to switch to sharply anti-American and anti-Western rhetoric which will severely limit the possibility of negotiations during the current or future, probably already conservative, presidential tenure.