რატომ დაიძაბა ირან-აზერბაიჯანის ურთიერთობები?
ბოლო ათწლეულებში კავკასიაში არაერთი კონფლიქტური სიტუაცია შექმნილა და დღეისათვის, როგორც ჩანს, რეგიონში კიდევ ერთი ახალი, ამჯერად უკვე ირანულ-აზერბაიჯანული, დაპირისპირება მომწიფდა, რომელიც მხოლოდ ამ ორი ქვეყნით არ შემოიფარგლება.
ბოლო კვირების განმავლობაში სერიოზულად დაძაბულ ირან-აზერბაიჯანულ ურთიერთობებს უპრეცედენტო მასშტაბების ირანული სამხედრო წვრთნები მოჰყვა ამ ქვეყნების საზღვრის ახლოს, რასაც ასევე სამხედრო გზით უპასუხეს აზერბაიჯანმა და მისმა მოკავშირე თურქეთმა.
ასეთ ვითარებაშ ბევრს უჩნდება კითხვა - რატომ დაიძაბა ირან-აზერბაიჯანის ურთიერთობები და რატომ მაინცდამაინც ახლა?
საქმე ისაა, რომ ყარაბაღის მეორე ომის შემდეგ რეგიონში საგრძნობლად შეიცვალა მანამდე არსებული ძალთა ბალანსი. ამ ომში აზერბაიჯანის გამარჯვებას მოჰყვა თურქულ-აზერბაიჯანული [1] ნაციონალისტური გრძნობების გაღვივება როგორც საკუთრივ აზერბაიჯანის რესპუბლიკაში, ისე ირანის ჩრდილოეთში, სადაც დაახლოებით 20 მილიონი ეთნიკური აზერბაიჯანელი ცხოვრობს (ეს მაშინ, როცა საკუთრივ აზერბაიჯანის მოსახლეობა, ოფიციალური მონაცემებით, 10 მილიონია).
ამ ამბებს წინ უძღოდა აზერბაიჯანელების მიერ ორი ირანელი სატვირთო ავტომობილის მძღოლის დაკავება სომხეთ-ირანის დამაკავშირებელ სახმელეთო გზის იმ მონაკვეთზე, რომელზე კონტროლიც აზერბაიჯანულმა მხარემ აღიდგინა ყარაბაღის მეორე ომის შემდეგ. აზერბაიჯანული მხარის მტკიცებით, ეს მძღოლები ჩართული არიან არალეგალურ ვაჭრობაში სეპარატისტულ მთიან ყარაბაღთან.
აღსანიშნავია, რომ ეს არის ირანსა და სომხეთს შორის დამაკავშირებელი ერთადერთი საავტომობილო გზა, რომელსაც თეირანი ასევე განიხილავს, როგორც შავ ზღვასთან (და ევროპასთან) დამაკავშირებელ ერთ-ერთ მთავარ სატრანსპორტო არტერიას და ჩრდილოეთ-სამხრეთის დერეფნის (რუსეთი-ირანი) სასიცოცხლო მონაკვეთს. [2]
ლურჯი ფერით აღნიშნულია სომხეთ-ირანის დამაკავშირებელი საავტომობილო გზის ის მონაკვეთი, რომელსაც ყარაბაღის მეორე ომის შემდეგ აზერბაიჯანი აკონტროლებს. წითელი ფერით კი აღნიშნულია თურქეთ-ნახიჩევან-დანარჩენი აზერბაიჯანის დამაკავშირებელი სავარაუდო კორიდორის მონაკვეთი სომხეთის ტერიტორიაზე ირანის საზღვრის სიახლოვეს.
ამას დაემატა ოფიციალური ბაქოსა და ანკარის მიერ სამხრეთ სომხეთის ტერიტორიის გავლით თურქეთ-ნახიჩევან-დანარჩენი აზერბაიჯანის დამაკავშირებელი გზების გახსნის მოთხოვნა (ამ გზების გახსნას ერთი წლის წინ ხელმოწერილი რუსეთ-აზერბაიჯან-სომხეთის სამშვიდობო შეთანხმებაც ითვალისწინებს), რაზეც სომხური მხარე ამ დრომდე არ თანხმდება.
ამასთან, აზერბაიჯანში (მათ შორის, უმაღლეს დონეებზე) დაიწყეს საუბრები და მინიშნებები, რომ სომხეთის სამხრეთი ნაწილი (რომელსაც სომხური მხარე სიუნიკს, აზერბაიჯანული მხარე კი - ზანგეზურს უწოდებს) ძირძველი აზერბაიჯანული ტერიტორიაა, რომელიც ისტორიული „ბედუკუღმართობით“მოხვდა მეზობელი ქვეყნის შემადგენლობაში.
სომხეთის სიუნიკის (აზერბ. ზანგეზური) პროვინცია, რომელიც ერთმანეთისგან ყოფს ნახიჩევანსა და დანარჩენ აზერბაიჯანს
კიდევ უფრო შორს წავიდა აზერბაიჯანის პრეზიდენტი ილჰამ ალიევი, რომელმაც განაცხადა, რომ თუ სომხეთი თავისი ნებით არ დათანხმდება კორიდორის გახსნის წინადადებას, მაშინ ამას აზერბაიჯანი ძალის გამოყენებით გააკეთებდა.
ცხადია, მოვლენების ასეთი სცენარით განვითარების შემთხვევაში, არა მხოლოდ ფიზიკურად ჩაიჭრებოდა ირანის ჩრდილოეთთან (სომხეთი, საქართველო, რუსეთი, შავი ზღვა-ევროპა) დამაკავშირებელი სატრანსპორტო გზები, არამედ, თეირანის გადმოსახედიდან, ირანის გარშემო შეიკვრება ერთიანი თურქულ-აზერბაიჯანული რკალი, რამაც შესაძლოა კიდევ უფრო გააღვივოს ნაციონალისტური განწყობები ჩრდილოეთ ირანში მცხოვრებ აზერბაიჯანელებში.
თურქულ-აზერბაიჯანული რკალი ირანის გარშემო კორიდორის გახსნის შემთხვევაში
ამის გარდა, თეირანი გაღიზიანებულია თურქულ-აზერბაიჯანული ერთობლივი სამხედრო წვრთნების ხშირი ჩატარებით. მათგან ირანისთვის განსაკუთრებით მტკივნეული კასპიის ზღვაში ჩატარებული თურქულ-აზერბაიჯანული საზღვაო წვრთნები და ყარაბაღის სიახლოვეს ჩატარებული თურქულ-აზერბაიჯანულ-პაკისტანური [3] სახმელეთო წვრთნები იყო.
თეირანის გადმოსახედიდან არსებობს კიდევ ერთი მეტად საგულისხმო მიზეზი, რის გამოც იგი არ მოერიდა აზერბაიჯანთან დაპირისპირებას. თეირან-ბაქოს ურთიერთობებს ამძიმებს ისრაელის ფაქტორიც. ცნობილია, რომ ისრაელში წარმოებული დრონები აქტიურად იყო ჩართული ყარაბაღის მეორე ომში და ირანში აქვთ ერთგვარი ეჭვი, რომ აზერბაიჯანის ტერიტორიაზე განლაგებულია  ისრაელის სამხედრო დანაყოფები, რა ბრალდებაც რამდენიმე დღის წინ ღიად წამოაყენა ოფიციალურმა თეირანმა. მეორე მხრივ კი ისრაელი ეჭვობს, რომ ირანს უკვე მალე  ექნება ბირთვული იარაღი და ექსპერტები სულ უფრო მეტს ლაპარაკობენ ირანზე ისრაელის შესაძლო თავდასხმაზე იმ მიზნით, რომ თეირანს მოუსპოს ასეთი იარაღის შექმნის შესაძლებლობა.
სწორედ ეს მოვლენები  შეაფასა ირანმა, როგორც მის წინააღმდეგ მიმართული პირდაპირი საფრთხე და გადაწყვიტა აქამდე უპრეცედენტო მასშტაბის სამხედრო წვრთნების ჩატარება აზერბაიჯანის საზღვრის სიახლოვეს, რომელშიც ჩართეს 4 ირანული დივიზია, საერთო ჯამში - 50 000 ირანელი ჯარისკაცით.
სიმბოლურია თავად ირანული წვრთნების დასახელებაც - თეირანმა მას "ხაიბარის დამპყრობლები" დაარქვა. ხაიბარი კი ქალაქია საუდის არაბეთში, სადაც 628 წელს მუჰამედმა ებრაელები დაამარცხა და იგი მუსლიმების მიერ ებრაელებზე გამარჯვების სიმბოლოდ მიიჩნევა. ამ დაპირისპირებაშიც ხომ თეირანი ბაქოს სწორედ ისრაელთან მოკავშირეობაში და ირანის წინააღმდეგ ერთობლივ მოქმედებაში ადანაშაულებს.
ირან-აზერბაიჯანის დაპირისპირება მალევე აისახა სოციალურ ქსელებზე, სადაც ადვილად შესამჩნევი გახდა საინფორმაციო ომის გამოკვეთილი ელემენტები ისტორიული და ნაციონალისტური ნარატივებით.
აზერბაიჯანული ნაციონალისტური ნარატივი დაახლოებით ასე გამოიყურება: „სამხრეთი აზერბაიჯანი არ არის ირანი!“
აზერბაიჯანული ნარატივის ერთ-ერთი მაგალითი
ირანული ნაციონალისტური ნარატივი კი ასეთია: „ვაქციოთ აზერბაიჯანი კვლავ ირანის ნაწილად!“ (ირანში ბევრს მიაჩნია, რომ თანამედროვე აზერბაიჯანის ტერიტორია 200 წლის წინ წაართვა მას რუსეთმა და მისი ირანის შემადგენლობაში 32-ე პროვინციად „დაბრუნების“ დრო დადგა)
ირანული ნარატივის ერთ-ერთი მაგალითი
რა თქმა უნდა, აღნიშნულ დაპირისპირებაში აზერბაიჯანი მარტო არაა და მას ღიად  უმაგრებს მხარს თურქეთი და, დიდი ალბათობით, ასევე, ისრაელიც (თუმცა ეს ცალკე მსჯელობის დიდი თემებია).
• ირან-აზერბაიჯანის დაპირისპირებას თავისი ისტორია აქვს. მაგრამ ამ შემთხვევაში დაპირისპირების ახალი ტალღა ყარაბაღის მეორე ომის შემდეგ ჩამოყალიბებულ ძალთა ახალ ბალანსს მოჰყვა, როდესაც თეირანმა საკუთარი პოზიციების შესუსტება იგრძნო და რასაც, მისი შეფასებით, საფრთხეების მომატება მოჰყვა;
• თეირანისთვის მიუღებელია როგორც აზერბაიჯან-ისრაელის და აზერბაიჯან-თურქეთის მჭიდრო კავშირები, ისე სომხეთის პოზიციების მკვეთრი შესუსტება რეგიონში, რაც აშკარად შესამჩნევია ყარაბაღის მეორე ომის შემდეგ;
• ეს დაპირისპირება არ ნიშნავს, რომ იგი ავტომატურად პირდაპირ სამხედრო კონფრონტაციაში გადაიზრდება, თუმცა იგი გრძელვადიანია და ეს პრობლემა კიდევ არაერთხელ შეგვახსენებს თავს ამ რეგიონში;
• ეს დაძაბულობა კიდევ ერთხელ გვიჩვენებს, როგორი მყიფეა მშვიდობა და სტაბილურობა კავკასიის რეგიონში, სადაც მიმდინარე მოვლენებს ახლოდან ადევნებენ თვალს და მასზე მყისიერად რეაგირებენ ძლიერი რეგიონული აქტორები;
• აღნიშნულ დაპირისპირებაზე საკუთარი პოზიცია ჯერჯერობით არ დაუფიქსირებია რუსეთს. თუმცა, ცხადია, რომ მოსკოვში ყურადღებით აკვირდებიან აქ მიმდინარე მოვლენებს და, დიდი ალბათობით, მიიჩნევენ, რომ ამ საკითხზე მათი რეაგირების დრო ჯერჯერობით არ დამდგარა (გავიხსენოთ, კრემლი ასევე მოიქცა ყარაბაღის მეორე ომის მიმდინარეობისას, სადაც დიდი ხნის განმავლობაში მიზანმიმართულად სიჩუმეს ინარჩუნებდა);
• კავკასიაში დაძაბულობის ახალი კერის გაჩენა არ შედის საქართველოს ინტერესებში. ცხადია, რომ მშვიდობა და სტაბილურობაა ჩვენი ინტერესი. თუმცა, ოფიციალური თბილისის შესაძლებლობები და ინსტრუმენტები, გავლენა მოახდინოს მიმდინარე მოვლენებზე, ამ მხრივ ძალზე შეზღუდულია.
[1] რამდენადაც მათ ერთმანეთთან საერთო წარმომავლობა და ენა აკავშირებთ, ნაციონალისტური ნარატივიც ერთმანეთის მსგავსი აქვთ.
[2] ამ პრობლემებიდან გამომდინარე სომხეთმა დაიწყო ალტერნატიული გზის მშენებლობა. თუმცა იგი უფრო მეტად მთაგორიან ტერიტორიაზე გადის (რის გამოც ცუდ მეტეოროლოგიურ პირობებში გაჭირდება გადაადგილება) და მისი მშენებლობა ჯერ არც დასრულებულა.
[3] სუნიტური პაკისტანიც შიიტური ირანის ტრადიციულ მოწინააღმდეგედ მიიჩნევა დიდი ახლო აღმოსავლეთის რეგიონში და ეს დაპირისპირება განსაკუთრებით თვალნათლივ ავღანეთში განვითარებული მოვლენებისას გამოჩნდა 2021 წლის აგვისტოში.

Numerous conflicts have arisen in the Caucasus in recent decades, and today it seems that another new, this time Iranian-Azerbaijani, confrontation has matured in the region, one that will not be confined to these two countries alone.
The Iran-Azerbaijan relations, which have become increasingly strained in recent weeks, have seen Iranian military exercises of an unprecedented scale being carried out near the border between the two countries. Azerbaijan and its ally Turkey have in turn responded via military means, leaving many to wonder why Iran-Azerbaijan relations became tense, and why now.
The balance of power in the region has changed significantly since the Second Karabakh War, with Azerbaijan’s victory followed by the stirring up of Turkish-Azerbaijan [1] nationalist sentiments both in the Republic of Azerbaijan itself and in the north of Iran, where about 20 million ethnic Azerbaijanis live (while the population of Azerbaijan itself, according to official figures, is 10 million).
The most recent trigger was the arrest of two Iranian truck drivers by Azerbaijanis on a section of the Armenian-Iranian land route that the Azerbaijani side had regained control of after the second war in Karabakh. According to the Azerbaijani side, the drivers are involved in illegal trade with the separatist Nagorno-Karabakh. It should be noted, though, that this is the only road connecting Iran and Armenia, which Tehran views as one of the main transport arteries connecting the country to the Black Sea (and Europe), and which is a vital section of the North-South Corridor (Russia-Iran). [2]
The section of the Armenian-Iranian highway that is controlled by Azerbaijan following the Second Karabakh War is marked in blue. The section of the possible corridor connecting Turkey-Nakhichevan-the rest of Azerbaijan on Armenian territory near the Iranian border is marked in red.
Moreover, official Baku and Ankara are requesting access to the road connecting Turkey-Nakhichevan-the rest of Azerbaijan through southern Armenia. While the opening of these roads is envisaged by the Russia-Azerbaijan-Armenia peace agreement signed a year ago, the Armenian side has yet to agree to the request.
At the same time, there have been some suggestions in Azerbaijan (including at the highest levels) that the southern part of Armenia (which the Armenian side calls Syunik and the Azerbaijani side calls Zangezur) is a piece of old Azerbaijani territory which, via historical "misfortune," found itself within the boundaries of the neighboring country.
Syunik (Azerbaijani: Zangezur) Province of Armenia, which separates Nakhichevan and the rest of Azerbaijan
The President of Azerbaijan, Ilham Aliyev, went even further, saying that if Armenia did not voluntarily agree to the proposal to open the corridor, then Azerbaijan would do so itself by force.
Clearly, in the event of such a development, not only would the transport routes connecting northern Iran with Armenia, Georgia, Russia, the Black Sea and Europe be physically blocked, but, from Tehran's point of view, a single Turkish-Azerbaijani arc would thus encircle Iran, possibly further inflating nationalist attitudes among Azerbaijanis living in northern Iran.
The Turkish-Azerbaijani arc encircling Iran if the corridor is opened
In addition, Tehran is irritated by the frequent conducting of joint Turkish-Azerbaijani military exercises. Among them, particularly painful were Turkish-Azerbaijani naval exercises in the Caspian Sea and the Turkish-Azerbaijani-Pakistani [3] ground exercises near Karabakh.
The Israeli factor further aggravates relations between Tehran and Baku. It is known that Israeli-made drones were actively involved in the Second Karabakh War, and, in Iran, there is th widely held belief that Israeli military units are stationed on the territory of Azerbaijan, an accusation that was openly made by Official Tehran a few days ago. On the other hand, Israel suspects that Iran will soon have nuclear weapons, and experts are increasingly talking about a possible Israeli attack on Iran in order to eliminate Tehran’s chances of developing such weapons.
It was these events that Iran assessed as a direct threat against it and led to its decision to hold a military exercise of unprecedented scale near the Azerbaijani border, which involved four Iranian divisions with a total of 50,000 Iranian soldiers.
The name of the Iranian exercise itself is also symbolic - Tehran named it the "Conquerors of Khaybar." Khaybar is a city in Saudi Arabia where Muhammad defeated the Jews in 628 and which is considered a symbol of Muslim victory over the Jews. In this controversy, too, Tehran accuses Baku of allying with Israel and acting jointly against Iran.
The Iran-Azerbaijan confrontation was soon reflected on social media, where explicit elements of information warfare, featuring historical and nationalist narratives, were spread.
The Azerbaijani nationalist narrative is "South Azerbaijan is not Iran!"
An example of the Azerbaijani narrative
The Iranian nationalist narrative is "Let's make Azerbaijan part of Iran again!", with many in Iran believing that the territory of modern-day Azerbaijan was taken by Russia 200 years ago, and that it is time to "return" it as the 32nd province of Iran.
An example of the Iranian narrative
Of course, Azerbaijan is not alone in this controversy; it has Turkey’s unambiguous support, and, most likely, that of Israel as well, although these are topics for a separate discussion.
• The Iran-Azerbaijan confrontation has its own history, but in this case, the new wave of confrontation was precipitated by a new balance of power formed after the Second Karabakh War. Tehran felt that its positions were weakening, in its estimation leading to an increased level of threat;
• The close ties between Azerbaijan-Israel and Azerbaijan-Turkey are unacceptable for Tehran, as is the weakening of Armenia's position in the region, which is clearly noticeable after the Second Karabakh War;
• This standoff does not mean that there will automatically be a direct military confrontation, however, the issue is long-term in nature and this problem can be expected to reemerge many times in this region;
• This tension shows once again how fragile peace and stability is in the Caucasus, where strong regional actors closely monitor ongoing events and react quickly;
• Russia has not yet stated its position on the controversy. However, it is clear that Moscow is closely monitoring the developments and, in all likelihood, believes that the time for their response has not yet come (recall, the Kremlin acted similarly during the Second Karabakh War, where it deliberately held off for a long time);
• The emergence of a new hotbed of tension in the Caucasus is not in Georgia's interests. Clearly, peace and stability are. However, the capabilities and tools of Official Tbilisi to influence current events are limited.
[1] Since they share a common origin and language, their nationalist narrative is also similar.
[2] In response to these issues, Armenia started to build an alternative road. However, it passes through a more mountainous area which makes it difficult to move in bad weather conditions, and its construction is not yet complete.
[3] Sunni Pakistan is also considered a traditional opponent of Shiite Iran in the Greater Middle East region, and this controversy was particularly evident during the events in Afghanistan in August 2021.