2020 აფხაზეთში: „არჩევნები“, პანდემია და მეტი ინტეგრაცია რუსეთთან
2020 წელი აფხაზეთში პოლიტიკური კრიზისით დაიწყო, რასაც დე ფაქტო პრეზიდენტ რაულ ხაჯიმბას გადადგომა და ვადამდელი „საპრეზიდენტო არჩევნები“ მოჰყვა. ახლადარჩეული „პრეზიდენტი“ რთული გამოწვევების წინაშე აღმოჩნდა, რადგან მის „გაპრეზიდენტებას“ დაემთხვა ახალი კორონავირუსის პანდემია. წლის განმავლობაში მომხდარ მნიშვნელოვან მოვლენებს არ ჩაუვლია რუსეთის მონაწილეობის გარეშე, რომელმაც წლის ბოლოსთვის აფხაზეთის დე ფაქტო მთავრობისგან სწრაფი და მეტი ინტეგრაცია მოითხოვა. აღნიშნულ სტატიაში 2020 წლისთვის აფხაზეთში მომხდარ ზოგიერთ მნიშვნელოვან ამბავს გაგიზიარებთ.
პოლიტიკური კრიზისი და „პრეზიდენტის“ გადადგომა
2020 წელი აფხაზეთში პოლიტიკური კრიზისით დაიწყო. კრიზისის კულმინაცია 12 იანვარი იყო, როდესაც აფხაზეთის დე ფაქტო პრეზიდენტი რაულ ხაჯიმბა, რომელიც 2014 წელს თავადაც მსგავსი კრიზისის შედეგად გახდა „პრეზიდენტი“, მზარდი შიდა პოლიტიკური ზეწოლითა და რუსი კურატორების შუამავლობით იძულებული გახდა თანამდებობა დაეტოვებინა. ხაჯიმბა გადადგომის აუცილებლობასა და ვადამდელი „არჩევნების“ დანიშვნაში რუსეთის პრეზიდენტის თანაშემწე ვლადისლავ სურკოვმა და უშიშროების საბჭოს მდივნის მოადგილე რაშიდ ნურგალიევმა დაარწმუნეს, რომლებიც კრიზისის მოსაგვარებლად აფხაზეთში საგანგებოდ ჩავიდნენ.
ვადამდელი „არჩევნები“ და ახალი „პრეზიდენტი“
2020 წლის 22 მარტს აფხაზეთში ვადამდელი არალეგიტიმური საპრეზიდენტო არჩევნები ჩატარდა. როგორც მოსალოდნელი იყო, „არჩევნებში“ გაერთიანებული ოპოზიციური ძალების ლიდერმა ასლან ბჟანიამ გაიმარჯვა. ბჟანიამ ხმების 56.5% მიიღო. ბჟანიას გამარჯვება ხაჯიმბაზე 2014 წლის მოვლენებისთვის ერთგვარი რევანში იყო, როდესაც ხაჯიმბას მომხრეებმა დე ფაქტო პრეზიდენტ ალექსანდრ ანქვაბს გადადგომა აიძულეს. ბჟანია მაშინ ანქვაბის გუნდის წევრი იყო. რევანშის სიმბოლური გამოხატულება ბჟანიას მიერ ანქვაბის დე ფაქტო პრემიერ-მინისტრად დასახელება იყო, რომელმაც ასაკობრივი შეზღუდვის გამო ვერ შეძლო არჩევნებში მონაწილეობა. ბჟანია აფხაზეთის რიგით მეხუთე დე ფაქტო პრეზიდენტი გახდა.
პანდემია და გამოწვევები
ბჟანიას „პრეზიდენტობა“ ახალი კორონავირუსის პანდემიის ფონზე დაიწყო. ვირუსის გავრცელების პრევენციისთვის შეიზღუდა რუსეთთან მიმოსვლა. შეზღუდვების ხარჯზე, პანდემიის საწყის ეტაპზე, აფხაზეთში მოხერხდა ვირუსის გავრცელების შეკავება. თუმცა, ჩავარდნილი ტურისტული სეზონის გადასარჩენად 1 აგვისტოს რუსეთთან „საზღვარი“ გაიხსნა, რასაც ინფიცირებულთა რაოდენობის მკვეთრი მატება მოჰყვა. 2020 წლის ბოლოსთვის ინფიცირებულთა საერთო რაოდენობამ 9 ათასს მიაღწია. საახალწლოდ კორონავირუსი დაუდასტურდათ ბჟანიას და ანქვაბსაც, რომლის ჯანმრთელობის მდგომარეობა იმდენად გაუარესდა, რომ მისი მკურნალობის პასუხისმგებლობა აფხაზეთში ვერ აიღეს და იგი მოსკოვის კლინიკაში გააგზავნეს.
პანდემიამ კიდევ ერთხელ გამოააშკარავა აფხაზეთში ჯანდაცვის სისტემის სავალალო მდგომარეობა. არასათანადო ინფრასტრუქტურისა და სპეციალისტების ნაკლებობის პირობებში, დე ფაქტო მთავრობამ დახმარება რუსეთს სთხოვა. მედიკამენტებისა და სპეციალისტებით დახმარების გარდა, რუსეთის თავდაცვის სამინისტრომ სოხუმში საველე ჰოსპიტალიც კი გახსნა, რომელიც დღემდე მუშაობს.
„საზღვრების“ ჩაკეტვამ მძიმე დარტყმა მიაყენა აფხაზურ ეკონომიკას და განსაკუთრებით ტურისტულ სექტორს. ტურიზმის სექტორმა ვერ მიიღო დაგეგმილი შემოსავლები. პანდემიის გამო შეფერხებით მიმდინარეობდა რუსული დაფინანსებით მიმდინარე საინვესტიციო პროგრამის ფარგლებში დაგეგმილი პროექტების განხორციელებაც.
ენერგოკრიზისი და კრიპტოვალუტა
პანდემიით გამოწვეული ეკონომიკური გამოწვევების ფონზე, აფხაზეთის დე ფაქტო ხელისუფლებისთვის დამატებით თავის ტკივილად იქცა ენერგოკრიზისი. საქართველოსა და აფხაზეთის დე ფაქტო ხელისუფლებას შორის არსებული არაფორმალური შეთანხმების საფუძველზე, აფხაზეთი ენგურჰესის მიერ გამომუშავებული ელექტროენერგიის 40%-ს მოიხმარს. აფხაზეთში მცხოვრები მოსახლეობისთვის ეს დენი პრაქტიკულად „უფასოა“. „უფასო“ ელექტროენერგიით ისარგებლეს „საქმოსნებმაც“, რომლებმაც კრიპტოვალუტის წარმოება, რაც დიდი რაოდენობით ელექტროენერგიას მოითხოვს, სარფიან ბიზნესად აქციეს.
ენერგოკრიზისის დასაძლევად დე ფაქტო მთავრობა იძულებული გახდა ელექტროენერგიის მიწოდებაზე გრაფიკი დაეწესებინა და კრიპტოვალუტის წარმოება დროებით შეეჩერებინა (ამის მიუხედავად, კრიპტოვალუტის წარმოება სრულად მაინც ვერ შეჩერდა). სოხუმს „მაშველ რგოლად“ ისევ რუსეთი მოევლინა, რომელმაც კრიზისის პერიოდში აფხაზეთის ტერიტორიაზე ელექტროენერგიის მიწოდება უზრუნველყო. რუსული ენერგიის იმედზეა აფხაზეთის დე ფაქტო მთავრობა 2021 წელსაც, როდესაც სადერივაციო გვირაბის რეაბილიტაციის გამო აფხაზეთი რამდენიმე თვე ვერ მიიღებს ელექტროენერგიას ენგურჰესიდან.
ბჟანიას ვიზიტები რუსეთში და შეხვედრა პუტინთან
ბჟანია „პრეზიდენტის“ რანგში ოფიციალური ვიზიტით რუსეთში შვიდჯერ იმყოფებოდა. პირველი ხუთი ვიზიტის შესახებ მედიაში მწირი ინფორმაცია გავრცელდა. ბჟანიას გასაიდუმლოებულმა ვიზიტებმა გააჩინა ეჭვი, რომ რუსეთის პრეზიდენტი უარს ამბობდა მასთან პირისპირ შეხვედრაზე. საბოლოოდ, ბჟანიას პუტინთან პირისპირ შეხვედრა მხოლოდ 12 ნოემბერს მოხერხდა, მთიანი ყარაბაღის მეორე ომის დამთავრებიდან მალევე. რამდენიმე დღეში ცნობილი გახდა, რომ ამავე დღეს ხელი მოეწერა  რუსეთსა და აფხაზეთს შორის ერთიანი სოციალური და ეკონომიკური სივრცის ფორმირების პროგრამას. ყველაზე დატვირთული მეშვიდე ვიზიტი იყო, როდესაც ბჟანია წინასაახალწლოდ რუსეთის მთავრობის არაერთ წარმომადგენელს შეხვდა. შეხვედრების მთავარი მიზანი 12 ნოემბერს მიღწეული შეთანხმების განხორციელებასთან დაკავშირებული საკითხების განხილვა იყო.
12 ნოემბრის შეთანხმება და მეტი ინტეგრაცია
12 ნოემბერს დამტკიცებული რუსეთსა და აფხაზეთს შორის ერთიანი სოციალური და ეკონომიკური სივრცის ფორმირების პროგრამის ფარგლებში, 2-3 წლის განმავლობაში 45 ღონისძიების განხორციელებაა დაგეგმილი. ამ პერიოდში უნდა მოხდეს კანონმდებლობის ჰარმონიზაცია არაერთ სფეროში: ეკონომიკა, ფინანსები (საბიუჯეტო და საგადასახადო პოლიტიკა, საგარეო-ეკონომიკური და საბანკო საქმიანობა, ინვესტიციების დაცვა, საბაჟო სამართალი), ენერგეტიკა, სოციალური სფერო (მედიცინა, განათლება, სოციალური დაცვა).
ღონისძიებების დიდი ნაწილი ისე განხორციელდება, რომ საზოგადოება ვერ შეამჩნევს, თუმცა მათ შორის აუცილებლად უნდა გამოვარჩიოთ ორი საკითხი, რომლის გადასაწყვეტად ბჟანიას გუნდს 2021 წელს დიდი ძალისხმევის გაღება მოუწევს. პირველი ორმაგი მოქალაქეობის საკითხია, რაც რუსეთის მოქალაქეებს აფხაზეთის „მოქალაქეობის“ მიღებისა და შემდგომში შიდა აფხაზურ პროცესებზე გავლენის შესაძლებლობას მისცემს. მეორე უძრავი ქონების შეძენის საკითხია. ამ ეტაპზე აფხაზეთის ტერიტორიაზე უძრავი ქონების შეძენის უფლება მხოლოდ აფხაზეთის „მოქალაქეებს“ აქვთ. ეს შეზღუდვა აფხაზური საზოგადოების შიშით არის განპირობებული, რომ მსგავსი შეზღუდვის არარსებობის პირობებში, მათზე უფრო შეძლებული რუსეთის მოქალაქეები, მათ შორის, ეთნიკურად ქართველები, შეძლებენ აფხაზეთის „ყიდვას“. ამ საკითხის გადაწყვეტას კრემლში დიდი ხანია ითხოვენ, მაგრამ აფხაზური საზოგადოებრივი აზრის მწვავე რეაქციის პირობებში, ვერც ერთმა დე ფაქტო პრეზიდენტმა ვერ გაბედა მოსკოვის მოთხოვნებზე დათანხმება. ამჯერად, როგორც ჩანს, რუსეთი უფრო ხისტი  იქნება თავის მოთხოვნებში და აფხაზეთში შექმნილ რთულ ვითარებას ამ საკითხში ბჟანიაზე ზეწოლისთვისაც გამოიყენებს.
გზავნილები თბილისს და ახალი „კონცეფცია“
2020 წელს ბჟანიამ და აფხაზეთის დე ფაქტო უშიშროების საბჭოს მდივანმა სერგეი შამბამ, ჟენევის ფორმატის გარდა, საქართველოსთან პირდაპირი დიალოგის შესაძლებლობაზე რამდენიმეჯერ განაცხადეს. მათი განწყობები აისახა 2020 წლის 4 დეკემბერს მიღებულ „აფხაზეთის რესპუბლიკის საგარეო პოლიტიკის კონცეფციაშიც“. „კონცეფციის“ თანახმად აფხაზური მხარე უშვებს შესაძლებლობას მოლაპარაკებების დამატებითი ფორმატი შეიქმნას, სადაც იმ საკითხებს განიხილავენ, რომლებიც ჟენევის ფორმატში ვერ გვარდება.
ბჟანიასა და შამბას განცხადებები შესაძლოა ერთგვარი სიგნალი იყოს, რომ აფხაზური მხარე მზად არის ქართულ მხარესთან ურთიერთობის განსხვავებული ფორმატი შემუშავდეს. თუმცა, ბჟანიას მზაობას, დიდი ალბათობით, ხელს შეუშლის შიდა აფხაზური წინააღმდეგობა და რუსეთი, რომელიც ქართულ-აფხაზური პირდაპირი ურთიერთობების განვითარებით არ არის დაინტერესებული.  შემაფერხებელ ფაქტორად ასევე შეიძლება იქცეს, თუკი თბილისიდან არ იქნება საპასუხო ნაბიჯები.
რა იქნება 2021-ში?
თუ 2020 წელს აფხაზეთის ახლადარჩეული დე ფაქტო ხელისუფლება არსებულ პრობლემებს მძიმე მემკვიდრეობით და პანდემიით ამართლებდა, 2021 წელს ეს არგუმენტები არ იქნება საკმარისი ადგილობრივი მოსახლეობისა და ოპონენტებისთვის. ბჟანიას პოლიტიკური მოწინააღმდეგეები, რომლებმაც ხაჯიმბას გადადგომის შემდეგ დროებით პასიური პოზიცია დაიკავეს, 2021 წელს შეეცდებიან არაერთი გამოწვევის წინაშე მდგარ ბჟანიას ხელისუფლებაზე ზეწოლა გააძლიერონ და საზოგადოების უკმაყოფილება პოლიტიკური რევანშისთვის გამოიყენონ.
შიდა პოლიტიკური თუ ეკონომიკური გამოწვევების გარდა, ბჟანიას დე ფაქტო მთავრობას რუსულ წნეხთან გამკლავებაც მოუწევს, რომელიც აფხაზეთისგან მეტ ინტეგრაციას და ორმხრივ ურთიერთობებში არსებული პრობლემური საკითხების (ორმაგი მოქალაქეობა, რუსეთის მოქალაქეებისთვის აფხაზეთში უძრავი ქონების შეძენის უფლება) დროულ გადაწყვეტას ითხოვს.

2020 Developments in Abkhazia: “Elections,” the Pandemic and Deeper Integration with Russia
2020 started with a political crisis in Abkhazia followed by the resignation of the de facto President, Raul Khajimba, and the calling of early “presidential elections.” The newly elected “president” faced difficult challenges as his “presidency” coincided with the new coronavirus pandemic. All significant developments during the year took place with the participation of Russia which by the end of the year demanded accelerated and deeper integration from the de facto government of Abkhazia. This article provides an overview of the important developments in Abkhazia in 2020.
Political Crisis and the Resignation of the “President”
The year 2020 started with a political crisis in Abkhazia. The culmination of the crisis was January 12 when the de facto President of Abkhazia, Raul Khajimba, who became the “president” in 2014 as a result of a similar crisis, was forced to resign due to growing domestic political pressure and mediation by Russian government officials. The Assistant to the President of Russia, Vladislav Surkov, and the Deputy Secretary of the Security Council of the Russian Federation, Rashid Nurgaliyev, who arrived in Abkhazia on a special mission to resolve the crisis, convinced Khajimba to resign and call early “elections.”
Early “Elections” and a New “President”
On March 22, 2020, early illegitimate presidential elections were held in Abkhazia. As expected, Aslan Bzhania, the leader of the United Opposition Forces, won the “elections.” He received 56.5% of the votes. Bzhania's victory over Khajimba was a kind of revenge for the 2014 events when the latter’s supporters forced the de facto President, Alexander Ankvab, to resign. Bzhania was Ankvab's team member. As a symbolic expression of revenge, Bzhania appointed Ankvab as the de facto prime minister who was unable to run in the elections due to age restrictions. Bzhania became the fifth de facto president of Abkhazia.
Pandemic and Challenges
Bzhania's “presidency” started amid the new coronavirus pandemic. Traffic with Russia was restricted to prevent the spread of the virus. Due to restrictions at the initial stage of the pandemic, the spread of the virus in Abkhazia was contained. On August 1, the “border” with Russia was opened to save the failed tourist season which led to a sharp increase in the number of infections. By the end of 2020, the total number of infected people reached 9,000. On New Year's Eve, Bzhania and Ankvab were tested positive for the coronavirus. The latter's state of health deteriorated so much that he was hospitalized in Moscow for treatment.
The pandemic has once again exposed the deplorable state of the healthcare system of Abkhazia with an inadequate infrastructure and a lack of specialists. At the request of the de facto government, Russia provided medical assistance and dispatched specialists to Abkhazia. In addition, the Russian Ministry of Defense opened a field hospital in Sokhumi which is still operating.
The closure of the “borders” dealt a severe blow to the economy of Abkhazia. The local tourism sector failed to receive the anticipated revenues. Due to the pandemic, the implementation of projects planned under the Russian-funded investment program was also delayed.
Energy Crisis and Cryptocurrency
Amid the economic challenges posed by the pandemic, the energy crisis has become an additional headache for the de facto government of Abkhazia. According to an informal agreement between Georgia and the de facto authorities of Abkhazia, Abkhazia consumes 40% of the electricity generated by the Enguri HPP. The population living in Abkhazia gets the electricity practically for “free.” “Businessmen” who turned the production of cryptocurrency into a profitable business also use the “free” electricity. A large amount of energy is required to produce cryptocurrency.
To overcome the energy crisis, the de facto government had to set a schedule for electricity supply and temporarily suspend the production of cryptocurrency (however, the production of cryptocurrency was not completely stopped). Russia has once again emerged as a “lifeline” for Sokhumi providing electricity to Abkhazia during the crisis. The de facto government of Abkhazia hopes that Russia will assist during an energy shortage in 2021 which will be caused by a shut-down of the Enguri HPP for several months due to the rehabilitation of the diversion tunnel.
Bzhania’s Visits to Russia and Meeting with Putin
Bzhania as “president” paid seven official visits to Russia. Little information was available in the media about the first five visits. Bzhania's clandestine visits raised suspicions that the Russian president refused to meet him face-to-face. Finally, Bzhania met with Putin on November 12, shortly after the end of the second Nagorno-Karabakh war. As reported later, a new integration program for the formation of a common social and economic space between Russia and Abkhazia was signed on the same day. Bzhania’s seventh visit was particularly busy. During the visit, he met with several representatives of the Russian government before the New Year. The main purpose of the meetings was to discuss issues related to the implementation of the November 12 agreement.
November 12 Agreement and Deeper Integration
Within the framework of the program for the formation of a common social and economic space between Russia and Abkhazia, approved on November 12, 45 events are planned for a two-to-three year period. During this time, legislation should be harmonized in a number of fields:  economics, finance (budget and tax policy, foreign economic and banking activities, investment protection, customs law), energy and the social sphere (medicine, education, social protection).
The implementation of most of the planned activities will not attract public attention but two that we would like to highlight will require a lot of effort from Bzhania’s team in 2021. The first is the issue of dual citizenship which will allow Russian citizens to obtain “citizenship” of Abkhazia – an opportunity to influence internal processes in the de facto republic. The second is the issue of purchasing real estate. At this stage, only Abkhaz “citizens” have the right to buy real estate in Abkhazia. The restriction was introduced as local society feared that wealthier citizens of Russia, including ethnic Georgians, would “buy” Abkhazia. The Kremlin has long called for a solution to this issue but facing the negative reaction of the Abkhaz people, no de facto president dared to comply with Moscow's demands. This time, it looks like Russia will be tougher in its demands and will take advantage of the difficult situation in Abkhazia to put pressure on Bzhania.
Messages to Tbilisi and a New “Concept”
In 2020, Bzhania and Sergey Shamba, the Secretary of the de facto Security Council of Abkhazia, in addition to the Geneva discussions, repeatedly announced the possibility of a direct dialogue with Georgia. Their sentiments were also reflected in the Foreign Policy Concept of the Republic of Abkhazia adopted on December 4, 2020. According to the concept, the Abkhaz side allows the creation of an additional format of negotiations to discuss the issues not resolved within the framework of the Geneva talks.
The statements of Bzhania and Shamba may be a signal that the Abkhaz side is ready to develop a different format of relations with the Georgian side. However, Bzhania's readiness will most likely be hindered by internal resistance in Abkhazia as well as by Russia which is not interested in developing direct relations between Georgia and Abkhazia. The lack of countermeasures from Tbilisi may also be a deterrent.
Forecast for 2021
If the newly elected de facto government of Abkhazia justified the existing problems in 2020 by the severe legacy from previous government and the pandemic, these arguments will not be sufficient for the local population and opponents in 2021. Bzhania's political opponents, who have taken a temporary passive stance since Khajimba's resignation, will try to step up pressure on Bzhania's government in 2021 and use public discontent for political revenge.
In addition to internal political or economic challenges, the de facto government of Bzhania will also have to deal with Russian pressure which calls for more integration from Abkhazia and a timely solution to problematic issues in bilateral relations (dual citizenship, the right of Russian citizens to purchase real estate in Abkhazia).