ნატოს სამიტი ვილნიუსში: შედეგები და სამომავლო პერსპექტივები
11-12 ივლისს ვილნიუსში გამართული ნატოს სამიტისადმი ინტერესიც დიდი იყო და მოლოდინიც. ყველასთვის ცხადი იყო, რომ უკრაინის თემა მთავარი იქნებოდა, თუმცა, კონკრეტული გადაწყვეტილებების შესაძლებლობებზე საუბარმა, სხვადასხვა ვერსიების განხილვამ და შესაძლო შედეგების პროგნოზირებამ ვილნიუსის სამიტის მნიშვნელობა მაქსიმუმამდე გაზარდა. პირადად უკრაინის პრეზიდენტი და მისი ადმინისტრაციის პოზიცია  არაერთ განცხადებაში გამოიკვეთა: „ჩვენ გვესმის, რომ ახლა ომია და უკრაინას ნატოში ვერავინ მიიღებს, მაგრამ ჩვენ გვჭირდება მკაფიო სიგნალები, საგზაო რუკა და სავარაუდო ვადები მიწვევასა და გაწევრიანებასთან დაკავშირებით“. თავის მხრივ, ალიანსის წევრები უფრო იხრებოდნენ მრავალწლიანი სამხედრო დახმარების თაობაზე გადაწყვეტილების გამოცხადებისკენ და თავს იკავებდნენ გაწევრიანების ან მოწვევის შესახებ რაიმე კონკრეტულის თქმისგან. კულუარებში სხვადასხვა ქვეყანა სახელდებოდა, რომლებიც ეწინააღმდეგებოდნენ რაიმე კონკრეტული დაპირების გამოცხადებას. ოფიციალურად არსად თქმულა, მაგრამ მინიშნება იყო ამერიკის შეერთებულ შტატებსა და გერმანიაზე. გამორიცხვის მეთოდით შეიძლება ვივარაუდოთ, რომ სწორედ ეს ორი ქვეყანა უშლიდა ხელს კონსენსუსის მიღწევას, ვინაიდან ნატოს 23 წევრმა სახელმწიფომ ხელი მოაწერა უკრაინასთან ერთობლივ ორმხრივ დეკლარაციას უკრაინის ნატოში გაწევრიანების მხარდაჭერის თაობაზე, უშუალოდ სამიტამდე 2-3 დღით ადრე კი პრეზიდენტ ზელენსკის ანკარაში ვიზიტის დროს პრეზიდენტმა ერდოღანმა განაცხადა, რომ უკრაინა იმსახურებს ნატოს წევრობას, დარჩენილ 7 წევრს შორის კი იყო აშშ და გერმანია.
გარდა უშუალოდ მოწვევისა თუ გაწევრიანებისა, სხვა საკითხებთან დაკავშირებითაც იყო აზრთა სხვადასხვაობა და ინტენსიური დიპლომატიური მუშაობა. კერძოდ, ერთ-ერთ კომპრომისულ შეთავაზებად უკრაინისთვის განიხილებოდა ეგრეთ წოდებული ისრაელის ტიპის მრავალწლიანი სამხედრო დახმარება ნატოში მიწვევის სანაცვლოდ. ამასთან დაკავშირებითაც უკრაინის ხელისუფლებამ ძალიან მკაფიოდ აღნიშნა, რომ ვერავითარი სხვა ტიპის უსაფრთხოების გარანტია ვერ იქნებოდა მისთვის მისაღები, გარდა უკრაინის ნატოში წევრობისა. ვფიქრობ, მათ სასარგებლოდ ბევრი არგუმენტი იყო ამ მხრივ. გარდა ამისა, განიხილებოდა უკრაინისთვის გაწევრიანების სამოქმედო გეგმის, ანუ მაპის, ვალდებულების მოხსნის საკითხიც, რაც შეამოკლებდა ნატოში გაწევრიანების გზას. არც ამასთან დაკავშირებით იყო კონსენსუსი ალიანსის წევრებს შორის. მაგალითად, დიდი ბრიტანეთი მხარს უჭერდა, ხოლო ამერიკის შეერთებული შტატები წინააღმდეგი იყო. თავისი პოზიციები ღიად დააფიქსირეს როგორც დიდი ბრიტანეთის საგარეო მდივანმა ჯეიმს კლევერლიმ, ისე ამერიკის პრეზიდენტმა ჯოზეფ ბაიდენმა.
ამდენად, როგორც მოსალოდნელი იყო, ყველაზე დრამატული აღმოჩნდა უკრაინის საკითხის ირგვლივ მსჯელობა და გადაწყვეტილების მიღება. პირველი ინფორმაცია, რაც გავრცელდა, იყო დმიტრო კულებას ტვიტი, რომლის თანახმად, ხანგრძლივი კონსულტაციების შემდეგ ალიანსი შეთანხმდა, რომ უკრაინა ნატოში მაპის გარეშე გაწევრიანდებოდა. ასეთივე მკაფიო ნამდვილად არ იყო ნატოს გენერალური მდივნის განცხადება („ვაგრძელებთ საუბარს ამასთან დაკავშირებით“), რამაც ცხადყო, რომ საკითხი  არ იყო ბოლომდე გადაწყვეტილი. თუმცა, გამომდინარე იქიდან, რომ არ იყო კონსენსუსი უკრაინის ნატოში მიწვევის ვადებთან დაკავშირებით, ალიანსის ყველა წევრი, ამერიკის ჩათვლით, დათანხმდა მაპის ამოღებას. ეს გადაწყვეტილება დაფიქსირდა საბოლოო კომუნიკეშიც და განცხადებებშიც, რომელიც გააკეთეს ნატოს გენმდივანმა და ამერიკის პრეზიდენტმა პრეს-კონფერენციების დროს.
როგორც ჩანს, უკრაინის ხელმძღვანელობა არ ჯერდებოდა მიღწეულს და სურდა კონკრეტული პასუხის მიღება მიწვევის ვადებთან დაკავშირებით. პრეზიდენტ ზელენსკის სამიტზე ჩასვლამდე გაკეთებული განცხადება საკმაოდ ხისტი იყო; იმდენადაც კი, რომ შემხვედრი განცხადებებიც გაკეთდა და საკმაოდ უხერხული დაძაბულობა გამოიწვია სამიტზე. წევრი ქვეყნების ლიდერები (მაგ., პრეზიდენტი მაკრონი) და ცალკეული წარმომადგენლები (თეთრი სახლის წარმომადგენელი სტრატეგიული კომუნიკაციის საკითხებში ჯონ კირბი) გაგებით ეკიდებოდნენ უკრაინის გულისწყრომას, ხოლო ნაწილი (დიდი ბრიტანეთი თავდაცვის მდივანი ბენ უოლესი) ითხოვდა უფრო დიდ მადლიერებას გაწეული სამხედრო დახმარებისთვის. თუმცა, საბოლოო ჯამში, თავად ზელენსკიმ განმუხტა ვითარება, როდესაც განაცხადა, რომ მიწვევაზე კონკრეტული პასუხი იქნებოდა იდეალური, მაგრამ სამიტზე მიღებული გადაწყვეტილებები კარგ შედეგად უნდა ჩაითვალოს და ის მადლიერია იმ დახმარებისთვის, რომელსაც ალიანსი უწევს უკრაინას.
გარდა მაპის ვალდებულების მოხსნისა, უკრაინამ მიიღო ნატო-უკრაინის საბჭოს ფორმატი, რასაც დიდ მნიშვნელობას ანიჭებენ თავად ნატოში. პირველი ასეთი ფორმატის სამიტის დროს და მის შემდეგ გაკეთდა ბევრი იმედის მომცემი განცხადება უკრაინისთვის, ხოლო პრეზიდენტ ბაიდენთან შეხვედრის შემდეგ ზელენსკი ნამდვილად აღარ უნდა ყოფილიყო უკმაყოფილო, ვინაიდან ამერიკის პრეზიდენტმა ღიად დააფიქსირა მისი მტკიცე ნება და მზაობა უკრაინის ნატოში გაწევრიანებასთან დაკავშირებით. „სულმოუთქმელად ველით ჩვენს ოფიციალურ შეხვედრას, რომელზეც დავადასტურებთ თქვენს ნატოში მოპატიჟებას“.
სამიტის მსვლელობისას გადაწყდა, რომ ნატო ყოველწლიურად გამოყოფს 500 მილიონ დოლარს უკრაინისთვის არალეტალური მხარდაჭერის მიზნით, რაც გულისხმობს უკრაინის შეიარაღებული ძალების მომზადებას ნატოს სტანდარტებთან შესაბამისობაში მოსაყვანად. აგრეთვე, წევრი და არაწევრი (ავსტრალია) ქვეყნების ლიდერებმა გააკეთეს განაცხადი უკრაინისთვის ახალი სამხედრო დახმარების პაკეტების შესახებ. კერძოდ, გერმანია დამატებით გადასცემს 2 ჰაერსაწინააღმდეგო თავდაცვის სისტემა „პეტრიოტს“, 40 ჯავშანმანქანა „მარდერს“ და 25 ტანკს „ლეოპარდ 1 ა5“ (ჯამში, გერმანული დახმარება 700 მილიონ დოლარს შეადგენს); საფრანგეთი გადასცემს შორ მანძილზე (400 კმ) მოქმედ სკალპის ტიპის რაკეტებს (ბრიტანული „შტორმ შედოუს“ ანალოგი); კანადა – 410 მილიონი დოლარის დახმარებას; დიდი ბრიტანეთი – 65 მილიონი დოლარის დახმარებას და 30 ჯავშანმანქანა „ბუშმასტერს“ – ავსტრალია.
სამიტის დროს უკრაინის თავდაცვის მინისტრთან ნატოს 11 წევრი სახელმწიფოს თავდაცვის უწყების ხელმძღვანელმა მოაწერა ხელი ამერიკულ ფ-16-ებზე უკრაინელი პილოტების მომზადების აგვისტოდან დაწყების შესახებ. მოგვიანებით უსაფრთხოების საკითხებში ამერიკის პრეზიდენტის მრჩეველმა ჯეიკ სალივანმა განაცხადა, რომ ეს თვითმფრინავები, სავარაუდოდ, უკრაინას ევროპელი მოკავშირეების მარაგებიდან გადაეცემა, ხოლო უკრაინის საგარეო საქმეთა მინისტრმა დმიტრო კულებამ გამოთქვა ვარაუდი, რომ უკრაინის შეიარაღებაში ამერიკული ფ-16-ები 2024 წლის 1-ლი კვარტლის ბოლომდე გამოჩნდება.
ამ დახმარებების და მხარდაჭერის დაგვირგვინება იყო დიდი შვიდეულის ქვეყნების მიერ შეთანხმებული ერთობლივი დეკლარაცია, რომელიც გულისხმობს დემოკრატიული მსოფლიოს 7 ყველაზე ძლიერი ეკონომიკის მქონე ქვეყნის ვალდებულებას, მიაწოდონ უკრაინას ყველა საჭირო შეიარაღება, დაეხმარონ მას შეიარაღებული ძალების წვრთნაში, ითანამშრომლონ სადაზვერვო ინფორმაციის გაცვლასა და კიბერუსაფრთხოების მიმართულებით. აუცილებლად უნდა აღინიშნოს, რომ როგორც საბოლოო კომუნიკეში, ისე დიდი შვიდეულის დეკლარაციაში და ცალკეული ლიდერების განცხადებებში ღიად აღინიშნა უკრაინაში კორუფციასთან ბრძოლისა და სახელმწიფო მართვის ინსტიტუტების რეფორმების წარმატებით განხორციელების განსაკუთრებული მნიშვნელობა.
უკრაინის პრეზიდენტმა ძალიან მაღალი შეფასება მისცა დიდი შვიდეულის ამ გადაწყვეტილებას და გამოთქვა იმედი, რომ ეს იქნება საფუძველი მომავალი ორმხრივი უსაფრთხოების გარანტიის შეთანხმებების ხელმოწერისთვის. ამდენად, მთლიანობაში, უკრაინისთვის ვილნიუსის სამიტი ნამდვილად წარმატებულად უნდა ჩაითვალოს.
უკრაინის საკითხის გარდა, 2 დიდი თემა იყო, რომლის თაობაზე შეთანხმების მიღწევას განსაკუთრებული მნიშვნელობა ჰქონდა ალიანსისთვის. რთული სათქმელია, რომელი უფრო მნიშვნელოვანი იყო, მაგრამ მედიასივრცეში უფრო მეტი ყურადღება ნამდვილად შვედეთის ნატოში გაწევრიანებაზე თურქეთის თანხმობის მიღწევას ეთმობოდა და ამაში დიდი წვლილი პირადად თურქეთის პრეზიდენტ ერდოღანს მიუძღვის. მან ძალიან ოსტატურად „აწია“ თამასა სამიტამდეც და უშუალოდ სამიტზეც, რათა კიდევ უფრო მეტად მნიშვნელოვანი ყოფილიყო მისი თანხმობა და, პირდაპირ ვთქვათ, უფრო მეტი მიეღო სანაცვლოდ. მეორე საკითხი, რომელსაც ასევე დიდი მნიშვნელობა ენიჭებოდა, იყო თავდაცვისა და შეკავების სტრატეგიული გეგმის შემუშავებაზე გადაწყვეტილების მიღება. როგორც მოგეხსენებათ, ნატოს უელსის სამიტზე 2014 წელს გადაწყდა, რომ 10 წლის ვადაში ყველა წევრმა-ქვეყანამ უნდა შეასრულოს თავდაცვაზე მშპ-ის 2%-ის დახარჯვის ვალდებულება. უკრაინაში რუსეთის სრულმასშტაბიანი აგრესიის დაწყებამ, უკრაინის ბრძოლამ და ომის მიმდინარეობამ ყველა ქვეყანას ნათლად დაანახა, რომ მათი უმეტესობა არ იყო მზად თავდაცვისა და შეკავებისთვის. საბჭოთა კავშირის დაშლამ და ცივი ომის დასრულებამ ნატოს წევრი ქვეყნები მოადუნა და გაათამამა. წლების მანძილზე მცირდებოდა ხარჯები თავდაცვასა და შეიარაღებაზე. ამიტომაც, როდესაც ალიანსმა მიიღო პრინციპული გადაწყვეტილება უკრაინისთვის სამხედრო მხარდაჭერის თაობაზე, სულ მალე მოკავშირეებმა აღმოაჩინეს, რომ მათი შეიარაღების და ამუნიციის მარაგები ცოტა  ხანში დადგებოდა ამოწურვის საფრთხის წინაშე. შესაბამისად, თავდაცვისა და შეკავების სტრატეგია საჭიროებდა ალიანსის წევრების პრინციპულ გადაწყვეტილებას.
უკვე თამამად შეიძლება ითქვას, რომ ამ მხრივ სამიტი ნამდვილად წარმატებული იყო.   ოფიციალურ გახსნამდე 1 დღით ადრე ნატოს გენმდივანი, თურქეთის პრეზიდენტი და შვედეთის პრემიერი ერთმანეთს ვილნიუსში შეხვდნენ და 3-საათიანი მოლაპარაკებების შემდეგ განაცხადეს, რომ თურქეთის პრეზიდენტი უმოკლეს ვადაში გაგზავნის თურქეთის საკანონმდებლო ორგანოში სარატიფიკაციო სიგელს და თავად მიიღებს მონაწილეობას პროცესის წარმატებით და სწრაფად დასრულებაში. აქვე გეტყვით, რომ  სამიტის მომდევნო დღეებში იყო სარატიფიკაციო პროცედურის გავლის მოლოდინი, თუმცა პრეზიდენტმა ერდოღანმა სამიტის დასრულების შემდეგ განაცხადა, რომ თურქეთის პარლამენტი არ შეიკრიბებოდა ოქტომბრამდე და, შესაბამისად, იმ დრომდე არც რატიფიკაცია მოხდება. არ უნდა დაგვავიწყდეს, რომ უნგრეთის პარლამენტმა ასევე უნდა გაუკეთოს რატიფიცირება ამ დოკუმენტს და ისიც საშემოდგომო სესიაზე გეგმავს ამ პროცედურის გავლას. ნებისმიერ შემთხვევაში, საკითხი გადაწყვეტილია და შვედეთი შემოდგომაზე ნატოს 32-ე წევრი გახდება. გადამეტების გარეშე შეიძლება ითქვას, რომ შვედეთი, მისი სამხედრო მომზადების და ნატოსთან თავსებადობის დონით, სამხედრო-სამრეწველო კომპლექსის სიძლიერით, ეკონომიკური მდგომარეობით და დემოკრატიულობის ხარისხით ნამდვილად დიდი შენაძენია გლობალური გამოწვევების წინაშე მყოფი ჩრდილოატლანტიკური ალიანსისთვის.
ოფიციალურად არ დადასტურებულა, უფრო მეტიც, ორივე მხარე უარყოფს პირდაპირ ბმას, მაგრამ, როგორც ამბობენ, შვედეთის გაწევრიანებაზე თანხმობის სანაცვლოდ თურქეთმა უნდა მიიღოს ამერიკის თანხმობა ახალი თვითმფრინავების ფ-16-ების შეძენასა და არსებულის მოდერნიზებაზე. პროცესი დაძრულია კონგრესში და, მაღალი ალბათობით, ეს საკითხი დადებითად გადაწყდება.
თავდაცვის და შეკავების გენერალურ გეგმასთან დაკავშირებით სამიტზე მიღწეული შეთანხმება შეფასდა, როგორც ისტორიული, ვინაიდან ასეთი მასშტაბის თავდაცვითი ღონისძიებების შესახებ შეთანხმება პირველად შედგა საბჭოთა კავშირის დაშლის შემდეგ (300 ათასი სამხედრო მოსამსახურე მაღალი მზადყოფნის რეჟიმში, დამატებითი საზღვაო და საჰაერო საშუალებები და ა.შ.), ხოლო თავდაცვის ხარჯებზე მშპ-ის 2%-ის მინიმალურ ზღვრად განსაზღვრა სწორედ რუსეთის უკრაინაში სრულმასშტაბიანი აგრესიის „დამსახურებით“ გადაწყდა და სხვა შემთხვევაში ეს არ მოხდებოდა.
კიდევ ერთი საკითხი, რომელიც, წესით, ვილნიუსის სამიტზე უნდა ყოფილიყო გადაწყვეტილი, ვერ შეთანხმდა სამიტამდე ცოტა ხნით ადრე. კერძოდ, ეს ეხებოდა ახალი გენერალური მდივნის არჩევას. 3 ძირითად კანდიდატს შორის, რომლებიც განიხილებოდა, იყვნენ დანიისა და ესპანეთის პრემიერ-მინისტრები და დიდი ბრიტანეთის თავდაცვის მინისტრი. კონსენსუსი ვერ შედგა და საკითხიც მარტივად გადაწყდა: იენს სტოლტენბერგს კიდევ 1 წლით გაუგრძელდა უფლებამოსილება ნატოს გენერალური მდივნის თანამდებობაზე. სამიტის დაწყებამდე გაჩნდა ცნობებიც, რომ ჯო ბაიდენი მხარს უჭერს ევროპული კომისიის პრეზიდენტის ურსულა ფონ დერ ლეიენის კანდიდატურას, თუმცა თავად ქალბატონი ფონ დერ ლეიენი თავს იკავებს ამ შეთავაზებაზე. მას კიდევ აქვს 1 წელი ევროკომისიის პრეზიდენტის თანამდებობაზე და, შესაბამისად, ნატოს გენმდივნის პოსტზე მისი კანდიდატურის განხილვაზე დასაფიქრებლად.
რაც შეეხება საქართველოს, საბოლოოო კომუნიკეს საქართველოსადმი მიძღვნილ პუნქტში დაფიქსირდა საქართველოს ნატოში გაწევრიანების შესახებ 2008 წლის ბუქარესტის სამიტზე მიღებული გადაწყვეტილების ერთგულება, ხოლო გაწევრიანების კონტექსტში კვლავ აუცილებელ პირობად აღინიშნა საქართველოსთვის მაპის მინიჭება. საყურადღებო სიახლეს წარმოადგენს ჩანაწერი რეფორმების განხორციელების განსაკუთრებული მნიშვნელობის შესახებ. კერძოდ, ხაზი გაესვა რეფორმების განხორციელებისთვის ნატოსთან თანამშრომლობის ყველა ინსტრუმენტის გამოყენების მნიშვნელობას. ჩემი აზრით, პოლიტიკური ნების არსებობის შემთხვევაში, სამიტამდე კარგა ხნით ადრე საჭირო სამუშაოს ჩატარება და რეფორმების გატარების კუთხით პროგრესის მიღწევა გააჩენდა კარგ შანსებს იმისა, რომ ჩვენც მიგვეღო გაუმჯობესებული ჩანაწერი ნატოს საბოლოო კომუნიკეში.
ჩემი აზრით, საერთო ჯამში, სამიტი იყო წარმატებული. ვფიქრობ, რომ მოლოდინი  გარკვეულწილად გადაჭარბებული იყო, თუმცა შედეგები მაინც აღმოჩნდა მნიშვნელოვანი და ხელშესახები.
მომავალ წელს საიუბილეო, 75-ე სამიტი გაიმართება ვაშინგტონში, ხოლო 2025 წელს – ნიდერლანდებში. პრეზიდენტ ზელენსკის განცხადებით, უკრაინა შეძლებს 2024-ში რუსეთზე გამარჯვების მიღწევას, რაც გარდაუვალს გახდის უკრაინის ნატოში გაწევრიანების საკითხს. იმედი უნდა ვიქონიოთ, რომ მიმდინარე წელს ომში სასიკეთო გარდატეხა დადგება და უკრაინის ნატოში მიწვევა მართლაც რეალობად იქცევა მომავალ სამიტზე.

NATO Summit in Vilnius: Results and future perspectives
The NATO summit held in Vilnius on July 11-12 drew great interest and much anticipation in the lead up to the event. Everyone understood that the topic of Ukraine would be at the epicenter of the talks, and possible specific solutions, discussions of the various developments, and predictions on the potential results only served to increase the importance of the Vilnius summit. While the position of the President of Ukraine and his administration was clearly outlined: "We understand that now there is a war and no one will accept Ukraine in NATO, but we need clear signals, a road map, and an approximate time frame regarding the invitation and membership," alliance members chose to stick to their decision on multi-year military aid, refraining from making any commitment to Ukraine’s accession or to offer an invitation. Backstage, various countries were named as being opposed to any specific promise for Ukraine, and while it was not officially stated, the United States of America and Germany were at the top of the list of suspects. Using the method of exclusion, it can be assumed that precisely these two countries prevented the reaching of a consensus, since 23 NATO member states signed a joint bilateral declaration with Ukraine supporting Ukraine's accession to NATO, and 2-3 days before the summit, during President Zelensky's visit to Ankara, President Erdoğan said that Ukraine deserves NATO membership. Among the remaining 7 members were the USA and Germany.
Besides the issues of invitation and membership, there were differences of opinion and intensive diplomatic work regarding other matters also. In particular, one of the compromising offers for Ukraine was so-called Israeli-type multi-year military assistance in exchange for an absence of invitation to NATO. In this regard, the Ukrainian authorities very clearly stated that no other type of security guarantee would be acceptable to them than Ukraine's membership in NATO. I think many factors supported their argument in this regard. In addition, the question of removing the membership action plan or “MAP” obligation for Ukraine's accession was also discussed, which would have shortened the path to joining NATO. There was no consensus among the members of the alliance on this issue either. For example, Great Britain was in favor and the United States of America was against - both British Foreign Secretary James Cleverley and American President Joseph Biden openly stated their positions.
Thus, as anticipated, the discussion and decision-making around the issue of Ukraine turned out to be the most dramatic. The first information spread was via Dmytro Kuleba's tweet, according to which, after long consultations, the alliance agreed that Ukraine would join NATO without the MAP. The NATO Secretary General's statement ("we are continuing to talk about this") was not as clear, which made it obvious that the issue was not fully resolved. However, due to the fact that there was no consensus on the time frame for Ukraine's invitation to NATO, all members of the alliance, including the United States, agreed to remove the MAP. This decision was recorded in the final communiqué and in the statements made by the NATO Secretary General and the President of the USA during press conferences.
Apparently, the leadership of Ukraine was not satisfied and wanted specifics regarding the timing of the invitation. President Zelensky's statement before arriving at the summit was rather rigid, so much so that reciprocal statements were made and caused quite uncomfortable tension at the summit. Leaders of the member states (e.g. President Macron) and individual representatives (White House Strategic Communications Coordinator John Kirby) sympathized with Ukraine's discontent, while others (UK Defense Secretary Ben Wallace) demanded more gratitude for military aid. However, in the end, Zelensky himself defused the situation, saying that a concrete response on the invitation would be ideal, but the decisions made at the summit should be considered a good result, and he is grateful for the assistance that the alliance provides to Ukraine.
In addition to the removal of the MAP commitment, Ukraine adopted the format of the NATO-Ukraine Council, to which NATO itself attaches great importance. During and after the summit of the first such format, many promising statements were made for Ukraine, and after the meeting with President Biden, Zelensky should not have been dissatisfied, since the American president openly stated his strong will and readiness on Ukraine’s accession to NATO. "We eagerly await our official meeting where we will confirm the invitation to NATO."
During the summit, it was decided that NATO will allocate 500 million dollars annually for non-lethal support to Ukraine, which involves training the Ukrainian armed forces to bring them in line with NATO standards. Further, the leaders of both member and non-member countries (Australia) have applied for new military aid packages for Ukraine. In particular, Germany will additionally transfer two Patriot anti-aircraft defense systems, 40 Marder armored vehicles and 25 Leopard 1 A5 tanks (bringing the total German aid so far to 700 million dollars); France will transfer long-range (400 km) SCALP-type missiles (similar to the British Storm Shadow); Canada 410 million dollars in aid; Great Britain 65 million dollars, and 30 Bushmaster armored vehicles from Australia.
During the summit with the Minister of Defense of Ukraine, the heads of the defense agencies of 11 NATO member states signed the agreement to start the training of Ukrainian pilots on American F-16s from August. Later, US President's National Security Adviser Jake Sullivan said that these planes are likely to be delivered to Ukraine from the stocks of European allies, and Ukrainian Foreign Minister Dmytro Kuleba suggested that the US F-16s will appear in Ukraine's arsenal by the end of the 1st quarter of 2024.
The crown of this assistance and support was the joint declaration agreed by the G7 countries, which contains the commitment of the seven countries with the most powerful economies of the democratic world to provide Ukraine with all the necessary weapons, help to train its armed forces, and cooperation in the field of intelligence information exchange and cyber security. It must be noted that in the final communiqué, declaration of the G7, and in the statements of individual leaders, the special importance of Ukraine's fight against corruption and the successful implementation of reforms in the institutions of state was clearly noted.
The President of Ukraine highly appraised the decision of the G7, and expressed hope that it will be the basis for the signing of future bilateral security guarantee agreements. Thus, for Ukraine as a whole, the Vilnius summit should be considered a success.
In addition to the Ukraine issue, there were two big topics on which reaching an agreement was of particular importance for the alliance. It is difficult to say which was more important, but in the media space, more attention was definitely paid to obtaining Turkey's agreement on Sweden's NATO membership, and Turkish President Erdoğan personally made a big contribution to this- very skillfully "upping" the game both before and during the summit in order to make his consent even more important and, to put it bluntly, get more in return. The second issue, which was also of great importance, was the decision to develop a strategic plan for defense and deterrence. At the NATO Wales summit in 2014, it was decided that within 10 years, all member countries should fulfill the obligation to spend 2% of their GDP on defense. The start of full-scale Russian aggression in Ukraine, the struggle in Ukraine, and the course of the war made it clear to all countries that most were not ready for defense and deterrence. The collapse of the Soviet Union and the end of the Cold War emboldened the NATO member states and made them lose focus in this direction. Spending on defense and armaments has been steadily decreasing over the years. That is why, when the Alliance made the principle decision to extend military support to Ukraine, the Allies quickly discovered that their stockpiles of weapons and ammunition would soon be in danger of depletion. Accordingly, the defense and deterrence strategy required a principled decision on the part of the alliance members.
We can already safely declare that the summit was successful in this regard. One day before the official opening, the Secretary General of NATO, the President of Turkey, and the Prime Minister of Sweden met in Vilnius and, after three hours of negotiations, they announced that the President of Turkey will send the ratification certificate to the Turkish legislative body as soon as possible and will personally oversee the successful and quick completion of the process. There was an expectation that the ratification procedure would be passed in the following days of the summit, however, after the summit, President Erdoğan said that the Turkish Parliament would not meet until October and, therefore, the ratification would not take place until then. We must not forget that the Hungarian Parliament must also ratify this document, and it also plans to do so in the autumn session. All in all, the issue is resolved and Sweden will become the 32nd member of NATO in the autumn. Without exaggeration, it can be said that Sweden, with the level of its military training and compatibility with NATO, the strength of its military-industrial complex, its economic situation and degree of democracy, is a great addition for a North Atlantic Alliance facing such global challenges.
It has not been officially confirmed, and both sides deny a direct link, but it is said that in exchange for agreeing to Sweden's accession, Turkey will receive American approval for the purchase of new F-16 aircraft and the modernization of existing ones. The process has been moving through Congress and is highly likely to be resolved positively.
The agreement reached at the summit regarding the general plan of defense and deterrence was assessed as historic, since an agreement on defense measures of such a scale was made for the first time after the collapse of the Soviet Union (300,000 military personnel on high alert, additional naval and air assets, etc.), while the minimum limit of 2% of GDP on defense was decided on the "merit" of Russia's full-scale aggression in Ukraine; otherwise it would not have happened.
Another issue, one which was supposed to be decided at the Vilnius summit, could not be agreed upon shortly before the summit: the election of the new Secretary General. Among the three main candidates being considered were the Prime Ministers of Denmark and Spain, and the UK Defense Secretary. Consensus could not be reached, yet the issue was easily resolved: Jens Stoltenberg's tenure as NATO Secretary General was extended for another year. Before the start of the summit, there were also reports that Joe Biden supported the candidacy of Ursula von der Leyen, the president of the European Commission, although Mrs. von der Leyen herself refused the proposal. She still has one year left on her current position and, therefore, time to think about her candidacy for the post of NATO Secretary General.
As for Georgia, in the paragraph dedicated to Georgia in the final communique, the adherence to the decision taken at the 2008 Bucharest summit on Georgia's accession to NATO was recorded, and in the context of the accession, the granting of a MAP to Georgia was again reiterated as a necessary condition. Noteworthy is the reference to the importance of reform implementation, in particular, the importance of using all instruments of cooperation with NATO in terms of implementing said reforms. In my view, if the political will had been there, doing the necessary work well in advance of the summit and making progress on reforms would have given us a better record in the final NATO communique.
In my opinion, overall, the summit was a success. I think that the expectations were somewhat exaggerated, but the results turned out to be significant and tangible.
Next year, the 75th summit will be held in Washington, and in 2025 in the Netherlands. According to President Zelensky, Ukraine will be able to achieve victory over Russia in 2024, which will make the issue of Ukraine joining NATO inevitable. We should hope that this year the war will take a positive turn and Ukraine's invitation to NATO will indeed become a reality at the next summit.