რეალურია თუ არა ამერიკის უკრაინის ომით დაღლა?
რუსეთის ომი უკრაინაში კვლავაც რჩება დღევანდელი მსოფლიოს ერთ-ერთ მთავარ გეოპოლიტიკურ გამოწვევად. ომის პირველივე დღიდან უკრაინისათვის გაწეული დასავლეთის დახმარება საგრძნობლად გაიზარდა. ამასთან, შეშფოთება, დაიღალნენ თუ არა ომისგან აშშ და დასავლელი მოკავშირეები, რამდენიმე სტატიაში გაჟღერდა. გავრცელებული ინფორმაციით, აშშ-ის ზოგიერთმა ოფიციალურმა პირმა ხაზი გაუსვა ამ საკითხს ინტერვიუებში და აღსანიშნავია, რომ უკრაინელებიც წუხან, რომ მათი მხარდამჭერები არ დაღალოს ამ ომმა.
ომით დაღლის შესახებ მსჯელობა მომდინარეობს ამერიკული საზოგადოებრივი აზრის გამოკითხვებიდან, რომლებიც ჩაატარა ჩიკაგოს გლობალურმა საქმეთა საბჭომ, IPSOS-მა, Wall Street Journal-მა და რონალდ რეიგანის საპრეზიდენტო ფონდმა და ინსტიტუტმა. ამერიკელთა აბსოლუტური უმრავლესობა (60%-მდე) კვლავ უკრაინის გვერდით დგომასა და ამერიკული დახმარების გაწევას უჭერს მხარს. თუმცა, ამერიკელთა აზრი გაიყო იმასთან დაკავშირებით, უნდა მოუწოდოს თუ არა შეერთებულმა შტატებმა უკრაინას მშვიდობიანი შეთანხმებისკენ (47%, გაზრდილია ივლისის 38%-თან შედარებით) თუ უნდა გააგრძელოს კიევის დახმარება სადამდეც ის მას დასჭირდება (48%, შემცირებულია 2022 წლის ივლისის 58%-თან შედარებით). ამ საკითხში შესამჩნევია პარტიული განხეთქილება: რესპუბლიკელები უფრო მეტად არიან გაყოფილი, როდესაც საქმე მხარდაჭერას ეხება, ვიდრე დემოკრატები. რესპუბლიკელების მხოლოდ 33%-მა და დემოკრატთა 61%-მა დაუჭირა მხარი უკრაინის დახმარებას, სადამდეც ის მას დასჭირდება (50% და 68% ივლისში, შესაბამისად), ხოლო რესპუბლიკელების 63% მოუწოდებს უკრაინას მშვიდობიანი შეთანხმებისკენ (46% ივლისში). ეს რიცხვები მნიშვნელობას იძენს მას შემდეგ, რაც კევინ მაკკარტიმ და რესპუბლიკურმა პარტიამ 2022 წლის საპარლამენტო არჩევნებში მოიპოვა კონტროლი წარმომადგენლობით პალატაში.
ამ შედეგებიდან გამომდინარე, ჩნდება შემდეგი კითხვა: იზრდება თუ არა აშშ-ის დაღლა უკრაინის მხარდაჭერით რუსეთის წინააღმდეგ?
ასეთი შეხედულებები შეესაბამება რუსეთის ნარატივს, რომ დასავლეთი თანდათან შეამცირებს უკრაინის მხარდაჭერას. რუსეთს მიაჩნია, რომ უკრაინა დიდხანს არ დარჩება პრიორიტეტთა სიაში და ომით დაღლა, მათ შორის, შეშფოთება ენერგიის ფასებთან და შესაძლო ბირთვულ ესკალაციასთან დაკავშირებით, მომწიფდება. ამიტომ ომის გახანგრძლივება რუსეთის ინტერესებში შედის, რომ მოიკრიბოს ძალები და მოწინააღმდეგე გამოფიტოს. გარდა ამისა, პუტინი ხედავს გაჭიანურებულ კონფლიქტს, როგორც რუსული საზოგადოების კონსოლიდაციის გზას ეროვნული ლიდერის გარშემო. ამიტომ ომით დაღლა არის ნარატივი, რომლის გაყიდვაც რუსეთს სურს თავისი მიზნების განსახორციელებლად. მიუხედავად ამისა, რუსეთის მიდგომა გაჭიანურებული კონფლიქტებისადმი უკვე ცნობილია ამერიკელი პოლიტიკოსებისთვის. როდესაც წარსული გამოცდილება აშკარაა და ომი გრძელდება, შესაძლოა, წლები გავიდეს, სანამ ამერიკული საზოგადოების მხარდაჭერის შემცირებამ ნამდვილად გამოიწვიოს პოლიტიკის ცვლილება.
გამოკითხვები ყოველთვის ზუსტად არ ახდენდა გავლენას ამერიკის საგარეო საქმეებზე. გასულ საუკუნეშიც კი მიღწეული იქნა ფართო შეთანხმება („ალმონდ-ლიპმანის კონსენსუსი“) იმის თაობაზე, უნდა მიჰყვეს თუ არა აშშ-ის საგარეო პოლიტიკა საზოგადოებრივ გამოკითხვებს და საბოლოოდ ეს გამოკითხვები ჩაითვალა არაადეკვატურად, რომელთაც აკლია თანმიმდევრულობა და სტაბილურობა. ამასთან, 21-ე საუკუნეში, მიუხედავად წინა პრეზიდენტის ადმინისტრაციების პრეტენზიებისა, რომ „deep state” ხელს უშლის მათ საგარეო-პოლიტიკურ მიზნებს, ფაქტია, რომ ამერიკელებმა, უმეტესწილად, თავიანთ ლიდერებს უფრო მეტი თავისუფლება მისცეს საერთაშორისო, ვიდრე საშინაო საკითხებში.
აშშ დღემდე რჩება უკრაინის უსაფრთხოების უდიდეს პროვაიდერად და ეს ფაქტი ძირს უთხრის ომით დაღლის შესახებ ეჭვს. შეერთებულმა შტატებმა ყირიმის ანექსიის შემდეგ 29,9 მილიარდ დოლარზე მეტი გამოყო უსაფრთხოებისთვის, რათა დაეხმაროს უკრაინას „ტერიტორიული მთლიანობის შენარჩუნებაში, საზღვრების დასაცავად და ნატოსთან თავსებადობის გასაუმჯობესებლად“. 2020 წელს კონგრესმა პატრიოტის რაკეტები და $45 მილიარდი დაამტკიცა, როგორც მთავრობის უფრო მეტი დაფინანსების კანონპროექტის ნაწილი. 2023 წლის იანვარში ამერიკელმა ოფიციალურმა პირებმა გამოაცხადეს, რომ ”DOD გადასცემს ბრედლის საბრძოლო მანქანებს უკრაინას”. გასული წლის განმავლობაში ამერიკის დახმარება უკრაინის მიმართ ორპარტიული იყო. რესპუბლიკელებმაც და დემოკრატებმაც მხარი დაუჭირეს კიევისთვის დახმარების პაკეტების მიწოდებას. მიუხედავად იმისა, რომ რესპუბლიკელები აკონტროლებენ პალატას და სპიკერმა მაკკარტმა აღნიშნა, რომ უკრაინა არ მიიღებს „ცარიელ ჩეკს“, წამყვანი რესპუბლიკელები კვლავ უკრაინის დაფინანსებას და შეიარაღებას უჭერენ მხარს. უფრო მეტიც, შეიარაღებული ძალებისა და საგარეო საქმეთა კომიტეტების ახალი რესპუბლიკური თავმჯდომარეები კიევის ძლიერი მხარდამჭერები არიან. როგორც ჩანს, განხილვის მთავარი საგანი თავად დახმარება კი არ არის, არამედ გამჭვირვალობა და ანგარიშვალდებულება, თუ როგორ ხდება ამერიკული დახმარების გამოყენება საზღვარგარეთ. უფრო მეტიც, სახელმწიფოს მდგომარეობის შესახებ 2023 წლის გამოსვლაში პრეზიდენტმა ბაიდენმა ხაზი გაუსვა ორ მნიშვნელოვან საკითხს: ა) აშშ-ის მხარდაჭერა უკრაინისადმი, სანამ ის მას დასჭირდება; ბ) ორპარტიული ერთობლივი პოზიციის მნიშვნელობა.
გარდა ამისა, უკრაინაში ომი მხოლოდ ერთი წელია გრძელდება და თუ მას ხანგრძლივობით შევადარებთ აშშ-ის ომებს ვიეტნამში, ერაყსა და ავღანეთში, ომით დაღლაზე საუბარი ნაადრევია. გარდა ამისა, აშშ ომში საკუთარ ცოცხალ ძალას არ კარგავს და არც რუსეთის ენერგორესურსებზეა დამოკიდებული. მას შემდეგ, რაც რუსეთი უკრაინაში შეიჭრა, აშშ-ში გაზის ფასი რამდენიმე ცენტით შემცირდა და ამის შედეგად ამერიკელები არც მეტ გადასახადს იხდიან. ამრიგად, უკრაინის დახმარება არ არის ტვირთი რიგითი მოსახლეობისთვის. ასევე საგულისხმოა, რომ, გამოკითხვების მიხედვით, განსაკუთრებით დიდი მხარდაჭერა უკრაინელების მიმართ დაფიქსირდა გასული წლის პირველ ნახევარში, როდესაც რუსეთი თავს დაესხა კიევს და აქტიურად ბომბავდა სხვა ქალაქებსაც. აქედან გამომდინარე, შესაძლებელია, რუსეთის მხრიდან სამხედრო თავდასხმების გააქტიურებამ (როგორც ცოტა ხნის წინ პუტინმა განაცხადა) კვლავ შეცვალოს გამოკითხვის შედეგები უკრაინის მხარდაჭერის სასარგებლოდ.
საბოლოოდ, უკრაინაზე თავდასხმით რუსეთი თავს დაესხა დასავლეთს, დემოკრატიას და ლიბერალურ ღირებულებებს. ლიდერებმა უნდა შეახსენონ თავიანთ საზოგადოებებს, რომ უკრაინის მხარდაჭერა არ ნიშნავს უბრალოდ ომში მყოფი ქვეყნის დახმარებას, არამედ, როგორც პრეზიდენტმა ზელენსკიმ თქვა, ესაა დაეხმარონ „ყველას, ვინც აფასებს თავისუფლებას და სამართლიანობას, ვინც მას ისევე აფასებს, როგორც ჩვენ, უკრაინელები“. რუსეთის გამარჯვება ნიშნავს დასავლეთის ერთობლივი ძალისხმევის დამარცხებას, ხოლო აგრესიისადმი ინტერესის შესუსტება რუსეთს გზას გაუხსნის შემდეგი ექსპანსიისკენ. ნაადრევია საუბარი ამერიკის უკრაინის ომით დაღლაზე, რაც უფრო მითია, ვიდრე რეალობა. ბაიდენის ვიზიტმა კიევში და კიდევ უფრო მეტი დახმარების გამოყოფის შესახებ განცხადებამ აჩვენა აშშ-ის მტკიცე ერთგულება უკრაინის მიმართ და საზოგადოებრივი აზრის კვლევები იშვიათად თუ ცვლის ამერიკის საგარეო პოლიტიკას მოკლევადიან პერსპექტივაში. ამრიგად, როგორც სამხედრო მოქმედებები იცვლება ბრძოლის ველზე, ისევე იცვლება მსჯელობა ომისა და დასავლეთის დახმარების შესახებ.

Is America’s Ukrainian War Fatigue” Real?
Russia’s war in Ukraine remains one of the major geopolitical challenges of today. Western assistance to Ukraine has increased significantly since the first days of the war. However, concern, whether the U.S. and Western allies will become fatigued with the conflict, has been voiced in several opinion papers. Some U.S. officials have reportedly underlined this issue in their interviews, and Ukrainians also worry that their supporters may soon tire of the war.
War fatigue has been discussed based on American public opinion surveys conducted by the Chicago Council on Global Affairs, IPSOS; Wall Street Journal, and the Ronald Reagan Presidential Foundation and Institute. The vast majority of Americans (up to 60%) still support standing with Ukraine and providing American assistance; however, Americans are divided on whether the U.S. should urge Ukraine to reach a peaceful settlement (47%, up from 38% in July) or continue to assist Kyiv for as long as it takes (48%, down from 58% in July 2022). There is a noticeable partisan division on this issue, with Republicans more divided on support than Democrats. Only 33% of Republicans and 61% of Democrats supported backing Ukraine as long as it takes (50% and 68% in July, respectively), and 63% of Republicans are urging Ukraine to settle for peace (46% in July). These numbers gained particular significance when Kevin McCarthy and the Republican Party took control of the House in the 2022 Parliamentary elections.
Considering these results, the following question arises: Is the U.S. growing weary of supporting Ukraine against Russia?
Such views are in line with the Russian narrative that the West will gradually reduce its support for Ukraine. Russia believes Ukraine will not remain in the list of priorities over the long term, and that war fatigue, including concerns about energy prices and possible nuclear escalation, will ripen. Therefore, prolonging the war is in Russia’s interests, allowing it to gather forces and exhaust the opponent. Putin sees a protracted conflict as a way to consolidate Russian society around its national leader. As such, war fatigue is a narrative that Russia wants to sell to realize its goals. Nevertheless, Russia’s approach of protracting conflicts is already known to U.S. policymakers. With the past experience in mind, and the war obviously ongoing, it might be years before any of the losses in support from the American public really lead to a change in policy.
The polls have not always accurately impacted American foreign affairs. Even in the previous century, the “Almond-Lippmann consensus”, against the claim that the U.S. foreign policy should follow public surveys, proved that polls were considered inadequate and lacking coherence and stability. And in the 21th century, notwithstanding complaints from previous presidential administrations about the “deep state” obstructing their foreign policy goals, the fact is that Americans have, for the most part, given their leaders more leeway on international than domestic issues.
The U.S. remains the largest security provider for Ukraine to date, and this fact undermines the suspicion of any potential war fatigue. The United States has committed more than $29.9 billion in security aid since the annexation of Crimea “to help Ukraine preserve its territorial integrity, secure its borders, and improve interoperability with NATO.” In 2020, Patriot Missiles and $45 billion were approved by Congress as part of a larger government funding bill. In January 2023, American officials revealed that the DOD would be “delivering Bradley fighting vehicles to Ukraine”. During the previous year, American aid to Ukraine was bipartisan. Both Republicans and Democrats supported providing aid packages to Kyiv. Despite the fact that Republicans control the House and the Speaker, McCarthy, noted Ukraine will not receive a “blank check”, the leading Republicans still support funding and arming Ukraine. Moreover, the new Republican chairs of the Armed Services and Foreign Affairs committees are strong backers of Kyiv. It seems the main subject of discussion is not the aid itself, but transparency and accountability for how American assistance is applied abroad. Moreover, in the 2023 State of the Union speech, President Biden underlined two significant things: (a) The U.S. will support Ukraine as long as it takes; b) The importance of the bipartisan joint position.
In addition, the war in Ukraine has only been going on for a year, and if we compare it with the U.S. wars in Vietnam, Iraq and Afghanistan in terms of duration, it is too early to talk about war fatigue. In addition, the U.S. is not losing its vital forces in the war, nor is it strongly dependent on Russia’s energy resources. Since Russia invaded Ukraine, U.S. gas prices have decreased by a few cents, and Americans are not paying more taxes as a result of the conflict. Thus, assistance for Ukraine is not a burden on ordinary people. According to the polls, particularly strong support for Ukrainians was observed in the first half of the previous year, when Russia attacked Kyiv and was actively bombing other cities. Therefore, it is possible that the intensification of military attacks on the part of Russia (as Putin recently announced) will again change the poll results in favor of support for Ukraine.
By attacking Ukraine, Russia attacked the West, democracy, and liberal values. Leaders should remind their societies that supporting Ukraine does not mean simply helping a country at war, but, as President Zelensky said, helping “all those who value freedom and justice, who cherish it as strongly as we Ukrainians do.” Russia's victory will mean the defeat of the Western joint efforts; any weakening of interest in the aggression will pave the way for Russia’s next expansion goal. It is too early to talk about America’s Ukrainian war fatigue, which is more myth than reality. Biden’s visit to Kyiv, and announcement of his plan to allocate even more assistance, demonstrates the U.S’s strong commitment to Ukraine. Besides, opinion polls rarely change American foreign policy in the short run. Thus, as military actions change on the battlefield, so too will the discussion about war and Western assistance.