ცხრილში მოყვანილი რამდენიმე საკვანძო ეკონომიკური მაჩვენებელი ასახავს ეკონომიკის გაჯანსაღების ტენდენციას. მაგალითად, 2013 წელს მიმდინარე ანგარიშის დეფიციტმა შეადგინა რეკორდულად დაბალი უარყოფითი მაჩვენებელი - -$938,408 მლნ., ხოლო ექსპორტმა მიაღწია რეკორდულ $4,025,840 მლნ.-ს (ეროვნული ბანკის მონაცემებით). 2017 წელი, მიმდინარე ანგარიშის მაჩვენებლის მიხედვით, ჩამორჩება მხოლოდ 2013 წელს. მნიშვნელოვნად შემცირდა მიმდინარე ანგარიშის დეფიციტი მთლიან შიდა პროდუქტთან მიმართებითაც (2015 – 12,0%, 2016 – 12,8%, 2017 – 8,67%). წინა წელთან შედარებით, მიმდინარე ანგარიშის დეფიციტი შემცირდა $524 მლნ.-ით. იზრდება ექსპორტი, უმნიშვნელოდ, მაგრამ მცირდება სავაჭრო დეფიციტი (2017 წელს სავაჭრო დეფიციტმა შეადგინა სავაჭრო ბრუნვის 48,7%, ხოლო 2018 წლის 8 თვის მონაცემებით - 47%).
დინამიკურ ზრდას განაგრძობს ტურიზმის სექტორი. მიმდინარე ტენდენციები ამყარებენ იმედს, რომ წელს ტურიზმის შემოსავალი გადააჭარბებს $ 3 მილიარდს. ეს, საზღვარგარეთიდან თანამემამულათა გადმორიცხვებსა და პირდაპირ უცხოურ ინვესტიციებთან ერთად, უზრუნველყოფს მიმდინარე ანგარიშის დეფიციტის შემცირებას. ისიც გასათვალისწინებელია, რომ ჩვენი მოქალაქეების მიერ ნაღდი ვალუტით სამშობლოში გამოგზავნილი თანხა დაახლოებით უტოლდება ოფიციალური არხებით გადმორიცხულ ტრანსფერებს. წესით, ეს თანხა უნდა ფარავდეს წლიური მიმდინარე ანგარიშის (- $ 1 316 მილიონი) დეფიციტის დიდ ნაწილს. ტრანსპორტის სექტორის საქმიანობა ყოველთვის დადებითი ბალანსით აისახებოდა მიმდინარე ანგარიშში. სამწუხაროდ, აქ 2015 წლიდან იკვეთება მზარდი დეფიციტი, რაც ცალკე სერიოზულ ანალიზს საჭიროებს.
ბოლო ორი წელიწადია საქართველოს საგარეო ვაჭრობაში შეინიშნება დადებითი ტენდენციები, რაც კარგად ჩანს ქვემოთ მოყვანილ ცხრილში.
2017
2018 (8 თვე)
ექსპორტი, სულ
2 205
2 113
2 736
2 146
ექსპორტი, ევროკავშირი
645
565
655
456
ექსპორტი, ევრაზიული კავშირი
417
424
697
541
ექსპორტი, თურქეთი
187
173
217
182
იმპორტი, სულ
7 300
7 294
7 939
5 954
იმპორტი, ევროკავშირი
2 081
2 215
2 200
1 751
იმპორტი, ევრაზიული კავშირი
845
975
1 176
909
იმპორტი, თურქეთი
1 327
1 354
1 374
939
ბრუნვა, სულ
9505
9407
10 675
8 101
ბრუნვა, ევროკავშირი
2 726
2 780
2 855
2 207
ბრუნვა, ევრაზიული კავშირი
1 262
1 399
1 875
1 450
ბრუნვა, თურქეთი
1 514
1 527
1 591
1 121
წყარო: http://www.geostat.ge/?action=page&p_id=133&lang=geo , http://geostat.ge/?action=news&lang=geo&npid=1360
ევროკავშირი მყარად იკავებს საქართველოს პირველი სავაჭრო პარტნიორის ადგილს. 2017 წელს საგრძნობლად გაიზარდა საქონელბრუნვა რუსეთთან და, როგორც შედეგი, ევროკავშირთან და ევრაზიულ კავშირთან სავაჭრო ბრუნვის მაჩვენებლებს შორის განსხვავება შემცირდა. მაგრამ 2017 წელს ამ სხვაობამ მაინც შეადგინა თითქმის $ 1 მილიარდი. სავარაუდოდ, იგივე ციფრთან გვექნება საქმე მიმდინარე წელსაც.
საქართველოს მთავარ მაკროეკონომიკურ გამოწვევად რჩება მნიშვნელოვანი სავაჭრო დეფიციტი, რომელიც, როგორც აღინიშნა, მიმდინარე წელს შეადგენს საგარეო ვაჭრობის ბრუნვის 47%-ს (2017 – 48,7%, 2016 – 55%, 2015 – 53,6%).
ექსპორტი იზრდება ტრადიციული სავაჭრო პოზიციების ხარჯზე (სპილენძი, ფეროშენადნობები, მსუბუქი ავტომობილების რეექსპორტი, აზოტის სასუქები, ღვინო, სპირტიანი სასმელები, მინერალური წყალი).
ექსპერტების შეფასებით, ტურიზმის სექტორში გენერირებული მილიარდებიდან  საზღვარგარეთ გაედინება ამ თანხის დიდ ნაწილი. როგორც ლადო პაპავა აღნიშნავს: „თითოეული ტურისტის მიერ დახარჯული თანხის საშუალოდ 80% ქვეყნიდან ამ ტურისტის მოხმარებისათვის საჭირო პროდუქციის იმპორტისათვის გაედინება“ (იხ.: https://www.gfsis.org/blog/view/864). თუ ეს ნამდვილად ასეა (აქ დავა შეიძლება მხოლოდ ათიოდე პროცენტზე), შარშან ამ თანხამ შეადგინა დაახლოებით $ 1.9 -2.2 მილიარდი (მთელი იმპორტის 24-28 %), ხოლო წელს იმერყევებს $ 2.1-2,4 მილიარდის ფარგლებში (მთელი იმპორტის 23- 26 %). ტურისტული ნაკადის ზრდა ნიშნავს ეროვნული ბაზრის სივრცის გაფართოებას, და აქ ქართულ კომპანიებს დამატებითი შესაძლებლობები ეძლევათ. რიგ სექტორებში ბაზრის ახალ სივრცეს ჩვენი მეწარმეები თითქმის მთლიანად ფარავენ, მაგ., ღვინო, სპირტიანი სასმელები, ლუდი, წყალი - მტკნარი და მინერალური, სუვენირები, კვების პროდუქტების გარკვეული კატეგორიები. მაგრამ ახალი შესაძლებლობების დიდი ნაწილი აუთვისებელი რჩება - ავეჯი ახალი სასტუმროებისათვის, ტექნიკა, იგივე კვების პროდუქტები, განსაკუთრებით წვრილად დაფასოებული და ა.შ. აგრეთვე შესამჩნევია, რომ ტურისტების მომსახურების სექტორში ძალიან აქტიურობენ უცხოელების მიერ დაფუძნებული კომპანიები.
სამ მთავარ სავაჭრო პარტნიორთან - თურქეთთან, რუსეთთან, ჩინეთთან - კრებსითმა სავაჭრო დეფიციტმა 2018 წლის 8 თვეში  $ 1 511 მილიონი შეადგინა. საინტერესოა, რომ იგივე სამი ქვეყნიდან წვრილი სავაჭრო პოზიციების იმპორტმა ($12-20 მილიონის ღირებულებაზე ნაკლები) შეადგინა $1 593 მილიონი. ეს ციფრი ზემოთ მოყვანილი $ 2.1-2,4 მილიარდის ნაწილია და, რა თქმა უნდა, მიუთითებს იმპორტის ჩანაცვლების კარგ შესაძლებლობებზე, რაც თავისთავად გააჯანსაღებს სავაჭრო ბალანს. თანაც ეს პოტენციალი, ამ სავაჭრო ჯგუფის სპეციფიკიდან გამომდინარე, შესაძლოა აითვისოს აგრეთვე მცირე და საშუალო ბიზნესმა. იმპორტის ჩანაცვლების აქტიური პოლიტიკის განხორციელების შემთხვევაში, შესაძლებელია ქვეყნის მიმდინარე ანგარიშის სრული დაბალანსება.
სავაჭრო ბალანსის გაუმჯობესების კიდევ ერთი რეზერვია ელექტროენერგიის ექსპორტი, მაგრამ ეს ცალკე განხილვის თემას წარმოადგენს...

Several key economic indicators reflect the trend of a healthier economy. For example, in 2013 the current account deficit was at record low negative indicator – USD-938,408 million while exports reached a record high of USD 4,025,840 million (according to the data of the National Bank of Georgia). In terms of current account indicator, 2017 is only second to 2013. The current account deficit with regard to GDP has decreased significantly as well (2015 – 12%, 2016 – 12.8%, 2017 – 8.67%). As compared to the previous year, the current account deficit reduced by USD 524 million. Exports are growing while trade deficit reduces, albeit slightly (in 2017 trade deficit constituted 48.7% of the overall trade turnover while in the first eight months of 2018 it is 47%).
The tourism sector continues its dynamic growth. Current trends strengthen the hope that the income from tourism will exceed USD 3 billion this year. This, together with remittances from our citizens abroad and Foreign Direct Investment will ensure the reduction of the current account deficit. It should also be noted that the amount of money sent by our citizens to Georgia in cash almost equals the amount of transfers through official channels. In principle, this amount is supposed to cover, for the most part, the annual current account (USD 1,317 million) deficit. The activities of the transport sector always used to leave a positive balance in the current account. Unfortunately, from 2015 there is a growing deficit there, which requires separate serious analysis.
In recent two years there are positive trends in Georgia’s external trade, which is well reflected in the table below.
2015 |
2016 |
2017 |
2018 (8 Months ) |
Overall Exports |
2,205 |
2,113 |
2,736 |
2,146 |
Exports, EU |
645 |
565 |
655 |
456 |
Exports, Eurasian Union |
417 |
424 |
697 |
541 |
Exports, Turkey |
187 |
173 |
217 |
182 |
Overall Imports |
7,300 |
7,294 |
7,939 |
5,954 |
Imports, EU |
2,081 |
2,215 |
2,200 |
1,751 |
Imports, Eurasian Union |
845 |
975 |
1,176 |
909 |
Imports, Turkey |
1,327 |
1,354 |
1,374 |
939 |
Overall Turnover |
9,505 |
9,407 |
10,675 |
8,101 |
Turnover, EU |
2,726 |
2,780 |
2,855 |
2,207 |
Turnover, Eurasian Union |
1,262 |
1,399 |
1,875 |
1,450 |
Turnover, Turkey |
1,514 |
1,527 |
1,591 |
1,121 |
Source: http://www.geostat.ge/?action=page&p_id=133&lang=geo, http://geostat.ge/?action=news&lang=geo&npid=1360
EU remains firm in holding the position of top trade partner of Georgia. Trade turnover with Russia increased markedly in 2017 and as a result, the difference between trade turnovers with the EU and Eurasian Union has reduced. That said, this difference still amounted to USD 1 billion in 2017. Presumably, we will have the same numbers this year as well.
Georgia’s main macroeconomic challenge is serious trade deficit, which, as already pointed out, is 47% of overall trade turnover this year (2017 – 48.7%, 2016 – 55%, 2015 – 53.6%).
Exports are growing at the expense of traditional trade products (copper, ferroalloys, re-export of cars, nitrogen fertilizers, wine, alcoholic beverages, mineral water).
According to the assessment of the experts, a big part of the billions generated in the tourism sector is returning back abroad. As Lado Papava points out: “about 80% of the money spent by each tourist on average goes outside the country to import products necessary for serving this tourist” (See: https://www.gfsis.org/blog/view/864). If this is indeed so (we can dispute only about 10% in this case), this money amounted to USD 1.9-2.2 billion last year (about 24-28% of all imports), while this year it will be somewhere between USD 2.1-2.14 billion (about 23-26% of all imports). The growth of the number of tourists means the expansion of the national market and Georgian companies are given additional opportunities here. In a number of sectors, our entrepreneurs cover the new market space almost completely. Examples include wine, alcoholic beverages, beer, water – still and mineral, souvenirs, certain categories of food products. However, most part of new opportunities remains unused – furniture for new hotels, technics, food products, especially those finely packaged and so on. It is also noticeable that companies founded by foreigners are especially active in the tourism service sector.
The overall trade deficit with three main trade partners – Turkey, Russia and China, amounted to USD 1,511 million in the eight months of 2018. It is also interesting to note that the import of small trade items from the same three countries (amounts with the worth of less than USD 12-20 million) was about USD 1,593 million. This amount is a part of USD 2.1-2.4 billion mentioned above and naturally indicates a good possibility of import substitution, which would make our trade balance healthier. In addition, this potential, given the specifics of this trade group, could also be used by small and medium businesses. In the case of an active policy of import substitution, it is possible to entirely balance the country’s current account.
Yet another reserve for improving the trade balance is the export of electricity; however, this is a topic of separate discussion…
- Depreciation of the Georgian National Currency: Economic, Psychological, Administrative and Political Factors