სანქციების მეშვიდე პაკეტი და ემბარგო რუსულ ოქროზე
მიმდინარე წლის 21 ივლისს ევროკავშირის სახელმწიფოებმა რუსეთის წინააღმდეგ სანქციების მეშვიდე პაკეტი დაამტკიცეს. ახალი შეზღუდვები მოიცავს ევროგაერთიანებაში რუსული ოქროს იმპორტის აკრძალვას, რუსეთის უმსხვილესი ფინანსური ინსტიტუტის – „სბერბანკის“ აქტივების გაყინვას ევროკავშირში და ომის დანაშაულში მხილებული პირების ინდივიდუალურ სანქცირებას. იმ ფონზე, როდესაც სანქციების წინა რაუნდი რუსულ ნავთობზე გავრცელდა, გაჩნდა მოლოდინი, რომ ევროკავშირი შეზღუდვების მომდევნო პაკეტში რუსულ გაზსაც ამოიღებდა სამიზნეში, რაც არ მოხდა. ამგვარად, ფაქტია, რომ ომის გაგრძელებასთან ერთად არსებობდა დასავლეთის მხრიდან უფრო მკაცრი პოლიტიკური და ეკონომიკური პასუხის გარკვეული მოლოდინი. ეს გადაწყვეტილება უკრაინის პრეზიდენტის კრიტიკის სამიზნეც გახდა, რომელიც ღიად ამბობს, რომ გაცილებით რადიკალური გადაწყვეტილებებია საჭირო მოსკოვის ომის შესაჩერებლად. ეჭვგარეშეა, რომ სანქციების მეშვიდე პაკეტში ყველაზე მნიშვნელოვანი კომპონენტი რუსული ოქროს აკრძალვაა. გასული თვის ბოლოს დიდი შვიდეულის ქვეყნებმა, კანადამ, იაპონიამ, აშშ-მა და დიდმა ბრიტანეთმა, რუსული ოქროს იმპორტზე ემბარგოს დაწესების გადაწყვეტილება მიიღეს, რასაც თითქმის 1 თვის შემდეგ ევროკავშირიც შეუერთდა. საინტერესოა ვნახოთ, რა მნიშვნელობისაა ოქროს აქტივები მოსკოვისთვის და რა გავლენა შეიძლება მოახდინოს აღნიშნულმა შეზღუდვამ რუსეთის ეკონომიკასა და საბიუჯეტო შემოსავლებზე.
ოქროს აქტივების მნიშვნელობა რუსეთის ეკონომიკისთვის
ოქროს მოპოვების მხრივ, რუსეთის ფედერაცია მსოფლიოს რიგით მეორე სახელმწიფოა. იგი მხოლოდ ჩინეთს ჩამორჩება, ხოლო მესამე ადგილს კი ავსტრალია იკავებს. ოქრო მისი საბიუჯეტო შემოსავლების მნიშვნელოვან ნაწილს წარმოადგენს. იგი მხოლოდ ენერგომატარებლებიდან მიღებულ ფულად ნაკადებს ჩამორჩება. გარდა ამისა, რუსეთის ცენტრალურ ბანკს საკუთარი რეზერვების 21%  სწორედ ოქროში აქვს დენომინირებული, რაც თანხაში გამოსახული დაახლოებით 135 მილიარდი აშშ დოლარია. 2014 წლის ყირიმის ანექსიის შემდეგ კი რუსეთმა საკუთარ რეზერვებში ოქროს წილი გააორმაგა. მოსკოვისთვის მოპოვებული ოქროს რეალიზაციიდან წლიური შემოსავალი დაახლოებით 19 მილიარდი აშშ დოლარია. მისი გაყიდვის უმთავრესი ბაზარი ლონდონის საფონდო ბირჟა იყო, სადაც წლიურად დაახლოებით 16,9 მილიარდი აშშ დოლარის ღირებულების ოქროს ყიდდა. მყიდველების სიაში მომდევნო ადგილებს კი შვეიცარია, ყაზახეთი, თურქეთი და ინდოეთი ინაწილებდნენ. რუსული ოქროს მომპოვებელი კომპანიები მის რეალიზაციას ახდენენ როგორც შიდა სამომხმარებლო ბაზარზე, ასევე კომერციულ ბანკებზე, რომლებიც შემდგომ მას ცენტრალურ ბანკს აწვდიან ან ახორციელებენ ექსპორტს.
2021 წელს რუსეთმა 314 ტონა ოქრო მოიპოვა, რაც გლობალური მბზინვარე მეტალების მოპოვების დაახლოებით 10%-ს შეადგენს. რუსეთში 700-ზე მეტი ოქროს მომპოვებელი კომპანია საქმიანობს. მათგან უმსხვილესია Polyus, რომელმაც გასულ წელს 85 ტონამდე ოქრო მოიპოვა, ხოლო მომდევნო ადგილებს კი Polymetal და Kinross Gold ინაწილებენ.
დასავლეთის მხრიდან რუსული ოქროს იმპორტის აკრძალვის შემდეგ რუსეთს ალტერნატიული ბაზრების მოძიება მოუწევს, სავარაუდოდ, გეზს ისევ ჩინეთისა და ინდოეთისკენ აიღებს. ომისა და საერთაშორისო სანქციების მიუხედავად ორივე ქვეყანა წარმატებით აგრძელებს რუსული ნედლი ნავთობის ფასდაკლებით შესყიდვას. სხვა პროდუქტებისგან განსხვავებით, ომის დაწყების შემდეგ რუსეთი უკვე მიმართავს საკუთარ ოქროს სხვადასხვა ქვეყანაში, შესაბამისად, ამ კუთხით მას უკვე დაგროვილი ექნება გარკვეული გამოცდილება. პოტენციურ მყიდველებად ასევე განიხილებიან ახლო აღმოსავლეთისა და ცენტრალური აზიის სახელმწიფოებიც. ოქროს შიდა მოპოვებასთან ერთად რუსეთი აქტიურადაა ჩართული აფრიკის კონტინენტზე მის მოპოვებაში და ცდილობს რეგიონული გავლენების გაძლიერებას, მათ შორის ამ ქვეყნების დამოკიდებულების გაზრდას საკუთარი წარმოების სამხედრო შეიარაღებაზე.
რატომ ოქრო?
რუსულ ოქროს ჯერ კიდევ მარტის დასაწყისში შეუტიეს, როდესაც ლონდონის საფონდო ბირჟაზე არაოფიციალურად აიკრძალა რუსული ოქროთი ვაჭრობა. „ლონდონის ოქროს ზოდების ბაზრის ასოციაციამ“ რუსული ოქროს გადამამუშავებელი საწარმოები თავისი აკრედიტებული სიიდან ამოიღო, რის შედეგადაც მყიდველთა უმეტესობამ მასზე უარი თქვა. გარდა ამისა, ამერიკის შეერთებულმა შტატებმა საკუთარ მოქალაქეებს რუსულ ოქროში ნებისმიერი ტრანზაქცია აუკრძალა. ამრიგად, ოქროს აქტივზე თავიდანვე იყო მნიშვნელოვანი ზეწოლა, თუმცა ახლა ამ პროცესმა უფრო ფორმალური და რადიკალური ხასიათი მიიღო. ზოგიერთი ექსპერტი ვარაუდობს, რომ ოქროს შეზღუდვის უკან შესაძლოა უფრო პოლიტიკური მიზნები იდგეს, ვიდრე ეკონომიკური, რადგან რუსული ოქროსთვის ამერიკული და ევროპული ბაზრები მეტწილად მაინც დაკეტილი იყო. ამასთან, დასავლეთის სახელმწიფოებმა შეზღუდვების წინა პაკეტებში სანქციები დაუწესეს რუსეთის ოქროთი მოვაჭრე მთავარ ბანკებს, ასევე ევროპულმა გადამამუშავებელმა კომპანიებმა და გადამზიდმა კომპანიებმა რუსულ ოქროსთან ყოველგვარი კავშირი გაწყვიტეს.
ოქროს აკრძალვა ნიშნავს, რომ რუსულ მომპოვებელ კომპანიებს, ბანკებსა და ოლიგარქებს შეეზღუდებათ შესაძლებლობა იყიდონ ოქრო და გადაცვალონ იგი მყარ ვალუტაში, რასაც სხვა შემთხვევაში საერთაშორისო სანქციებისგან მიღებული მძიმე ეკონომიკური ეფექტების შესამსუბუქებლად გამოიყენებდნენ. სხვა შეზღუდვებთან ერთად მისი მთავარი მიზანიც მოსკოვის ომის მანქანის ფინანსური გამოფიტვაა, ძირითადი საბიუჯეტო შემოსავლის წყაროების შეზღუდვით.
ზოგადად, ოქრო განიხილება, როგორც რეზერვების დივერსიფიკაციის საშუალება ცენტრალური ბანკებისთვის, რადგან იგი მიჩნეულია, როგორც უფრო სტაბილური და საიმედო აქტივი, ვიდრე ქაღალდის ვალუტა. მთავრობები ოქროს ინახავენ კრიზისებთან გასამკლავებლად და დამცავ საშუალებად ინფლაციის წინააღმდეგ. ოქროს რეზერვების მიხედვით, რუსეთი მსოფლიოში მეხუთე ადგილს იკავებს.
რუსული ოქროს იმპორტზე დასავლეთის მხრიდან დაწესებულ შეზღუდვას, ცხადია, თავისი ეკონომიკური შედეგები მოჰყვება, თუმცა პროგნოზები განსხვავებულია. ექსპერტების ვარაუდით, ოქროს გლობალურ ბაზარზე დიდი რყევები და ფასის მკვეთრი ზრდა მოსალოდნელი არაა. საშუალო და გრძელვადიან პერიოდში საორიენტაციო ფასნამატი 3-5%-ის ფარგლებშია ნავარაუდევი. ოქროს ფასის სტაბილურობის პროგნოზს აკეთებს „მსოფლიო ოქროს საბჭოც“. მათი განცხადებით, გლობალურად არსებული ოქროს მარაგები სრულიად საკმარისია საწარმოო და სავაჭრო საჭიროებების დასაკმაყოფილებლად. მიუხედავად იმისა, რომ რუსეთი ოქროს მსხვილი მომპოვებელია, მისი ფაქტორი გლობალურ ბაზარზე შესაძლოა არ იყოს საკმარისი იმისთვის, რომ შესამჩნევი ძვრები გამოიწვიოს.
ომის დაწყებიდან მალე, მარტის დასაწყისში, ერთი უნცია ოქროს ფასმა 2050 დოლარს მიაღწია, რაც ბოლო 20 თვის განმავლობაში ყველაზე მაღალი მაჩვენებელი იყო. ამის შემდგომ ფასმა დაიწია და მეტ-ნაკლებად სტაბილური გახდა. ევროკავშირის სახელმწიფოების მხრიდან რუსული ოქროს ემბარგოს გადაწყვეტილებამდე, 20 ივლისს, ერთი უნცია ოქროს ფასი 1696 დოლარი იყო, ხოლო მიმდინარე ეტაპზე მისი ფასი 1727 დოლარია. ამგვარად, მარტის შემდგომ მისი ფასი დაახლოებით 18%-ით არის შემცირებული.
რუსული ოქროს იმპორტის აკრძალვა დასავლური სანქციების ბოლო პაკეტის ყველაზე მნიშვნელოვანი კომპონენტია, რომელსაც, ცხადია, უარყოფითი გავლენა ექნება რუსეთის ეკონომიკაზე, კითხვაა მხოლოდ - რამდენად? ფაქტია, რომ სანქციები მუშაობს და ეკონომიკური თვალსაზრისით საკმაოდ მძიმე შედეგების წინაშე აყენებს მოსკოვის ავტორიტარულ რეჟიმს, თუმცა, სამწუხაროდ, მას არ გამოუწვევია პოლიტიკური გადაწყვეტილება, რაც ომის შეჩერებაში უნდა აისახოს. სავარაუდოდ, ოქროს შეზღუდვის დადგენილებასაც გაუჭირდება რუსული აგრესიის შეჩერება. მით უმეტეს, იმ ფონზე, როდესაც, ერთი მხრივ, მას ჰყავს ძლიერი და სანდო პარტნიორები ჩინეთის, ინდოეთისა და სპარსეთის ყურის ქვეყნების სახით, ხოლო მეორე მხრივ, აქვს მძლავრი პოლიტიკური ბერკეტები აფრიკისა და აზიის რიგ სახელმწიფოებზე ზეწოლისთვის.
ამგვარად, რუსეთი საკუთარი ოქროს რეალიზაციისთვის ბაზრების მოძიებას ეცდება და შედარებით დაბალ ფასად გასაყიდადაც მზად იქნება, რაც, მაგალითად, ენერგორესურსების შემთხვევაში მოხდა. დასავლური ბაზრების ჩაკეტვა მისთვის, ცხადია, იქნება ფინანსური ზიანის მომტანი, თუმცა სხვა ქვეყნების მხრიდან დანაკლისის ნაწილობრივ შევსების ფონზე, მისთვის ეს არ იქნება ომის დასრულების გადაწყვეტილების მიღების ფაქტორი. როგორც ჩანს, მოსკოვი ჯერ კიდევ ახერხებს ფულადი სახსრების მობილიზებას უკრაინაში საკუთარი აგრესიის დასაფინანსებლად და ამის უმეტეს ნაწილს სწორედ ბუნებრივი არის მეშვეობით იღებს. დასავლეთის მიმართ არსებობს უფრო ხისტი გადაწყვეტილებების მიღების მოლოდინი, რამაც ენერგეტიკული სფერო სრულად უნდა დაფაროს, თუმცა ზამთრის მოახლოებასთან ერთად ეს საკითხი უფრო და უფრო საეჭვო ხდება. ფაქტია, რომ სანქციებმა მოიცვა რუსეთისთვის კრიტიკული მნიშვნელობის უმეტესი ინდუსტრია და მათი სია ყოველთვიურად იზრდება. ვნახოთ, მომდევნო გადაწყვეტილებები რამდენად იქნება ომის შეჩერების საფუძველი. განვლილმა პერიოდმა ნათლად აჩვენა, რომ დასავლური სახელმწიფოებიც მნიშვნელოვნად ზარალდებიან სანქციებით, თუმცა მათი მხრიდან უდიდესი რისკის გაწევისა და ეკონომიკური რეცესიისთვის მზადყოფნის გარეშე რუსული აგრესიის შეჩერება რთულად მისაღწევი ამოცანაა.

Seventh Package of Sanctions and Embargo on Russian Gold
On July 21, the European Union states approved a seventh package of sanctions against Russia. The new restrictions include a ban on Russian gold imports into the EU, a freeze on the assets of “Sberbank”, Russia's largest financial institution, and individual sanctions against people accused of war crimes. With the previous round of sanctions covering Russian crude oil, many thought the EU would target Russian natural gas in the next package of restrictions, but that did not happen, despite the fact that as the war continued, there was expectation of a tougher political and economic response from the West. The decision also became subject to criticism from the President of Ukraine, who openly says that much more radical decisions are needed to stop Moscow's war.
There is no doubt that the most important component of the seventh package of sanctions is the ban on Russian gold. At the end of last month, the G7 countries, Canada, Japan, the USA and Great Britain, decided to impose an embargo on Russian gold imports, and were joined in this almost a month later by the European Union. Let’s take a look at how important gold assets are for Moscow, and what impact this restriction might have on the Russian economy and budgetary revenues.
The Significance of Gold Assets for the Russian Economy
In terms of gold mining, the Russian Federation is the second country in the world behind China, with the third place occupied by Australia. Gold is also an important part of Russia’s budgetary revenues. It is the second source of income for the country after the cash flows received from energy carriers. In addition, the Central Bank of Russia has denominated 21% of its national reserves in gold, which is approximately 135 billion US dollars. After the annexation of Crimea in 2014, Russia doubled the share of gold in its reserves. For Moscow, the annual income from the sale of mined gold was about 19 billion US dollars. The main market for its sales was the London Stock Exchange, where Russia sold about 16.9 billion US dollars’ worth of gold annually. The next places in the list of buyers were Switzerland, Kazakhstan, Turkey and India. Russian gold mining companies sell gold both on the domestic consumer market and via commercial banks, which then deliver it to the Central Bank or export it.
In 2021, Russia produced 314 tons of gold, which is about 10% of the global production of precious metals. More than 700 gold mining companies operate in Russia, the largest of them Polyus, which mined up to 85 tons of gold last year, followed by Polymetal and Kinross Gold.
After the ban on the import of Russian gold from the West, Russia will have to look for alternative markets, and it will likely turn again to China and India. Even during the war, both countries have successfully continued to purchase Russian crude oil at a discount. Unlike other products, since the beginning of the war, Russia has managed to transfer its own gold to different countries, and will already have accumulated some experience in this regard. The states of the Middle East and Central Asia are also considered as potential buyers. In addition to mining gold internally, Russia is actively involved in extraction on the African continent, and is trying to strengthen its regional influence, including by increasing the dependence of these countries on self-made military weapons and equipment.
Why Target Gold?
The blow to Russian gold came in early March, when the London Stock Exchange unofficially banned trading in Russian gold. The “London Bullion Market Association” removed Russian gold refiners from its accredited list, and as a result, most buyers have given up on it. In addition, the United States of America prohibited its citizens from any transactions in Russian gold, leading to significant pressure on gold assets from the beginning, although now this process has taken on a more formal and radical character. Some experts suggest that the gold restrictions may have been more political than economic, as the American and European markets for Russian gold were largely closed anyway. At the same time, the Western countries imposed sanctions on the main banks dealing in Russian gold in previous packages of restrictions, and European refining companies and shipping companies cut off all ties with Russian gold.
The gold ban means that Russian mining companies, banks and oligarchs will be restricted in their ability to buy gold and convert it into hard currency, which they could otherwise use to mitigate the harsh economic effects of the international sanctions. Along with other restrictions, this sanction’s main goal is to financially exhaust Moscow's war machine by limiting key sources of state budgetary revenue.
In general, gold is considered as a means of diversifying reserves for central banks, as it is considered a more stable and reliable asset than paper currency. Governments hold gold to deal with crises and to hedge against inflation. According to gold reserves, Russia ranks fifth in the world.
The restriction imposed by the West on the import of Russian gold will obviously have economic consequences, although the forecasts vary. According to experts, large fluctuations in the global gold market and a sharp price increase are not expected. In the medium and long-term, the approximate price is expected to remain within the range of 3-5%. The "World Gold Council" also forecasts the stability of the gold prices. According to them, the global gold reserves are sufficient to meet production and trade needs. Although Russia is one of the major gold miners, its factor in the global market may not be enough to cause noticeable changes.
Shortly after the start of the war, in early March, the price of one ounce of gold reached 2,050 US dollars, the highest level in the last 20 months. After that, the price decreased and became more or less stable. Before the decision of the European Union states to embargo Russian gold on July 20, the price of one ounce of gold was 1,696 US dollars. At the current stage, its price is 1,727 US dollars. Thus, since March, its price has reduced by about 18%.
The ban on Russian gold imports is the most important component of the latest package of Western sanctions, which will obviously have a negative impact on the Russian economy, the only question is – to what extent? It is a fact that the sanctions are working, and from an economic point of view, there are quite severe consequences facing the authoritarian regime of Moscow, but, unfortunately, it has yet to result in a political decision which would lead to the cessation of the war. It is likely that the gold restriction will also fail to stop the Russian aggression, especially when, on the one hand, it has strong and reliable partners like China, India and the Persian Gulf countries, and on the other it has powerful political leverage over a number of African and Asian states.
Russia will try to find markets for the sale of its own gold, and will be ready to sell it at a relatively low price, as happened with its energy resources. The closure of the Western markets will obviously cause financial damage to the country, but in light of the partial filling of the deficit by other countries, it will not be a decisive factor for it to stop the war. It seems that Moscow is still managing to mobilize monetary resources to finance its aggression in Ukraine, most of which it receives through natural gas. The West is expected to make tougher decisions which should fully cover the energy sector, but as winter approaches, this issue becomes more and more doubtful. The sanctions have already covered most industries of critical importance for Russia, and the list is expanding every month. Let's see how much the next decisions will be a determining factor for stopping the war. The past has clearly shown that Western states are also being significantly affected by the sanctions, but without taking the greatest risk and being prepared for economic recession, stopping Russian aggression is going to be a difficult task to achieve.